Norsko
Norsko

Jídlo v Norsku

Norská kuchyně

Norská kuchyně je proslulá především dary, které poskytuje moře a tím pádem si zakládá i na čerstvosti. Ryby se zde připravují snad na všechny způsoby od uzení přes sušení až po vaření. Ochutnat můžete například uzeného lososa, sušenou tresku či mořské plody. Mezi typické vánoční pokrmy se pak řadí fermentovaný pstruh či nakládaná treska (jejich vůně jsou však spíše odrazující). Poměrně oblíbená je také zvěřina, a to v podobě losího a sobího masa.

Káva, káva a zase káva, bez mléka a cukru. Jedná se asi o nejtypičtější nápoj. V konzumaci alkoholu pak vede pivo, øl, které se dá jako jediné koupit v běžných supermarketech. Silnější alkoholické nápoje se dají koupit ve speciálních prodejnách Vinmonopolet.

Jak se stravovat jako místní

Norové jsou známí tím, že si připravují svačiny tzv. matpakke. Většinou se jedná o chléb s norským sýrem, který má nasládlou chuť, jmenuje se brunost. Tento sýr je poměrně zvláštní, ale rozhodně ho vyzkoušejte. Hlavním jídlem dne je pak middag, toto jídlo jí Norové převážně doma. Typičtí Norové jedí hlavně doma, restaurace využívají spíše při zvláštních příležitostech.

Obvyklé ceny v restauracích

Jít do restaurace v Norsku může vyjít opravdu draho. Nabídka je však široká a najít se dají i levnější podniky. Vybírat se dá jak z místní, tak i cizí kuchyně. Ceny za porci se pohybují od 400 do tisíců NOK.

Chystáš se do Norska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tereza Bystroňová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.