Rakouský parlament
Vídeň

29 míst co vidět ve Vídni

Budova parlamentu

Historická budova, Parlament

Rakouský parlament

Jeden z největších paláců ve Vídni náleží rakouskému parlamentu, v němž zasedá Spolková i Národní rada. Celý komplex parlamentu se fakticky skládá ze dvou zrcadlově propojených budov.

Ubytování v centru Vídně

Architektura a historie

Palác parlamentu se řadí k nejvýznamnějším památkám historismu nejen v Rakousku, ale v celé Evropě. Podle návrhu architekta Theophila Hansena se parlament začal stavět v roce 1873 ve stylu antických budov s velkou fontánou Pallas Athény před hlavním vchodem. Architekt se pro antickou podobu paláce rozhodl proto, že staří Řekové nade vše uctívali zákonnost a svobodu, hodnoty, které by měly reprezentovat i zástupci rakouského parlamentu.

Budova byla dokončena roku 1883, těžce poničena po Druhé světové válce, ale v 50. letech obnovena a roku 2019 prošla další rozsáhlou rekonstrukcí.

Hlavní vstup je přesnou kopií jednoho z portálů Akropole v Athénách, v největším vnitřním sále, tzv. Sloupové hale, pak můžete obdivovat 24 mramorových sloupů pozlacených 23karátovým zlatem.

Exkurze a vstupné

Do budovy parlamentu se lze bez problémů dostat s komentovanou exkurzí, které jsou dostupné v němčině i angličtině od pondělí do soboty vždy každou hodinu mezi 10:45 a 15:45. Prohlídky nejsou možné v neděli, státních svátcích a speciálních zasedáních.

Vstupné za prohlídku se neplatí, rezervace je možné provést na místě, viz oficiální informace.

Poloha a doprava

Parlament leží v centru Vídně na Ringstrasse a dostanete se sem pěšky od většiny významných památek do 20 minut. Je výborně dostupný i veřejnou dopravou:

  • Metro – stanice Volkstheater cca 200 metrů (linka U3) nebo Rathaus cca 250 metrů (linka U2)
  • Tramvaj – zastávka Parlament cca 20 metrů (linky D, 1, 2, 71)

Chystáš se do Vídně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 29. 03. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.