Braniborská brána v Berlíně
Berlín

28 míst co vidět v Berlíně

East Side Gallery

Galerie, Památník

East Side Gallery

East Side Gallery je největším souvislým zbytkem bývalé Berlínské zdi, která měřila neuvěřitelných 165 km. East Side Gallery se táhne v úseku asi 1,3 km na severním břehu Sprévy a patří k nejrozsáhlejším galeriím pod otevřeným nebem. Vzhledem k faktu, že East Side Gallery vznikla právě jako památka na rozdělení Berlína, jedná se beze sporu o světově významnou památku.

Nejlevnější ubytování v Berlíně (Booking.com)

Poslední zbytek berlínské zdi

Porevoluční euforie z pádu železné opony vedla k tomu, že byla většina zdi zničena. Jediným originálním zbytkem původní Berlínské zdi zůstala asi 1 300 metrů dlouhá část v ulici Mühlenstrasse na severním břehu Sprévy poblíž mostu Oberbaumbrücke. Tato část zdi působí poněkud netypicky, jelikož stojí na dosud nezastavěné ploše a tudíž nevytváří tak autentický dojem ze známých fotografií, kdy Berlínská zeď protínala domy a zastavěné oblasti.

Na druhém konci Berlína pak můžete navštívit oficiálnější Památník berlínské zdi na ulici Bernauer Str.

Od nesvobody k živelné galerii

Svůj název místo získalo díky obrazům, které byly postupně na zeď namalovány už od roku 1990. První umělkyní, která zeď pomalovala, byla Christine Mac Lean. Právě díky ní se do projektu připojili přes 100 dalších umělců z celého světa.

Dnes je East Side Gallery památkově chráněna a obdivovat můžete přes 150 uměleckých děl, z nichž většina pochází právě z roku 1990, těsně po pádu zdi. Většina děl má politický námět a moderní formou zobrazuje dění a vzpomínky z dob rozdělení Berlína na Východní a Západní část.

Obrazy a známá díla

K nejoblíbenějším dílům na East Side Gallery patří jednoznačně líbající se generální tajemník socialistické strany NDR Erich Honecker s vůdcem Sovětského svazu Leonidem Brežněvem.

Kromě děl zobrazující socialistický režim a pád Berlínské zdi zde narazíte na různá mírová poselství i přání svobodného světa.

Poloha a doprava

East Side Gallery stojí v ulici Mühlenstraße mezi nádražími Warschauer Str. a Ostbahnhof, ze kterých je to ke zdi zhruba stejně daleko.

  • Stanice Warschauer Str. – Metro U1, U3; S-Bahn S3, S5, S7, S9, S75; Tramvaj M10, Autobus 347
  • Stanice Ostbahnhof – S-Bahn S3, S5, S7, S9; Autobus 300

Ubytování

Poblíž East Side Gallery se nachází množství velkých moderních hotelů za relativně slušné ceny, které můžou klesat i pod 1 500 Kč na noc ve 2lůžkovém pokoji. Nejbližší hotely zároveň s dobrou dostupností MHD:

Chystáš se do Berlína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 07. 11. 2022
Navrhni úpravu

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Dan
před rokem

aktuálně částečně v rekonstrukci https://youtu.be/o31RjjPVdcg