
Bezpečnost v Norsku
Zdraví
Co se týče nemocí, není Norsko rizikovou zemí. Je však dobré zřídit si připojištění, především pokud se chystáte do horských oblastí. V případě zranění máte nárok na ošetření jako každý Nor. Vše však musíte zaplatit, jedná se o částky ve stovkách NOK a posléze peněžní náhradu řešit s pojišťovnou.
V jižní části Norska je nachází dostatek lékáren a nemocnicí, kde vám v případě zdravotních problémů jistě poradí (většina Norů má dobrou angličtinu, takže se nemusíte bát, že se nedomluvíte). Čím dále na sever se budete pohybovat, tím méně narazíte na zdravotní zařízení, je to z důvodu málo obydleného severu. První pomoc lze přivolat na telefonním čísle 113.
Kriminalita
Severské země se řadí k těm nejbezpečnějším na světě. S rostoucí globalizací to v Norsku už nevypadá tak jako dříve, ale pořád je zde bezpečno. Kriminalita se liší v závislosti na velikosti města, takže mezi nejrizikovější patří Oslo a Bergen. Doporučuje se tedy vyhýbat se přistěhovaleckým čtvrtím v nočních hodinách, hlídat si kapsy a zamykat pokoj.
Čím více v divočině jste, tím méně vám hrozí úhona ze strany lidí, naopak si musíte dát pozor na obyvatele lesa.
Důležité kontakty
Hodit se vám můžou následující telefonní čísla:
- Hasiči:110
- Policie: 112
- První pomoc: 113 (Oslo – 22932293)
- Velvyslanectví ČR v Oslu: +47/22 12 10 31 (Nouzová linka:+47/92611283)
Chystáš se do Norska?
0 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.