Braniborská brána v Berlíně
Berlín

28 míst co vidět v Berlíně

Památník Berlínské zdi

Památník

Berlin Wall Memorial

Památník Berlínské zdi podél Bernauer Strasse má návštěvníkům přiblížit historii zdi a život kolem ní. Právě Bernauer Str., kudy berlínská zeď procházela, se stala jedním ze symbolů rozdělení Berlína. Kvůli relativně stísněným podmínkám a obytným domům těsně u zdi (někdy byla dokonce zeď tvořena částmi domů) byla Bernauer Str. známá jako místo s největším počtem pokusů o útěk.

Nejlevnější ubytování v Berlíně (Booking.com)

Berlínská zeď rozdělovala Západní (Spolková republika Německo) a Východní Berlín (Německá demokratická republika) za dob Studené války od roku 1961 až do roku 1989. Během této doby nebyl pro běžné Berlíňany pohyb mezi dvěma částmi města možný.

Památník Berliner Mauer

Podél ulice Bernauer Str. byl ke konci 90. let budován památník berlínské zdi, který se rozprostírá asi na 300metrovém zeleném pásu, kudy vedla skutečná zeď. Dokončen byl roku 1998 a v němčině nese název Gedenkstätte Berliner Mauer.

Na informačních tabulích je stručně vysvětlena historie budování opevnění a jeho postupné rozšiřování a nezapomíná se ani na ty, kteří zde našli smrt. Jednou z nejzajímavějších částí je zrekonstruovaný úsek zdi včetně strážní věže, obranných zón, ostnatých drátů a „území nikoho“.

Navštívit zde můžete také malé muzeum The Berlin Wall Memorial nebo moderní Kapli smíření.

Uvnitř stanice metra Bernauer Strasse se nachází další expozice tzv. „stanice duchů“. Trasou metra spojující severní a jižní část města se jen projíždělo a ve stanici číhali policisté Východního Berlína, kteří měli zabránit případnému ilegálnímu útěku na Západ.

Na druhém konci Berlína pak můžete navštívit East Side Gallery, originální část berlínské zdi s obrazy a grafickými díly od více než stovky umělců.

Vstupné a otevírací doba

Venkovní památník lze navštívit 24 hodin zdarma, zatímco vnitřní expozice je zpřístupněna od 12:00 do 19:00, rovněž zdarma.

Poloha a doprava

Památník s replikami berlínské zdi se nachází přímo na ulici Bernauer Str. Začíná na křižovatce s ulicí Brunnen Str. a končí u nádraží Berlin-Nordbahnhof. Na místo se dostanete hned několika způsoby MHD:

  • Stanice Bernauer Str. – metro U8; tramvaj M10; autobus 247
  • Stanice Nordbahnhof – S-Bahn S1, S2, S25, S26; tramvaje M8, M10, 12; autobus 247
  • Zastávka Gedenkstätte Berliner Mauer – tramvaj M10

Chystáš se do Berlína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.