Průvodce státem
Norsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Norsku

Norská kuchyně

Norská kuchyně je proslulá především dary, které poskytuje moře a tím pádem si zakládá i na čerstvosti. Ryby se zde připravují snad na všechny způsoby od uzení přes sušení až po vaření. Ochutnat můžete například uzeného lososa, sušenou tresku či mořské plody. Mezi typické vánoční pokrmy se pak řadí fermentovaný pstruh či nakládaná treska (jejich vůně jsou však spíše odrazující). Poměrně oblíbená je také zvěřina, a to v podobě losího a sobího masa.

Mořské plody

Káva, káva a zase káva, bez mléka a cukru. Jedná se asi o nejtypičtější nápoj. V konzumaci alkoholu pak vede pivo, øl, které se dá jako jediné koupit v běžných supermarketech. Silnější alkoholické nápoje se dají koupit ve speciálních prodejnách Vinmonopolet.

Jak se stravovat jako místní

Norové jsou známí tím, že si připravují svačiny tzv. matpakke. Většinou se jedná o chléb s norským sýrem, který má nasládlou chuť, jmenuje se brunost. Tento sýr je poměrně zvláštní, ale rozhodně ho vyzkoušejte. Hlavním jídlem dne je pak middag, toto jídlo jí Norové převážně doma. Typičtí Norové jedí hlavně doma, restaurace využívají spíše při zvláštních příležitostech.

Obvyklé ceny v restauracích

Jít do restaurace v Norsku může vyjít opravdu draho. Nabídka je však široká a najít se dají i levnější podniky. Vybírat se dá jak z místní, tak i cizí kuchyně. Ceny za porci se pohybují od 400 do tisíců NOK.

Země trollů a nepopsatelné přírody

Norsko (norsky Norge) je jednou ze skandinávských zemí, která se rozkládá na nejsevernějším cípu Evropy, Skandinávském poloostrově. Západ země omývají Atlantický oceán a Norské moře, na východě země sousedí se Švédskem, Finskem a Ruskem.

Země je známá díky bohatým nalezištím ropy a vysokému životnímu standardu. Nedílnou součástí Norska jsou však také kilometry dlouhé fjordy, národní parky, jezera, ledovce, náhorní plošiny a další přírodní úkazy.

Průvodce pro tebe napsal Tereza Bystroňová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Turistice jsou vyhrazeny letní měsíce, v zimě je prostě zima.
Více o počasí
Letenky od
3 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Tereza Bystroňová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu