Norsko
Norsko

Doprava v Norsku

Jak se dostat Norska

Letecky nebo autem/autobusem. První možnost je samozřejmě mnohem rychlejší. Z Prahy se do Osla dostanete ani ne za 2 hodiny. Oslo se pak stává přestupním místem při letech do dalších měst. 

Pokud se rozhodnete cestovat z Prahy, můžete využít služeb Norwegian na přímé lince z Prahy, případně Wizz Air z Katowic. Osoby do 26 let navíc mohou využít slevový kód UNDER26, který platí při některých letech ve skandinávských zemích. Nezapomeňte na dopravu z norských letišť, v závislosti na vzdálenosti do města zaplatíte 600 Kč/jedna cesta.

Pokud se rozhodnete cestovat autem, je nejlepší využít jeden z trajektů, které vyplouvají jak z Dánska, tak z Německa. Další alternativou je využít most vedoucí z Dánska do švédského Malmö. Nezapomeňte, že v Norsku se platí mýtné, je zde zaveden tzv. systém AutoPASS. Před odjezdem je dobré se zaregistrovat a předem mýtné zaplatit.

Do Norska se dá dojet i autobusem. Společnost RegioJet provozuje linku na trase Praha – Oslo.

Jak cestovat po Norsku

Samozřejmě ideální způsob dopravy po Norsku je vlastní či půjčené auto, dostanete se ke všem přírodním krásám, můžete zastavit u jakékoliv vyhlídky (a že jich po cestě bude!) a nemusíte být závislí na nepříliš frekventovaném spojení veřejné dopravy.

Na delší vzdálenosti využije častou a na místní poměry relativně levnou leteckou dopravu. Autobusy a železnice jsou sice na vysoké úrovni, ale nedostanete se s nimi úplně všude.

Ideální pomocník pro plánování dopravy (nejen autobusové, ale i vlakové, lodní a kombinace různých prostředků) je norská obdoba IDOSu Rutebok.no, případně 177nordland.no pro cesty po severních částech země.

Autem

Norské silnice jsou opravdu na dobré úrovni, platí zde standardní pravidla, jak jsme zvyklí u nás. Maximální rychlost na dálnici je zde však jen 90 km/h a opravdu ji není dobré překročit. Pokutu dostanete i za překročení rychlosti o 1 km/h. Hodnoty se pohybují ve stovkách až tisících NOK.

Také je nutné si při delších cestách dobře rozvrhnout čas. Cesta totiž ubíhá velmi pomalu. Jednak proto, že silinice jsou klikaté a na mnoha místech vás také čekají trajekty přes fjordy (většinou jezdí 24 hodin denně, ale mnohdy i s hodinovými intervaly) a také proto, že se jistojistě každých pár kilometrů budete zastavovat u dechberoucích vyhlídek.

Alternativou předvším při cestování ve více lidech je zapůjčení auta. Ceny se liší s každou společností, při týdenním zapůjčení se ceny pohybují okolo 3.000 NOK v závislosti na typu vozu. V případě využití auta je potřebné zjistit si rozdíly předpisů a dopravních značek. Ceny benzinu se pohybují okolo 50 Kč/litr a řadí se k nejdražším na světě.

Autobusy

Na větší vzdálenosti lze cestovat autobusy, které vyjdou asi nejlevněji (ale pořád řádově dráž než v ČR). Autobusovou dopravu poskytuje několik společností, např. NOR-WAY BussekspressLavprisekspressen a Nettbuss. Právě druhá zmiňovaná nabízí akční jízdenky už od 49 NOK, pokud jsou koupeny s předstihem přes internet. S těmito dálkovými autobusy uspějete především v jižní části Norska (zhruba od Trondheimu na jih). Na severu je autobusová doprava o poznání řidší a zajišťují ji především jednotlivé lokální společnosti.

Jízdenky lze často platit výhodněji přes internet, ale vždy i u řidiče, na regionálních spojích je to také jediná možnost.

Při nastupování nebo vystupování na odlehlých zastávkách ve venkovských oblastech vezměte na vědomí, že buď nejsou označené vůbec nebo jen cedulkou s nápisem "bus" bez jakékoliv další informace. Bude proto nezbytné se doptat místních, případně řidiče.

Vlaky

Vlakem se dá pohodlně cestovat na větší vzdálenosti, spoje provozuje společnost NSB. Pokud si lístek koupíte v dostatečném předstihu na webu, můžete ušetřit i polovinu peněz. Nevýhodou je, že železnice končí ve městě Bodø a dále na severu proto musíte zvolit jiný způsob dopravy. Nezapomeňte se projet údajně nejkrásnější železnicí světa, která vede z Bergenu do Osla, kroutí se kolem fjordů a překonává náhorní plošinu Hardangervidda v nadmořské výšce přes 1.200 metrů. Nejlevnější jednosměrné jízdenky se dají pořídit od 249 NOK

Norská železnice sice končí v Bodø, to ale neznamená, že po kolejích se nemůžete projet ještě severněji. Do přístavního městečka Narvik totiž vybíhá část švédské železnice, původně určené na svoz železné rudy z dolů u švédské Kiruny k nejbližšímu přístavu, v současnosti po ní ale jezdí i dva osobní spoje denně. Můžete si tak užívat cestu vlakem pustinou severských hor, nebo dojet do NP Abisko, kde se nachází nejvyšší švédská hora Kebnekaise. Trať vede přes Kirunu a Gällivare až do města Lulea. Jízdenky můžete koupit přes web švédských železnic.

Letadlem

Pokud se rozhodnete využít letecké služby, můžete se bezproblémově dopravit vnitrostátními linkami až na sever či západ Norska. Své služby zde provozují letecké společnosti Norwegian a SAS, vládcem na tratích na menší letiště po celém Norsku od Osla až po hranice s Ruskem, je pak jedna z největších regionálních společností Evropě, Wideroe.

Poslední jmenovaná společnost každoročně nabízí tzv. Explore Norway Ticket. Tato letenka platí na 14 dní neomezeného létání v celé norské síti společnosti. Během 14 dní můžete létat kolikrát a kudy chcete, nesmíte však jednu trasu letět více než čtyřikrát. Letenky lze rezervovat do 2 hodin před odletem.

Pro potřeby letenky je Norsko rozdělené do tří zón (jižní, střední a severní), můžete si zakoupit letenku buď do jedné (345 €), dvou (420 €) nebo všech tří zón (493 €). Mezinárodní přípoj z Aberdeenu, Göteborgu nebo Kodaně je obsažen v ceně letenky. Více informací naleznete webu aerolinky.

Městská doprava

Efektivní a finančně dostupnou variantou přepravy ve městech je využití MHD. Cena jedné jízdenky je průměrně 30 NOK, přičemž se dají koupit jak celodenní (cca 90 až 120 NOK dle města), tak i týdenní jízdenky. Ty zakoupíte v automatech nebo v případě menších měst přímo u řidiče.

Zastávky jsou značeny klasicky, jako u nás, cedulí. Pokud na zastávce stojí menší počet osob, je lepší, když na řidiče zamáváte, jinak se vám může stát, že zastávku projede. To samé platí v samotném dopravním prostředku, před výstupem dejte signál řidiči pomocí tlačítka stop.

Chystáš se do Norska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Tereza Bystroňová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.