Průvodce státem
Norsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Aktivity v Norsku

Treky

V Norsku naleznete stovky kilometrů turistických tras. Ty se nachází převážně v jižní části a ve vnitrozemí. Můžete si vybrat z 18 turistických tras, které mají od 30 do 440 km. Některé trasy jsou z bezpečnostních důvodů během zimy zavřené. Veškeré informace a mapy můžete najít na webových stránkách národních turistických tras v Norsku. Pro ferratové milovníky se zde nachází několik míst, které stojí za zastávku. Informace a osobní dojmy. Užitečné informace o kempování v Norsku pak přinese web camping.no.

Turista v Norsku

Výlety

Zažít polární záři, vidět lední medvědy, pozorovat kosatky a další, to vše si můžete dopřát. Některé aktivity zažijete, pouze pokud si zaplatíte tour, na jiné však stačí trocha (i hodně) štěstí. Například polární záři můžete ojediněle vidět i v Oslu, na severu je to pak běžný jev. Stačí tma, nebe bez mraků a štěstí.

Polární zář v Norsku

Parky a rezervace

V Norsku je celkem 36 národních parků, z nichž se 7 nachází na Špicberkách. Největším a jedním z nejkrásnějších je Hardangervidda, jehož rozloha dosahuje bezmála 3.500 km. Asi nejzajímavějším úkazem v parku Trolltunga (Trojí jazyk), který ční ve výšce 700 m nad jezerem Ringedalsvatnet. Dalším příkladem je národní park Jotunheimen, kde se nachází i nejvyšší hora Norska Galdhøpiggen (2.469 m).

Národní parky, které stojí za návštěvu:

  • Hardangervidda Nasjonalpark
  • Jorunheimen Nasjonalpark
  • Rondane Nasjonalpark
  • Reinheimen Nasjonalpark
  • Dovrefjell-Sunndalsfjella Nasjonalpark
  • Øvre Dividal Najsonalpark

Ve většeně národních parků a rezervací fungují poměrně levné chatky od DNT (turistický klub) na přespání. Mají základní vybavení a vyskytují se na dobře značených trasách. Více užitečných informací hledejte na dnt.no.

Běžky

Norsko je zemí zaslíbenou pro klasické lyžování. Běžkaři se vyřádí prakticky po celém území Norska, ideální sněhové podmínky panují od konce listopadu do konce března, jen je nutné počítat s kratším denním svitem. Mapu běžkařských tras poskytne například web skiforeningen.no.

Běžky Norsko

Vodopády

V Norsku se nachází mnoho vodopádů, dokonce i ty nejkrásnější na světě. Jedná se například o vodopád Sedm sester či Langfoss.

Kultura

V Norsku se nachází mnoho muzeí, galerií a jiných kulturních míst, která určitě stojí za navštívení. Mnoho je soustředěno v hlavním městě Oslu. Jedná se například o Muzeum Fram, Kon-Tiki, Munchovo muzeum, Skokanský můstek Holmenkollen, Vigelandův park či Národní galerii. Kulturní místa se nachází po celém Norsku, a nemusí jít jen o muzea. Nachází se zde mnoho skanzenů a venkovních uměleckých děl. 

Také se zde každoročně koná několik festivalů jídla, hudby, sportu či polární záře. Jedním z nejznámějších je Mezinárodní jazzový festival v Molde.

Noční život

Pokud vás neunaví celodenní chození, můžete vyrazit do jednoho z klubů. Ty jsou soustředěny především ve větších městech. Do všech klubů je vstup od 20 let (výjimečně od 23 let). Často se také vybírá vstupné, které se pohybuje od 50 do 200 NOK. Nápoje se pak pohybují v astronomických částkách, například za pivo zaplatíte 90 NOK, panák se pak pohybuje od 100 NOK a výše.

TIP pro turisty, kteří navštěvují Oslo. Každou neděli je v klubu Blå, v městské části Grünerløkka, jazzová show zdarma. Doporučujeme navštívit.

Země trollů a nepopsatelné přírody

Norsko (norsky Norge) je jednou ze skandinávských zemí, která se rozkládá na nejsevernějším cípu Evropy, Skandinávském poloostrově. Západ země omývají Atlantický oceán a Norské moře, na východě země sousedí se Švédskem, Finskem a Ruskem.

Země je známá díky bohatým nalezištím ropy a vysokému životnímu standardu. Nedílnou součástí Norska jsou však také kilometry dlouhé fjordy, národní parky, jezera, ledovce, náhorní plošiny a další přírodní úkazy.

Průvodce pro tebe napsal Tereza Bystroňová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Turistice jsou vyhrazeny letní měsíce, v zimě je prostě zima.
Více o počasí
Letenky od
3 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Tereza Bystroňová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu