Mauritius
Mauricius

Peníze a ceny na Mauriciu

Mauricijská rupie

Místní měnou je mauricijská rupie (MUR), která se dělí na 100 centů. Převod mezi českou korunou a rupií se pohybuje v rozmezí 0,67 – 0,69. 

Směnárny a platba kartou 

Eura či dolary můžete směnit ihned na letišti, nebo případně vybrat rupie přímo z bankomatů umístěných u příletové haly. Bankomaty se nachází ve všech větších městech a platby kartou jsou akceptovány u všech větších prodejců a restaurací. 

Kolik co stojí 

Ceny základních potravin jsou levnější než v Čechách leckdy až o polovinu, záleží samozřejmě na tom, zdali se jedná o místní zboží nebo zboží z dovozu. Většina ovoce a zeleniny je dovážená z Jihoafrické republiky, mléčné výrobky často z Evropy, a proto si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Opravdu levně se člověk nají u pouličních stánků, které představují chutnou a levnou variantu stravování. Ceny v restauracích se až na výjimky pohybují ve více než přijatelných cenových relacích. Co se dopravy týče, autobusová doprava je velmi levná, ale bohužel také velmi pomalá. Rychlejší alternativou jsou taxíky, které ovšem cenově nevycházejí levně.

Příklad cen:

  • Lístek na autobus – 12–36 MUR podle vzdálenosti
  • Taxi z letiště –1.000–1.700 MUR 
  • 1,5 l neperlivá voda – 20 MUR
  • Sušenka – 20 MUR
  • Jídlo ve stánku 60–80 MUR
  • Jídlo v restauraci – 150–600 MUR 

Spropitné a smlouvání 

Místní spropitné většinou nedávají, o to více si ho číšníci v restauracích cení. Smlouvání je běžné pouze na trzích, jinak platí uvedené ceny. 

Jak ušetřit 

Doprava

Pokud jste příznivci low-budget cestování, autobusová doprava bude tou pravou volbou. Hustá síť autobusů protíná ostrov křížem krážem, nicméně se jedná a velmi pomalý způsob přesunu, při němž sice ušetříte peníze, ale ztratíte spoustu času. Ideální volbou je pronájem auta, které vyjde na něco málo kolem 30 eur na den. Nezapomeňte ovšem, že se tu jezdí vlevo a řidiči někdy nerespektují všechna silniční pravidla!

Jídlo

Tzv. street-food v podobě kebabu v bagetě, placek roti, smažených trojhránků samoussa nebo čerstvě nakrájených ananasů je velmi levnou a chutnou variantou stravování. Bageta s kebabem vyjde na 80 rupií, samoussa na 5–20 rupií za kus, čerstvé nakrájený ananas pak na 30–60 rupií podle velikosti.

Denní rozpočty 

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů. 

Pokud chcete cestovat opravdu nízkorozpočtově, cestujte autobusem, zamluvte apartmán přes airbnb a stravujte se především u malých prodejců jídla na ulici. Cenově se určitě vejdete do 800–1.200 Kč za osobu/den.

Osobně doporučujeme zlatou střední cestu, což znamená zapůjčení auta ihned na letišti, ubytování v apartmánu poblíž moře nebo v rodinném hotelu se snídaní. Stravování především v bufetech, čas od času v restauracích. Cenově se určitě nedostanete nad 2.000 Kč za osobu/den.

Pokud jste vyznavači luxusu, určitě si budete mít i na Mauriciu z čeho vybrat. Luxusních resortů je nespočet, soukromé ostrůvky jsou také k dispozici. Jen si budete muset sáhnout opravdu velmi hluboko do kapsy.

Svěříte-li se do rukou cestovní kanceláře, připravte si minimálně 30.000 Kč na osobu. Aktuální nabídka zájezdů na Mauricius.

Chystáš se na Mauricius?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.