Mauricijská rupie
Místní měnou je mauricijská rupie (MUR), která se dělí na 100 centů. Převod mezi českou korunou a rupií se pohybuje v rozmezí 0,67 – 0,69.
Směnárny a platba kartou
Eura či dolary můžete směnit ihned na letišti, nebo případně vybrat rupie přímo z bankomatů umístěných u příletové haly. Bankomaty se nachází ve všech větších městech a platby kartou jsou akceptovány u všech větších prodejců a restaurací.
Kolik co stojí
Ceny základních potravin jsou levnější než v Čechách leckdy až o polovinu, záleží samozřejmě na tom, zdali se jedná o místní zboží nebo zboží z dovozu. Většina ovoce a zeleniny je dovážená z Jihoafrické republiky, mléčné výrobky často z Evropy, a proto si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.
Opravdu levně se člověk nají u pouličních stánků, které představují chutnou a levnou variantu stravování. Ceny v restauracích se až na výjimky pohybují ve více než přijatelných cenových relacích. Co se dopravy týče, autobusová doprava je velmi levná, ale bohužel také velmi pomalá. Rychlejší alternativou jsou taxíky, které ovšem cenově nevycházejí levně.
Příklad cen:
- Lístek na autobus – 12–36 MUR podle vzdálenosti
- Taxi z letiště –1.000–1.700 MUR
- 1,5 l neperlivá voda – 20 MUR
- Sušenka – 20 MUR
- Jídlo ve stánku 60–80 MUR
- Jídlo v restauraci – 150–600 MUR
Spropitné a smlouvání
Místní spropitné většinou nedávají, o to více si ho číšníci v restauracích cení. Smlouvání je běžné pouze na trzích, jinak platí uvedené ceny.
Jak ušetřit
Doprava
Pokud jste příznivci low-budget cestování, autobusová doprava bude tou pravou volbou. Hustá síť autobusů protíná ostrov křížem krážem, nicméně se jedná a velmi pomalý způsob přesunu, při němž sice ušetříte peníze, ale ztratíte spoustu času. Ideální volbou je pronájem auta, které vyjde na něco málo kolem 30 eur na den. Nezapomeňte ovšem, že se tu jezdí vlevo a řidiči někdy nerespektují všechna silniční pravidla!
Jídlo
Tzv. street-food v podobě kebabu v bagetě, placek roti, smažených trojhránků samoussa nebo čerstvě nakrájených ananasů je velmi levnou a chutnou variantou stravování. Bageta s kebabem vyjde na 80 rupií, samoussa na 5–20 rupií za kus, čerstvé nakrájený ananas pak na 30–60 rupií podle velikosti.
Denní rozpočty
Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.
Pokud chcete cestovat opravdu nízkorozpočtově, cestujte autobusem, zamluvte apartmán přes airbnb a stravujte se především u malých prodejců jídla na ulici. Cenově se určitě vejdete do 800–1.200 Kč za osobu/den.
Osobně doporučujeme zlatou střední cestu, což znamená zapůjčení auta ihned na letišti, ubytování v apartmánu poblíž moře nebo v rodinném hotelu se snídaní. Stravování především v bufetech, čas od času v restauracích. Cenově se určitě nedostanete nad 2.000 Kč za osobu/den.
Pokud jste vyznavači luxusu, určitě si budete mít i na Mauriciu z čeho vybrat. Luxusních resortů je nespočet, soukromé ostrůvky jsou také k dispozici. Jen si budete muset sáhnout opravdu velmi hluboko do kapsy.
Svěříte-li se do rukou cestovní kanceláře, připravte si minimálně 30.000 Kč na osobu. Aktuální nabídka zájezdů na Mauricius.
Komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Vyraz na Mauritius. Vše potřebné najdeš tady:
Levné letenky
Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku na Mauritius.
Levné hotely
Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu na Mauritiusu.
Levné půjčení auta
Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.
Levné zájezdy
Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou na Mauritiusu s cestovní kanceláří.
Hledáš radu či spolucestovatele?
Zeptej se na cokoli největší cestovatelské komunity v Česku a na Slovensku!
Navštiv fórum