Norsko
Norsko

Půjčení auta v Norsku

Poznejte překrásné norské fjordy, hory i osiřelý daleký sever na vlastní pěst. Norský venkov je velmi obtížně přístupný veřejnou dopravou, proto bude cestování autem nejlepší volbou.

V Norsku se jezdí vpravo.

Kde, kdy a jak rezervovat auto v Norsku

U rezervace aut v Norsku platí, že cena závisí hlavně na sezoně a včasnosti rezervace. Ceny půjčení v zimě a v létě se často liší i trojnásobně.

K rezervaci doporučujeme využít srovnávač většiny autopůjčoven, který vám výsledky seřadí podle vašich zvolených kritérií:

Cestovatelé mívají dobré zkušenosti například s půjčovnami Alamo, Avis nebo Sixt. Na menších letištích často působí velmi malé lokální půjčovny, které jsou však obvykle dražší než velké nadnárodní firmy. Všechny lze přitom vyfiltrovat i na výše zmíněném webu rentalcars.com.

Ceny autopůjčoven v Norsku

Půjčení auta v Norsku je v poměru k cenám ostatních služeb poměrně levné. Cena se odvíjí od délky půjčení (čím delší, tím levnější bude denní cena půjčovného), ale hlavně podle sezóny.

Níže uvedené příklady cen uvádíme pro středně velká auta.

  • Týdenní půjčení léto – rezervace s předstihem 3 měsíce: od 5 000 Kč
  • Týdenní půjčení léto – rezervace s předstihem 3 týdny: od 9 000 Kč
  • Týdenní půjčení zima: od 3 500 Kč
  • Rezervovat auto v Norsku

Kde jsou nejlevnější a nejdražší půjčovny?

Obecně platí, že čím větší letiště nebo město, tím nižší budou ceny. Nejdražší půjčení auta očekávejte na severu Norska.

Nejlevnější autopůjčovny bývají obvykle v Oslu nebo Bergenu, nejdražší pak na nejmenších letištích.

Jednosměrné půjčení auta

V Norsku se přímo nabízí vrátit auto na jiném místě než jste si ho půjčovali. Ušetříte si cestu stejnou cestou zpět a výrazně ušetříte také čas.

Všechny autopůjčovny v Norsku si však za jednosměrné půjčení auta účtují velmi vysoké poplatky, které jsou často až 3násobné oproti základnímu půjčovnému.

Mezinárodní řidičák a další doklady

Norsko sice není součástí Evropské unie, ale jste-li z jakékoliv členské země EU nebo Schengeského prostoru, není třeba si před cestou vyřizovat mezinárodní řidičák. V autopůjčovně vám musejí uznat i klasický evropský řidičský průkaz.

Autopůjčovny obvykle k zapůjčení vyžadují kreditní kartu, často vám půjčí i na debetní, ale buď za méně výhodných podmínek, anebo s velmi vysokým depozitem často přesahujícím i 1 000 EUR.

Ceny benzínu v Norsku

Benzín je v Norsku velmi drahý a patří k nejdražším v Evropě.

Ceny benzínu extrémně kolísají mezi 20 NOK a 26 NOK na litr. Systém cenotvorby v Norsku je zvláštní.

U benzínových pump je vždy uvedena cena za 1 litr.

Kdy se mění cena benzínu?

Všechny čerpací stanice mění cenu 2-3x týdně vždy plus minus ve stejný čas. Tato cena se stanovuje podle aktuální ceny ropy na trhu. Po tomto novém stanovení cen si postupně benzinky začínají konkurovat a ceny se různě upravují a snižují než dojde k další centrálně řízené úpravě.

Obecně tak lze říct, že čím delší doba uplyne od stanovení ceny, tím větší šanci máte na levnější benzin.

Dříve se ceny měnily vždy v pondělí, takže šlo jednoduše říct, že v neděli večer nebo v pondělí ráno měly benzinky nejlevnější benzín. Nyní se ceny mění nepravidelně zhruba každé 3 dny.

Hustota čerpacích stanic je dostatečná - benzinku najdete v každém větším městě a tudíž nebude žádný problém s dojezdem "na výpary".

Jak fungují čerpací stanice v Norsku?

Běžný benzín se označuje jako "95", nafta je u pump známá pod klasickým označením "Diesel".

Všechny čerpací stanice v Norsku jsou samoobslužné. Po té, co autem dojedete ke stojanu s benzinem, vystoupíte a vložíte vaší platební kartu do terminálu, čímž ji potvrdíte.

Pak můžete natankovat libovolné množství benzinu či nafty. Částka se po té automaticky strhne z karty, kterou již znovu nemusíte vkládat do karetního terminálu.

Většina benzínek má i obchod s pokladnou, kde lze zaplatit benzín i v hotovosti.

Toalety na čerpacích stanicích jsou většinou bezplatné. Naopak potraviny, pití a sladkosti se na pumpách v Norsku prodávají výrazně dráž než v supermarketech (2-3x vyšší ceny).

Nabíjení elektrických aut

Norsko patří k zemím s nejvyšším podílem hybridních nebo čistě elektrických aut na světě a i mnoho autopůjčoven má ve své výbavě právě tato vozidla.

Každá čerpací stanice je vybavena také několika stojany pro nabíjení.

Nabíjet auto si navíc často můžete i v hotelu, na parkovištích i kempů či turistických atrakcí. Obecně je dobíjecích stanic pro elektromobily více než klasických benzinových pump.

Dopravní předpisy v Norsku

V Norsku se jezdí vpravo.

Platí zde velmi podobná pravidla jako v dalších evropských zemích a není třeba se připravovat na žádné záludnosti.

Maximální rychlosti

Rychlost v Norsku se vždy uvádí v kilometrech za hodinu. Velmi často jsou stanovené rychlosti zvýšeny dodatečným dopravním značením.

  • Rezidenční oblasti (zastavěná ulice z obou stran - zejména ve městech) – 30 km/h
  • Další zastavené oblasti (typicky vesnice, okraje měst) – 50 km/h
  • Mimo obec na běžných silnicích – 80 km/h
  • Dálnice – 90 km/h

Měření radarem umístěným napevno musí být vždy označeno. Pokud měří namátkově policie, nebudete upozorněni předem. Kontroly rychlostí nejsou příliš časté, ale pokuty za překročení jsou opravdu velké a pohybují se až v tisícovkách norských korun.

Kruhové objezdy

V norských městech i na významných křižovatkách mimo města jsou velmi časté kruhové objezdy.

Přednost má vždy vozidlo již jedoucí po kruhovém objezdu.

Na kruhovém objezdu máte povinnost používat směrovky následujícím způsobem:

  • Opouštíte-li objezd prvním výjezdem, blikáte vpravo ještě před vjezdem na kruhový objezd.
  • Vyjíždíte-li druhým výjezdem (tedy de facto jede na křižovatce rovně), blikáte vpravo zhruba od úrovně prvního výjezdu.
  • Vyjíždíte-li levým (posledním výjezdem), před vjezdem na kruhový objezd blikáte vlevo. Až v úrovni předposledního výjezdu změníte směrovku na pravou.

Přednosti

V Norsku platí na neoznačených křižovatkách přednost zprava. Takové křižovatky najdete zejména ve městech.

V úsecích, kde je zákonem nebo dopravním značením stanovena rychlost do 60 km/h, máte povinnost umožnit autobusu bez omezení výjezd ze zastávky.

Chodci mají na přechodech vždy přednost před motorovými vozidly. Naopak chodec musí dát na přechodu přednost tramvaji.

Další pravidla

Jaké jsou další užitečné dopravní předpisy?

  • Alkohol v krvi je tolerován do výše 0,02%
  • Telefonování za jízdy je striktně zakázáno a často bývá předmětem policejních kontrol
  • Povinnost dodržovat pravidlo ZIPu v případě značky v podobě obráceného písmene "Y"
  • Svícení je povinné po celý den (za nesnížené viditelnosti denní, za snížené viditelnosti noční)

Kvalita silnic a hustota provozu

Norské silnice jsou velmi dobře udržované a zejména hlavní tahy a dálnice ve skvělém stavu.

Značení je velmi přehledné a pochopitelné.

Čím dále od větších měst budete, tím se bude stav silnic zhoršovat. Výrazný podíl na ne zcela vzorové kvalitě povrchu silnic mají náročné klimatické podmínky, které v Norsku panují.

Přihlédneme-li právě k počasí a porovnáme-li Norsko se zeměmi v podobné zeměpisné šířce, pak je kvalita místních silnic výborná. Na rozdíl třeba od Švédska, Islandu či Kanady jsou v Norsku asfaltové i ty nejmenší silničky na venkově a ve vesnicích.

Vzhledem k tomu, že dálnice a víceproudé silnice jsou jen v okolí velkých měst a na úplném jihu Norska, provoz bývá poměrně hustý, a to zejména v turistických oblastech (Lofoty, Nordkapp) a v okolí fjordů. 

Silnice také kvůli velmi členitému terénu bývají úzké bez středové čáry. Vedlejší silnice jsou často široké jen pro jedno vozidlo a na míjení jsou určená širší místa označená modrou dopravní značkou s písmenem "M".

V Norsku jsou velmi častá odpočívadla s venkovním posezením a toaletami zdarma.

Placené silnice v Norsku

V Norsku se na mnoha úsecích platí mýtné. Zejména se to týká vjezdu do center větších měst, průjezdů přes mosty, tunely nebo po nových dálnicích.

Půjčujete-li si auto přímo v Norsku, obvykle nemusíte řešit registrace do systému mýtného. Naprostá většina aut z autopůjčoven je vybavena palubními jednotkami, které mýtné brány snímají a po vrácení auta vám půjčovna pošle dodatečnou fakturu pro zaplacení mýta.

Ceny, mapy placených odkazů a další užitečné informace najdete v detailní kapitole Silniční mýto v Norsku.

Trajekty

Během cest Norskem vás na mnoha místech nemine plavba autem na trajektu. V některých úsecích trajekty ani objet nejdou, jinde si zajedete i desítky kilometrů navíc.

I z toho důvodu žádná autopůjčovna nezakazuje jízdu na trajektech.

Detailní informace o lodních trasách v Norsku i mezinárodních trajektech z Norska do Dánska nebo Anglie najdete v detailní kapitole Trajekty v Norsku.

Chystáš se do Norska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tereza Bystroňová
naposledy aktualizováno 10. 09. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.