Norsko
Norsko

Co dělat v Norsku

Treky

V Norsku naleznete stovky kilometrů turistických tras. Ty se nachází převážně v jižní části a ve vnitrozemí. Můžete si vybrat z 18 turistických tras, které mají od 30 do 440 km. Některé trasy jsou z bezpečnostních důvodů během zimy zavřené. Veškeré informace a mapy můžete najít na webových stránkách národních turistických tras v Norsku. Pro ferratové milovníky se zde nachází několik míst, které stojí za zastávku. Informace a osobní dojmy. Užitečné informace o kempování v Norsku pak přinese web camping.no.

Výlety

Zažít polární záři, vidět lední medvědy, pozorovat kosatky a další, to vše si můžete dopřát. Některé aktivity zažijete, pouze pokud si zaplatíte tour, na jiné však stačí trocha (i hodně) štěstí. Například polární záři můžete ojediněle vidět i v Oslu, na severu je to pak běžný jev. Stačí tma, nebe bez mraků a štěstí.

Parky a rezervace

V Norsku je celkem 36 národních parků, z nichž se 7 nachází na Špicberkách. Největším a jedním z nejkrásnějších je Hardangervidda, jehož rozloha dosahuje bezmála 3.500 km. Asi nejzajímavějším úkazem v parku Trolltunga (Trojí jazyk), který ční ve výšce 700 m nad jezerem Ringedalsvatnet. Dalším příkladem je národní park Jotunheimen, kde se nachází i nejvyšší hora Norska Galdhøpiggen (2.469 m).

Národní parky, které stojí za návštěvu:

  • Hardangervidda Nasjonalpark
  • Jorunheimen Nasjonalpark
  • Rondane Nasjonalpark
  • Reinheimen Nasjonalpark
  • Dovrefjell-Sunndalsfjella Nasjonalpark
  • Øvre Dividal Najsonalpark

Ve většeně národních parků a rezervací fungují poměrně levné chatky od DNT (turistický klub) na přespání. Mají základní vybavení a vyskytují se na dobře značených trasách. Více užitečných informací hledejte na dnt.no.

Běžky

Norsko je zemí zaslíbenou pro klasické lyžování. Běžkaři se vyřádí prakticky po celém území Norska, ideální sněhové podmínky panují od konce listopadu do konce března, jen je nutné počítat s kratším denním svitem. Mapu běžkařských tras poskytne například web skiforeningen.no.

Vodopády

V Norsku se nachází mnoho vodopádů, dokonce i ty nejkrásnější na světě. Jedná se například o vodopád Sedm sester či Langfoss.

Kultura

V Norsku se nachází mnoho muzeí, galerií a jiných kulturních míst, která určitě stojí za navštívení. Mnoho je soustředěno v hlavním městě Oslu. Jedná se například o Muzeum Fram, Kon-Tiki, Munchovo muzeum, Skokanský můstek Holmenkollen, Vigelandův park či Národní galerii. Kulturní místa se nachází po celém Norsku, a nemusí jít jen o muzea. Nachází se zde mnoho skanzenů a venkovních uměleckých děl. 

Také se zde každoročně koná několik festivalů jídla, hudby, sportu či polární záře. Jedním z nejznámějších je Mezinárodní jazzový festival v Molde.

Noční život

Pokud vás neunaví celodenní chození, můžete vyrazit do jednoho z klubů. Ty jsou soustředěny především ve větších městech. Do všech klubů je vstup od 20 let (výjimečně od 23 let). Často se také vybírá vstupné, které se pohybuje od 50 do 200 NOK. Nápoje se pak pohybují v astronomických částkách, například za pivo zaplatíte 90 NOK, panák se pak pohybuje od 100 NOK a výše.

TIP pro turisty, kteří navštěvují Oslo. Každou neděli je v klubu Blå, v městské části Grünerløkka, jazzová show zdarma. Doporučujeme navštívit.

Chystáš se do Norska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tereza Bystroňová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.