Norsko
Norsko

Kultura a lidé v Norsku

Historie v kostce

Historie Norska je velmi zajímavá především tím, že samostatné Norsko známe až od roku 1905. Do té doby bylo pod nadvládou jiných mocností.

Dnešní podoba Norska vzešla už za dob Vikingů. Původně pohanská rozdrobená země byla sjednocena v 11. století. Nebýt černé smrti (moru), který zemi postihl roku 1349, odvíjely by se dějiny nejspíš jinak. Protože vymřely skoro dvě třetiny obyvatel, bylo Norsko nejdříve pod nadvládou Dánska a následně Švédska. Samostatnost tedy Norové získali až po více než pěti stech letech, roku 1905.

Lidé

Většinu populace tvoří etničtí Norové, na samém severu země pak žijí Sámové. V posledních letech se značně zvýšil příliv imigrantů (především z Polska, Švédska a Pákistánu). Celkem Norsko obývá 5,2 milionu obyvatel, tedy asi polovinu České republiky. Mýtus – to, že jsou Norové chladní jako led, není tak úplně pravda. V naprosté většině jsou velmi přátelští, stačí je jen trochu poznat.

Svátky

Podobně jako u nás jsou volnými dny Velikonoce, Vánoce či Nový rok. Dále se zde slaví 17. květen, (Grunnlovsdag), den, kdy Norové získali vlastní ústavu.

Státní svátky jsou v Norsku ošemetné, většina obchodů je zavřená nebo má zvláštní otevírací dobu. Zavřeno může být třeba i dva, tři dny v kuse a je třeba se předzásobit. Před odjezdem je tedy dobré zkontrolovat, zda v době pobytu není nějaký svátek. Informace pro milovníky piva a alkoholu: v průběhu státních svátků se tyto nápoje nedají koupit v běžných ani speciálních prodejnách s alkoholem.

Kultura

Munch, Grieg, Garbarek, Ibsen, Amundsen a další. Jména, která po staletí budovala a tvořila osobitost norské kultury. V Norsku proto můžeme najít desítky muzeí a galerií, které jsou věnované osobnostem a odvětvím norské kultury. Každoročně se zde také konají různorodé festivaly hudby, jídla či sportovní akce.

Jazyk

Úředním jazykem je norština, která má dvě oficiální podoby – bokmål a nynorsk. Dalším užívaným jazykem je sámština. Pokud neovládáte ani jeden z těchto jazyků, poslouží vám angličtina, kterou ve větších i menších městech hovoří skoro každý na velice dobré úrovni.

Minislovníček:

  • Pozdrav – Hei („haj“), Norové ho často zdvojují – hei hei
  • Na shledanou – Ha det bra („ha de bra“)
  • Děkuji – Takk („tak“) vyslovuje se s přídechem
  • Prosím – Vær så snill („vár šo snil“)
  • Promiňte – Unnskyld („unšyl“)
  • Ne – Nei („naj“)
  • Ano – Ja („ja“)
  • Kde – Hvor („vur“)
  • Co je to? – Hva er det? („va ar det“)
  • Mluvíte anglicky – Snakker du engelsk? („snaker du engelsk“)
  • Na zdraví – Skål („skol“)

Turismus

Norsko je proslulé především díky své přírodě. Za tou se vydávají stovky tisíc lidí ročně. Přírodní úkazy, které nejsou k nalezení nikde jinde na světě, zapříčinily poměrně velký rozvoj turismu. Mezi největší lákadla patří Trolltunga, Preikestolen, Kjerag, ale také kulturní hlavní město Oslo či hanzovní domy v Bergenu.

Služby v turismu jsou zde na vysoké úrovni a Norové si je nechají dobře zaplatit. Můžete se vydat na výlety k fjordům, na „lovy“ polární záře či pozorování velryb. Pokud jste odvážnější, můžete si samozřejmě pronajmout auto a vydat se za dobrodružstvími na vlastní pěst.

Geografie

Celková rozloha Norska činí něco málo přes 385.000 km2. Pevninská část je však o 60.000 km2 menší, důvodem jsou ostrovy, které Norsku náleží, největší jsou Špicberky.

Rozsáhlé fjordy, které se táhnou především po západním pobřeží, tvoří jedno z hlavních lákadel turistů. Tím nejdelším fjordem je Sognefjord, který dosahuje délky před 200 km. Na samém konci se rozkládá Jotunheimen Nasjonalpark, kde se tyčí nejvyšší hora Norska Galdhøpiggens s výškou 2.469 m.

Norsko je převážně hornatou zemí, kterou prochází rozsáhlé Skandinávské pohoří. Také se zde nachází mnoho jezer, tím největším je jezero Mjøsa s rozlohou 365 km2.

Mnoho národních parků a přírodních rezervací přitáhnou ročně desítky tisíc turistů. Hotely i ubytování v chatkách funguje od jihu až na sever. Dobře, a na Norsko poměrně za malé peníze, fungují chatky od DNT (přirovnali bychom to ke Klubu českých turistů). Chatek existuje asi 500 a jsou rozmístěny po celém Norsku. Mají základní vybavení a vyskytují se na dobře značených trasách. Více užitečných informací hledejte na dnt.no.

Chystáš se do Norska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tereza Bystroňová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.