Mauritius
Mauricius

Co dělat na Mauriciu

Pláže

Mnoho turistů se vydává na Mauricius právě kvůli plážím, takže by bylo bláznivé nevěnovat jednu kapitolu tomuto tématu. Koupat se dá téměř na celém pobřeží, ale je třeba dbát výstražných cedulí varujících před silnými mořskými proudy, které vás snadnou odvlečou daleko od břehu.

Sever

Mezi nejznámější pláže se řadí Trou aux Biches a Grand Baie (také Grand Bay), která je srdcem turismu severní části ostrova. Jedná se spíše o kotviště lodí a jachet, z něhož vyráží taktéž katamarány na ostrov Ilot Gabriel. Malebnou plážičku La Cuvette, nejmenší veřejnou pláž na ostrově čítající pouze 80 m do šířky, naleznete ihned za zálivem Grand Baie. Pokud budete pokračovat dále na sever, zastavte se v Peréybere a zakončete váš den na lávových kamenech v Bain Boeuf, která je nádherná při západu slunce.

Západ

Proudy turistů směřují do přímořského města Flic en Flac, které nabízí množství apartmánů za přijatelnou cenu. Pláž je dlouhá a široká s množstvím stánků s občerstvením (doporučujeme placky a mléčný nápoj alouda ve stánku „ROTI AKA VINODA“).

Na Flic en Flac volně navazuje poněkud klidnější pláž Wolmar, kam se dostanete za zhruba 15–20 minut pohodové chůze podél pobřeží.

Dalším cílem turistů je Tamarin, kde v brzkých ranních hodinách spatříte hejna delfínů migrujících podél pobřeží směrem k poloostrovu Le Morne. Mnoho místních rybářů si přivydělává pronájmem svých lodí a pořádá tzv. plavání s delfíny, kde s trochou štěstí můžete být opravdu blízko těmto nádherným mořským savců a kochat se pohledem, jak proplouvají ve vodě kolem vás.

V jižní části západního pobřeží se nachází jedna z nejkrásnějších pláží Le Morne oblíbená nejen díky úžasné scenerii s horou Le Morne Brabant v pozadí, ale také díky velkým vlnám, na něž vyrážejí surfaři a windsurfaři.

Jih

Veřejné jižní pláže neoplývají tak bělostným pískem, přesto určitě neprohloupíte, pokud se do těchto končin vydáte. Pláž Gris Gris s černými skalami sice není vhodná ke koupání kvůli velkým vlnám a nebezpečným mořským proudům, ale určitě stojí za vidění spolu s La Roche Qui Pleure, plačíčí tváří, která se nachází za výběžkem Gris Gris. Při projížďce podél jižního pobřeží určitě nevynechejte také skálu La Maconde u Baie du Cap.

Východ

Blue Bay nacházející se coby kamenem dohodil od mezinárodního letiště nabízí úžasně modré moře a bílý písek. Veřejnou pláž využijte pouze pro přepravu na nedaleký ostrůvek Ile des Deux Cocos (cenu usmlouváte až na 200 MUR na osobu, šnorchlování je v ceně), jinak pokračujte dál podél pobřeží na opuštěné pláže nacházející se před soukromými vilkami.

Oblast severně od Blue Bay je známá pod názvem Pointe d’Esny a pyšní se překrásnou pláží, k níž se dostanete úzkými průchody mezi vilami (nebo delší procházkou podél pobřeží směrem od Blue Bay). Během zimních měsíců je rájem pro windsurfaře a kitesurfaře díky prudkému větru.

Pokud budete pokračovat dále na sever, dostanete se až k nádherným plážím Belle Mare a Palmar. Mnoho turistů vyráží z rybářské vesničky Trou d’Eau Douce na ostrůvek Ile aux Cerf.

Šnorchlování 

Mauricius nabízí nespočet míst vhodných ke šnorchlování, neboť je téměř celý ostrov obklopen korálovou bariérou, která ho chrání před vlnami a žraloky. Podle mnoha se korálové útesy za poslední roky velmi změnily a čím dál tím rychleji dochází k jejich vymírání. Důkazem je mnoho ulámaných korálů, které se povalují po plážích.

Katamarány a plavby

Turisté nejčastěji míří na následující tři ostrovy: Ilot Gabriel, Ile aux Cerf nebo Ile aux Benitier.

Ostrůvky v okolí

Ilot Gabriel

Na tento opuštěný ostrůvek vyráží téměř každý den katamarány z Grand Baie. Cena je oproti ostatním plavbám výrazně nižší, ale není se čemu divit. Cesta na Ilot Gabriel není pro každého. Pluje se na otevřeném moři a vlny jsou leckdy opravdu obrovské, takže jedinci trpící mořskou nemocí by měli volit raději mezi cestou na Ile aux Cerf nebo Ile aux Benitier.

Ile aux Cerf

Nejlevnější variantou, jak se dostat na tento malý ostrůvek u východního pobřeží, jsou loďky místních rybářů, které vyplouvají z Trou d’Eau Douce  směrem k Ile aux Cerf každých 15–30 minut. Dražší variantou jsou soukromé plavby nebo katamarány, které většinou zahrnují neomezenou konzumaci alkoholických a nealkoholických nápojů, snídani a oběd. Ile aux Cerf už není opuštěným idylickým ostrůvkem, jimž kdysi býval, protože sem lodě každodenně dopraví obrovské množství turistů, ale i tak stojí za vidění. 

Ile aux Benitier

Většina lidí se dostane na původně rybářsský ostrov Ile aux Benitier v rámci „plavání s delfíny“, na nějž se vyráží ze zátoky Tamarin nebo vzdálenější Grand Riviere Noire. Delfíni každé ráno migrují od Tamarinu směrem k poloostrovu Le Morne a ve stopách jim jsou místní rybáři s loděmi plnými turistů dychtících zaplavat si těmito kouzelnými mořskými živočichy. Plavat s delfíny v přírodě je opravdu unikátní, nicméně počet turistů se neustále zvyšuje a je nutné si položit otázku, do jaké míry je tato turistika udržitelná. 

Program plavby je zhruba takový:

Lodě vyjíždí krátce před sedmou hodinou ranní a po asi dvouhodinové „honbě“ za delfíny se přesouvají k tzv. Crystal Rock, miniaturnímu ostrůvku uprostřed oceánu, kde si můžete zašnorchlovat nebo se jen kochat krásnou scenerií. Poté se odplouvá na Ile aux Benitier, kde vám naservírují oběd spolu s místním rumem. Nechybí stánky s korálky, šátky a dalšími místními suvenýry.

Plane spotting 

Při přistání airbusu společnosti Emirates přilétajícího z Dubaje se mnoho místních nadšenců srocuje kolem plotu ranveje, jelikož letadlo přistává bezprostředně nad vaší hlavou. Nechybí stánek s čerstvou papájou a ananasem.

Chystáš se na Mauricius?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.