14 míst, která doporučujeme v Norsku navštívit

Preikestolen

Stavanger

detailní průvodce

Centrum norského ropného průmyslu nabízí mnoho muzeí a galerií. Mezi nejzajímavější muzea patří muzeum konzervování či emigrace. Staré město, historická čtvrť nabídne pohled na historické domy z 18. století. Nedaleko naleznete přírodní vyhlídku Preikestolen, která se nachází ve výšce 600 m nad hladinou Lysefjordu a která poskytuje dechberoucí výhled. Má 25 x 25 metrů a je jednou z největších vůbec. Další známý přírodní úkaz nese jméno Kjerag.…

Zobrazit průvodce
Lofoty

Lofoty

Souostroví, které se nachází v severní části země, je známé především díky rybolovu. Dřevěné sušáky ryb, malebná rybářská obydlí a především hory, které vystupují z moře, určitě nadchnou. Výchozím bodem pro cesty na Lofoty bude letiště Harstad/Narvik.

Zobrazit popis
Opera v Oslu

Oslo

detailní průvodce

Hlavní město Norska, které ukrývá mnoho muzeí, galerií, parků a dalších zajímavých míst. Nechybí ani příroda, na pořádnou túru nebo na lyže si můžete zajet i metrem. Opomenout nesmíte hlavní tahák města, světoznámou budouvy opery na břehu fjordu, jejíž celá plocha střechy slouží jako vyhlídková plošina (zdarma).

Zobrazit průvodce
Bergen

Bergen

detailní průvodce

Druhé největší město Norska, které se pyšní krásným historickým centrem Bryggen s hanzovními domy, jedním z nejlepších trhů s mořskými plody v Evropě a deštivým počasím.

Zobrazit průvodce
Trondheim

Trondheim

Město je světoznámé především kvůli zachovaným barevným dělnickým obydlím, která ční nad hladinou řeky Nidelva. V Trondheimu se také nachází největší skandinávská katedrála Nidarosdomen, historický most Gamle Bybro či různá muzea.

Zobrazit popis
Lillehammer

Lillehammer

Známý především kvůli Olympijským hrám roku 1994. Nejen nadšence sportu nadchnou skokanské můstky, k nimž se můžete dostat po svých nebo se můžete nechat vyvézt lanovkou. Určitě nadchne i Norské olympijské muzeum či skanzen Maihaugen. Do Lillehammeru se dostanete pohodlně a každou chvilku z centra Osla příměstským vlakem.

Zobrazit popis

Røros

Městečko, které je zapsánu na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Nachází se zde více než 300 let staré dřevěné domy, které využívali horníci. Můžete zde také navštívit také důl Olavsgruva.

Zobrazit popis
Trysil

Trysil

Na tomto místě se nachází jedno z nejlepších míst pro lyžování a snowboarding v Norsku a vůbec v celé Skandinávii. Dále jsou zde zabezpečeny desítky kilometrů tras pro cyklisty a turisty. 

Zobrazit popis
Alesund

Ålesund

detailní průvodce

Rybářské městečko s jedním z nejvýznamnějších rybářských přístavů v Norsku, které vás s tímto odvětvím seznámí v jednom z muzeí. Samotné město se rozkládá na několika ostrovech v Atlantickém oceánu. Vyhlídka Aksla nabízí úchvatný a nezapomenutelný pohled na celé město.

Zobrazit průvodce
Bodö

Bodø

Na severu, již za polárním kruhem, se rozkládá město Bodø. Je zajímavé tím, že zde končí norská železnice. Můžete zde navštívit například Norské letecké muzeum či využít jednu z nabízených výprav, například tu, kde si vyzkoušíte rybaření.

Zobrazit popis
Tromsö

Tromsø

Paříž severu, tak se mu přezdívá. Malebné město nabízí mnoho atrakcí, jichž je možno využít. Polární muzeum, arktická katedrála ve tvaru trojúhelníku, Polaria, kde předvádí show s tuleni či pivovar Macks Ølbryggeri. Pozornost si také zaslouží hora Fjellheisen, které poskytuje výhled na celý ostrov Tromsø.

Zobrazit popis
Alta

Alta

Město leží v kraji Finnmark, který je jedním z nejdéle obývaných v Norsku. Je zařazeno do seznamu kulturního dědictví UNESCO, protože se zde nachází více než 6.000 let staré skalní rytiny. O těch se více dozvíte v muzeu skalních rytin, které se zde také nachází.

Zobrazit popis
Nordkapp - severní mys

Nordkapp

Pro turisty nejsevernější místo Evropy, které se nachází na 71° 10´ 21´´ s. š. (opravdu nejsevernější bod je Kinnarodden). Magické místo nabízí vyhlídku z 300 m vysoké útesy, které ční nad Barentsovým mořem.

Zobrazit popis
Trolltunga

Trolltunga

Jedná se o kámen, který trčí ve výšce 700 m nad jezerem Ringedalsvatnet. K tomuto skalnímu útvaru vede dlouhá a náročná trasa, na kterou se je třeba dobře připravit.

Zobrazit popis
Avatar uživatele Tereza Bystroňová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 měs
Navrhni úpravu