Mauritius
Mauricius

Kultura a lidé na Mauriciu

Historie v kostce

Tato mladičká republika si svou nezávislost vydobyla až v roce 1992. Zasloužil se o to především Sir Seewoosagur Ramgoolam, na jehož jméno narazíte opravdu na každém kroku vaším příletem na Mauricius počínaje (ano, mauricijské mezinárodní letiště nese taktéž jméno tohoto slavného rodáka). Původně holandské základny při cestě z Evropy na Jávu se na počátku osmnáctého století ujali Francouzi. O sto let později ostrov přešel pod nadvládu Britů, kteří v roce 1835 zrušili otroctví a započali s dovozem námezdních dělníků pro práci na třtinových polích.

Mauricius v posledních letech prodělal ohromné změny, během nichž došlo k přechodu z původně chudé země závislé na výnosech cukrové třtiny v jednu z nejúspěšnějších afrických ekonomik posledních desetiletí. Důkazem jsou rostoucí mrakodrapy v Port Louis a tzv. „kyberměstečka“ jako například Ebene Cybercity.

Lidé

Obyvatelé Mauricia jsou indického (68 %), kreolského (27 %) a čínského původu (5 %). Není tedy divu, že nejvíce zastoupeným náboženstvím je právě hinduismus (48 %) následovaný křesťanstvím (33 %) a islámem (17 %). Vzhledem k velké rasové a náboženské různorodosti jsou místní velmi tolerantní.

Svátky 

Pokud se na Mauricius chystáte na přelomu ledna a února, určitě si nenechte ujít čínský nový rok a hinduistický svátek Maha Shivaratri, během něhož se vydejte s místními na pouť k posvátnému jezeru Grand Bassin. Budete mít navíc možnost ochutnat tradiční místní pokrmy. 

Obchody jsou otevřené od pondělí do soboty od 7–8 do 19–20 hodin, velká nákupní centra jako Bagatelle až do 22 hodin. V neděli pro mnoho míst platí zkrácená pracovní doba většinou do 12 hodin; výjimkou mohou být některé tržnice jako například ta ve Flacqu. 

Kultura

Mauricius je díky své rasové a náboženské různorodosti velmi tolerantní zemí. Životní úroveň se díky ekonomickému růstu velmi rychle zvyšuje a ostrov se mění doslova před očima. Drobní pouliční prodejci pomalu ustupují obrovským nákupním centrům a řetězcům s rychlým občerstvením, které jsou během víkendu zaplněny k prasknutí.

Jazyk 

Přestože je oficiálním a úředním jazykem angličtina a francouzština, mnoho obyvatel se ani jedním z těchto jazyků nedomluví. Všichni hovoří mauricijskou kreolštinou, která vznikla smíšením francouzštiny s původními jazyky námezdních dělníků, kteří byli na ostrov přivezeni.

Minislovníček:

  • Česky – kreolsky – [výslovnost]
  • Dobrý den – Bonzour – [Bonzúr]
  • Jak se máš? – Ki maniére? – [Ki maniér]
  • Dobře, děkuji – Mon byen, mersi – [Mon bjén, mersí]
  • Dobře – Correc – [Korek]

Turismus 

Na ostrov denně přilétá spousta letadel plných turistů, takže očekávejte plně fungující turistické služby. Pokud cestujete na vlastní pěst, půjčte si auto ihned na letišti, neboť cestování taxíky není příliš ekonomické a autobusy trvá příliš dlouho.

Geografie 

Mauricius se nachází v Indickém oceánu asi 900 km východně od Madagaskaru a 220 km od francouzského departementu Reunion. Je tvořen ostrovy Mauricius, Rodrigues a několika menšími ostrůvky. 

Ostrov Rodrigues je vzdálen celých 618 km východně od Mauricia. Pravidelná linka operovaná aerolinkami Air Mauritius sem létá každý den a ceny jsou více než příznivé. Tento malý turisty doposud téměř nedotčený ostrůvek údajně vypadá jako Mauricius před 25 lety.

Chystáš se na Mauricius?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.