Lagoa Sao Miguel
São Miguel

18 míst co vidět na São Miguel

Lagoa das Setes Cidades

Lagoa das Sete Cidades

Obrovský více než 2 km široký kráter spící sopky zvaný Sete Cidades (Sedm měst) patří k nejoblíbenějším a nejkrásnějším místům celých Azorských ostrovů. Zhruba polovinu rozlohy dna kráteru vyplňuje největší azorské dvojjezero Lagoa das Setes Cidades.

Návštěva jezera patří mezi azorské "must-see" a i když jde o turisticky dost exponované místo, určitě byste jej neměli vynechat. Na březích jezera leží stejnojmenné městečko Sete Cidades, populární centrum turistiky.

Lagua Azul, Verde nebo Sete Cidades? 1 či 2...?

Vodní plocha s rozlohou přes 4,3 kmje na první pohled rozdělena na dvě různá jezera: větší Lagoa Azul (Modré jezero) a menší Lagoa Verde (Zelené jezero). I z biologického se jedná o vodní plochy se zcela rozdílným ekosystémem a odlišnosti jsou vidět i na první pohled. Díky rozdílné hloubce i mírně odlišnému složení minerálů má Lagoa Azul vodu zabarvenou do modra, zatímco Lagoa Verde do zelena. Odtud, logicky, pocházejí i jejich pojmenování.

Ve skutečnosti jde však o jedno jediné jezero téměř rozdělené vejpůl pevninou, zůstává zde však zhruba 50 metrů široký průliv, přes který vede nízký kamenný silniční most.

Každopádně Lagoa Azul s Lagoa Verde společně tvoří jedno veliké jezero Lagoa das Setes Cidades.

Turistika kolem jezera

Přímo kolem břehů se nabízí krátké procházky nádhernou zelenou krajinou obdělávaných luk, políček a malých jehličnatých remízků. Krátké procházky jsou často neznačené, ale po zřetelně vyšlapaných cestičkách a především kolem Lagoa Azul jich najdete opravdu nepřeberné množství.

Zatímco východní a západní strana Lagoa Azul je ideální pro rovinaté cesty a piknikování, severní strana zaujme monumentální až 300 metrů vysokou a téměř kolmou stěnou kráteru, která vytváří mystické prostředí.

Podobná situace, jen zrcadlově otočená, panuje i v okolí Lagoa Verde. Po jeho okrajích vede několik stezek lesy a loukami, jižní část jezera je však neprůchozí díky ohromným kolmým svahům hor.

Vyhlídková trasa po okraji kaldery

Jedna z nejznámějších a nejoblíbenějších turistických tras vede po okraji kráteru 150 až 200 metrů nad jezerem a městečkem Sete Cidades. Oficiálně značená cesta nevede úplně kolem dokola, ale pokud si chcete udělat okružní výlet, bez problémů můžete kousek bez značení dojít po neznačených cestách.

Hlavní jsou dvě turistické trasy, které vás zavedou na ty nejlepší vyhlídky na Azorech.

Miradouro Boca do Inferno a jezero Canário

Trasa začíná v centru městečka Sete Cidades a vede strmě, ale relativně pohodlnou stezkou na severní vrchol kaldery s úchvatným výhledem na Lago Azua, které obkrouží a přes vrchol Pico da Cruz se dostane k jedné z nejznámějších azorských vyhlídek Miradouro Boca do Inferno. Odtud můžete pokračovat krásnou zelenou krajinou k jezeru Canário.

Vzhledem k tomu, že autobus jezdí pouze do Sete Cidades a ne na druhý konec trasy, musíte se vracet opět pěšky, případně si celou trasu rozdělit na dva úseky.

Sete Cidades – Boca do Inferno

  • délka trasy: 10,5 km jedním směrem
  • převýšení: + 916 m, - 380 m
  • mapa trasy

Miradouro da Vista do Rei

Druhá část okruhu kolem kaldery vás zavede k další velmi oblíbené vyhlídce Vista do Rei, která leží přímo u silnice a u bývalého polorozpadlého hotelu Monte Palace. Trasa je výrazně kratší než prvně jmenovaná, ale naskytnou se vám neméně pěkné vyhlídky z okraje kráteru jak na jezero, tak na druhou stranu směrem k oceánu.

  • délka trasy: 7,3 km jedním směrem
  • převýšení: + 488 m, - 191 m
  • mapa trasy

Cestu zpět do Sete Cidades si můžete zkrátit přes klikatou úzkou pěšinku strmě klesající přímo do městečka.

Tunel k Lagoa Azul

V severozápadní části Lagoa Azul pod strmými svahy kaldery narazíte na zajímavé stavební dílo z roku 1930. Tunel s vodní strohou se zde probojovává skrz skalní masiv na druhou stranu směrem k obci Mosterios. Jeho délka činí 1 200 metrů a sloužil k udržování hladiny jezera a zabraňoval povodním. 

Podél vodní strouhy vede tunelem úzký chodníček, kterým je možné projít na druhou stranu (mapa trasy), vnitřek je však neosvětlený, proto je nutné mít s sebou výkonnou baterku.

Ubytování na břehu jezera

Nejvíce ubytovací kapacit naleznete ve městečku Sete Cidades, pokud byste však chtěli bydlet v přírodě přímo s výhledem na jezero Lagoa Azul, doporučujeme krásný prázdninový dům Lake Cottage - Panoramic views 7 Cidades s cenami kolem 4 000 Kč na noc, což na první pohled vysoký nadprůměr, avšak ubytování je až pro 4 osoby.

Jak se k jezeru dostat?

Autem

Jako všude na Azorech, nejlepší forma dopravy je půjčené auto, které vám poskytne svobodu při pohybu k turistickým stezkám a po venkově. Kvalitní a dobře upravované silnice vedou na dno kráteru z východu i ze západu a bez problému se dostanete ke všem turistickým zajímavostem. Protože Sete Cidades jsou jednou z hlavních azorských atrakcí, značení je dobré a přehledné ze všech směrů.

Vzdálenost z Ponta Delgady je necelých 30 km.

Autobusem

Do městečka Sete Cidades jezdí i autobusy z Ponta Delgady i blízkých městeček Várzea a Mosterios. Celkem zhruba 4x denně včetně víkendů. Aktuální jízdní řády momentálně nejsou na webu dopravce Auto Viação Micaelense dostupné, obvykle je hledejte v této sekci.

Chystáš se na São Miguel?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 12. 07. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.