Průvodce státem
Mauricius
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Kultura a lidé na Mauritiusu

Historie v kostce

Tato mladičká republika si svou nezávislost vydobyla až v roce 1992. Zasloužil se o to především Sir Seewoosagur Ramgoolam, na jehož jméno narazíte opravdu na každém kroku vaším příletem na Mauricius počínaje (ano, mauricijské mezinárodní letiště nese taktéž jméno tohoto slavného rodáka). Původně holandské základny při cestě z Evropy na Jávu se na počátku osmnáctého století ujali Francouzi. O sto let později ostrov přešel pod nadvládu Britů, kteří v roce 1835 zrušili otroctví a započali s dovozem námezdních dělníků pro práci na třtinových polích.

Mauricius v posledních letech prodělal ohromné změny, během nichž došlo k přechodu z původně chudé země závislé na výnosech cukrové třtiny v jednu z nejúspěšnějších afrických ekonomik posledních desetiletí. Důkazem jsou rostoucí mrakodrapy v Port Louis a tzv. „kyberměstečka“ jako například Ebene Cybercity.

Lidé

Obyvatelé Mauricia jsou indického (68 %), kreolského (27 %) a čínského původu (5 %). Není tedy divu, že nejvíce zastoupeným náboženstvím je právě hinduismus (48 %) následovaný křesťanstvím (33 %) a islámem (17 %). Vzhledem k velké rasové a náboženské různorodosti jsou místní velmi tolerantní.

Svátky 

Pokud se na Mauricius chystáte na přelomu ledna a února, určitě si nenechte ujít čínský nový rok a hinduistický svátek Maha Shivaratri, během něhož se vydejte s místními na pouť k posvátnému jezeru Grand Bassin. Budete mít navíc možnost ochutnat tradiční místní pokrmy. 

Obchody jsou otevřené od pondělí do soboty od 7–8 do 19–20 hodin, velká nákupní centra jako Bagatelle až do 22 hodin. V neděli pro mnoho míst platí zkrácená pracovní doba většinou do 12 hodin; výjimkou mohou být některé tržnice jako například ta ve Flacqu. 

Kultura

Mauricius je díky své rasové a náboženské různorodosti velmi tolerantní zemí. Životní úroveň se díky ekonomickému růstu velmi rychle zvyšuje a ostrov se mění doslova před očima. Drobní pouliční prodejci pomalu ustupují obrovským nákupním centrům a řetězcům s rychlým občerstvením, které jsou během víkendu zaplněny k prasknutí.

Shiva Statue

Jazyk 

Přestože je oficiálním a úředním jazykem angličtina a francouzština, mnoho obyvatel se ani jedním z těchto jazyků nedomluví. Všichni hovoří mauricijskou kreolštinou, která vznikla smíšením francouzštiny s původními jazyky námezdních dělníků, kteří byli na ostrov přivezeni.

Minislovníček:

  • Česky – kreolsky – [výslovnost]
  • Dobrý den – Bonzour – [Bonzúr]
  • Jak se máš? – Ki maniére? – [Ki maniér]
  • Dobře, děkuji – Mon byen, mersi – [Mon bjén, mersí]
  • Dobře – Correc – [Korek]

Turismus 

Na ostrov denně přilétá spousta letadel plných turistů, takže očekávejte plně fungující turistické služby. Pokud cestujete na vlastní pěst, půjčte si auto ihned na letišti, neboť cestování taxíky není příliš ekonomické a autobusy trvá příliš dlouho.

Geografie 

Mauricius se nachází v Indickém oceánu asi 900 km východně od Madagaskaru a 220 km od francouzského departementu Reunion. Je tvořen ostrovy Mauricius, Rodrigues a několika menšími ostrůvky. 

Ostrov Rodrigues je vzdálen celých 618 km východně od Mauricia. Pravidelná linka operovaná aerolinkami Air Mauritius sem létá každý den a ceny jsou více než příznivé. Tento malý turisty doposud téměř nedotčený ostrůvek údajně vypadá jako Mauricius před 25 lety.

Perla Indického oceánu

Mauritius je malý ostrůvek o rozloze 1.865 km2 nacházející se v blízkosti Madagaskaru a Reunionu.

Na původně neosídleném ostrově, který dnes čítá více než milion obyvatel, se postupně vystřídali Portugalci, Holanďané, Francouzi a Angličané. Turisty země láká především na pláže s bílým pískem a průzračně modrým mořem a na pohodovou atmosféru, která je cítit na každém kroku.

Průvodce pro tebe napsal Adéla L.
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letiště na Mauriciu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Květen–prosinec
Nestálé, ale teplé počasí je kdykoliv v roce, vyraz v zimě i v létě.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 30 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 dny
Navrhni úpravu