Zpět na seznam míst co vidět ve Vídni
Vídeňská radnice

Vídeňská radnice

Rathaus, vídeňská radnice, patří k poznávacím symbolům Vídně a nejvýraznějším stavbám v rakouském hlavním městě. Je sídlem vídeňského starosty, městského zastupitelstva i zemského hejtmana spolkové země Vídeň.

Ubytování v centru Vídně

Architektura a historie

Po té, co se po roce 1850 k Vídni připojilo mnoho dosavadních předměstí, kapacita staré radnice přestala vyhovovat a začala se stavět radnice současná. Výstavba začala v roce 1872 a dokončena byla roku 1883. 

Architekt Friedrich von Schmidt navrhl podobu radnice v nádherném zdobeném elegantním novogotickém stylu s úzkými a vysokými liniemi. Radnici dominuje 98 metrů vysoká radniční věž inspirovaná tradicí gotických vlámských radnic. Půdorys s několika nádvořími je však inspirován barokními paláci.

Radnice má 1 575 místností a s rozměry 152 x 127 metrů patří k největším budovám své doby ve Vídni.

Na vrcholu 98 metrů vysoké věže byla instalována 6 metrů vysoká bronzová socha radničního muže zvyšující celkovou výšku na 104 metrů. V letech 1883-1888 byla vídeňská radnice dokonce nejvyšší budovou na světě.

Vstupné a otevírací doba

Do veřejných prostor radnice můžete nahlédnout kdykoliv, lze však využít i komentovaných prohlídek s prohlídkou neveřejných prostor. Tyto prohlídky jsou dostupné pouze v němčině, a to vždy v pondělí, středu a pátek přesně ve 13:00. Nekonají se ve státní svátky a dny, kdy zasedá městské zastupitelstvo. Lístky seženete na informacích v přízemí radnice vždy od 7:30 a jsou zdarma.

Vyhlídka na věži není přístupná.

Poloha a doprava

Radnice leží v centru Vídně na náměstí Rathausplatz a dostanete se sem pěšky od většiny významných památek do 20 minut. Je výborně dostupná i veřejnou dopravou:

  • Metro – stanice Rathaus cca 50 metrů (linka U2) nebo Schottentor cca 200 metrů (linka U2)
  • Tramvaj – zastávka Rathausplatz, Burgtheater cca 100 metrů (linky D, 1, 71) nebo Rathaus cca 10 metrů (linka 2)
  • Naviguj: 48.2109, 16.3573

Další místa ve Vídni

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu