Lagoa Sao Miguel

18 míst co vidět na São Miguel

Ponta Delgada

Město

Ponta Delgada

Hlavní město ostrova nabízí historické centrum, impozantní přístav, řadu příležitostí k nakupování, za pozornost stojí také parky, které připomínají spíše botanické zahrady (např. Jardim Antonio Borges) a spoustu dalších zajímavostí.

Vyber hotel na São Miguel se slevou

Ponta Delgada bude díky mezinárodnímu letišti vaším prvním kontaktem s ostrovem a rozhodně důstojným. Město je krásně upravené a poskytuje veškerý komfort moderního světa v kulisách portugalské koloniální architektury. S více než 68 000 obyvateli je Ponta Delgada zdaleka největším městem Azorských ostrovů.

Památky a zajímavosti

Krásné historické centrum Ponta Delgady vás přenese o několik staletí zpět do dob největší slávy portugalských koloniálních objevů. Uličkám v centru vládne typická architektura této doby, tedy bílé domy s obrubami z černého čediče, někdy natřené na žluto, modro nebo červeno. Vypíchněme několik památek, které byste neměli minout:

  • Portas da Cidade – elegantní brána ve stylu typické architektury se třemi oblouky pocházející z roku 1783 nyní stojí na hlavním náměstí Praça de Gonçalo Velho po boku místní radnice
  • Kaple Mãe de Deus – elegantní kaple stojící na kopci poblíž univerzity s krásným výhledem na město pochází z 19. století a zachovává tradiční azorský architektonický styl
  • Kostel São Sebastião – hlavní místní kostel sv. Šebestiána najdete přímo v centru pochází z roku 1533 a i ten je ukázkou typické koloniální architektury
  • Pevnost São Brás – masivní kamenná pevnost ze 16. století zaujímá strategické místo hned u přístavu a poblíž centra, dnes v ní sídlí muzeum vojenství

Na okraji města v sídlišti Faja De Baixo nalezneme jednu z mimořádných atrakcí: ananasovou plantáž. Azory jsou jediným místem v Evropě, kde se pěstují ananasy. Kromě nevšedního zážitku si odsud můžete odnést řadu netradičních výrobků, třeba ananasovou hořčici. Detailní informace najdete na oficiálním webu plantáže.

Ubytování Ponta Delgada

Město je ideálním výchozím bodem pro poznávání ostrova, chcete-li trávit celou dobu na jednom místě a mít vše potřebné po ruce. Většina cestovatelů však Ponta Delgadu využívá jen pro jedno přenocování po příletu nebo před odletem. Ať tak či tak, Ponta Delgada s velkou pravděpodobností bude aspoň pro část pobytu vaším útočištěm.

Nabízí největší škálu ubytování od soukromých apartmánů po velké hotely. Díky velké konkurenci tu narazíte na ceny už od 1 000 Kč za noc v menších apartmánech, ceny v klasických hotelech startují na 2 000 Kč za noc pro dva.

Z menších ubytování bychom vybrali populární Azores Dream Hostel se samostatnými pokoji přímo v centru a jen pár kroků od přístavu.

Preferujete-li spíš klasické hotely, k nejlevnějším pěkným ubytováním s dobrým hodnocením patří Hotel Alcides ** přímo v centru, z lepších zařízení pak vybíráme Hotel Do Colegio **** na severní straně centra.

Doprava a parkování

Jak se nejlépe pohybovat po městě?

Autem

Většina turistů se po ostrově São Miguel pohybuje autem, a proto je otázka "Kde parkovat?" asi nejčastější, míříte-li do větších měst jako je Ponta Delgada.

V historickém centru a okolních ulicích je parkování ve všední dny přes den zpoplatněno (cca 1,50 EUR na hodinu), v ulicích pár bloků od centra (cca 400-500 metrů), na jejich začátku není značka "P - Zona", lze parkovat zdarma. Pamatujte na sklápění zrcátek, ulice jsou velmi úzké!

Větší bezplatná parkoviště najdete například na těchto místech:

  • Na východě centra u pobřežní promenády (poloha na en.mapy.cz) – cca 600 metrů do centra
  • 2 parkoviště u botanické zahrady na severozápadě (poloha na en.mapy.cz) – cca 700 metrů do centra

Auto si půjčte rovnou na letišti, kde sídlí většina autopůjčoven.

Porovnej ceny autopůjčoven - letiště PDL

Autobus MHD

Při pohybu po Ponta Delgadě si nejspíš vystačíte s pěší chůzí, centrum není velké a pěšky budete beztak většinou na místě rychleji než místní MHD. Město brázdí 4 linky minibusů (dodávek) PDL Mini Bus na linkách A, B, C, D. Zastávky jsou poměrně přehledně označené a vybavené jízdními řády.

Minibusy jezdí ve všední den mezi 7:30 a 19:30, v sobotu mezi 8:30 a 13:00, v neděli a o svátcích nejezdí. Jízdenku zakoupíte u řidiče za 0,50 EUR, využít můžete i celotýdenní jízdenku za 5 EUR, kterou koupíte v trafikách.

Informace a mapu linek (Rede de Mini Bus) najdete na městském webu: cm-pontadelgada.pt

Meziměstské autobusy

Ačkoliv pohyb po ostrově je nejlepší autem, i autobusy zde fungují, byť do turisticky zajímavých míst jezdí omezeně obvykle 2-4x denně. Jízdní řády online jsou bohužel léta neaktualizované, a tak nezbyde než zjišťovat detaily na místě.

V Ponta Delgadě neexistuje žádné centrální autobusové nádraží, všechny linky však projíždějí po hlavní pobřežní promenádě Avenida Marginal, kde zastavují na mnoha místech. Za hlavní zastávku se považuje ta u náměstí Praça de Gonçalo Velho.

Chystáš se na São Miguel?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 28. 05. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.