Chalkidiki

28 míst co vidět na Chalkidiki

Athos

Klášter

Athos

Athos je nejvýchodnější ze tří výběžků poloostrova Chalkidiki, na kterém se nachází autonomní mnišský stát Athos zvaný také Agion Oros – Svatá hora. Tajuplné a nepřístupné místo se považuje za nejvýznamnější centrum pravoslavné církve na světě. Trvale zde žije přes 2 000 mnichů ve dvaceti klášterech, což znamená, že Athos je místo s druhou nejvyšší koncentrací mnichů na světě hned po Tibetu.

První monastýr, Megisti Lávra, byl na hornatém poloostrově vystaven v roce 963 a dnes je největším a hlavním klášterem Svaté hory. Místo se považovalo za posvátné díky legendě o sestoupení Panny Marie právě na tomto poloostrově.

Mnišská republika Athos dodnes dodržuje přísná pravidla. Na celý 50 km dlouhý poloostrov mají přísně zakázán vstup ženy pod hrozbou 2letého vězení. Pravidla jsou dokonce tak absurdní, že zapovídají i dovoz zvířat samičího pohlaví s výjimkou slepic a koček. Ani muži však na Athos nemají zcela volný přístup. Přesněji řečeno jsou pravidla tak striktní, že jen málo turistů se na poloostrov dostane. O tom ale detailněji níže.

Život v mnišské republice

Mnišský stát Athos nevyplňuje úplně celý poloostrov stejného jména, začíná až za přístavem Ouranopoli v nejhornatější části. Po celém Athosu najdete přesně 20 pravoslavných klášterů (monastýrů). Šestnáct z nich patří řecké pravoslavné církvi a dále po jednom ruské, srbské, bulharské a rumunské. 

Největší Velká lávra (Megisti lavra) se nachází na samotném jihu poloostrova. Dále zde najdete nespočetně skitů (malých monastýrů), kaliv (příbytků pro jednoho mnicha) a pousteven. Mniši zde žijí asketickým způsobem života a vyznávají nejhlubší mystickou duchovní modlitební praxi. Část mnichů žije ve společenství klášterů, část pak zcela mimo civilizaci v osamocených poustevnách vysoko v horách.

Na Athos je přístup pouze po moři. I když se jedná o poloostrov spojen s pevninou, nevedou sem žádné silnice ani cesty. Hlavní přístav v mnišském státu je v lokalitě Dafni, odkud dokonce vede několik asfaltových silnic do nejvýznamnějších klášterů. Slouží však výhradně místním pracovníkům pro dovoz materiálu a zboží.

Samotní mniši i případní návštěvníci se po Athosu pohybují takřka výhradně po svých nebo na oslících. Poloostrov je protkán sítí stezek klikatících se nahoru a dolů po strmých horských úbočích. Mniši nežijí moderním způsobem života, nicméně elektřina je do klášterů zavedena a kontakt s okolním světem přeci jen pravidelně udržují.

Kulturní bohatství nevyčíslitelné hodnoty

Celá mnišská republika Athos je zapsána na seznam UNESCO pro svoji mimořádnou duchovní a kulturní hodnotu. Již více než tisíc let se zde zachovávají nejtradičnější duchovní postupy pravoslavné ortodoxní církve.

Díky uzavřenosti před okolním světem tu najdete i hmotné památky nevyčíslitelné hodnoty, ať už jde o samotné stavby monastýrů v typické byzantské architektuře, archeologické pozůstatky, památky z oblasti výtvarného umění (ikony, kalichy) i písemnictví (zejména vzácné rukopisy).

Jak se dostat na Athos: povolení a cena

Mnišský stát má velmi striktní pravidla vstupu. Jak už bylo popsáno výše, ženy na území nesmí vstoupit za žádných okolností. Muži smí navštívit Athos pouze od věku 18 let a výš.

Vstup je omezen na 100 ortodoxních věřících / osob řecké národnosti denně a pouze 10 zahraničních návštěvníků bez ortodoxního vyznání za den.

Ke vstupu do oblasti potřebujete povolení (tzv. diamonitrion) vydané "Svatým představenstvem Svaté hory Athos - úřad pro poutníky", o které musíte zažádat minimálně 6 měsíců před plánovanou návštěvou. Vyřízení diamonitrionu je zdarma. O povolení lze žádat pouze telefonicky nebo e-mailem:

  • Telefon: +30 2310 252578
  • E-mail: athosreservation@gmail.com

Povolenku si musíte ve fyzické papírové podobě vyzvednou na poutnickém úřadu ve městě Ouranopolis v den odjezdu na Athos.

Právě z Ouranopolis vyplouvají na Athos každý den pravidelné trajekty přepravující věřící, mnichy i pracovníky starající se o základní chod mnišského státu. Přeprava trajektem je zdarma, do Ouranopolis se pak dostanete autem ze Soluně za necelé 2 hodiny (118 km), jezdí i přímé autobusy společnosti KTEL Chalkidikis (jízdní řády a jízdenky), a to 5x denně s jízdní dobou 130 minut a cenou jízdenky 12,40 EUR (v jízdním řádu vyhledávejte město jako "Oyranoypolis").

Ubytovat se můžete zdarma v jakémkoliv z 20 klášterů, kde dostanete i malé pohoštění. Na Athosu můžete pobýt maximálně 4 noci a lze se volně pohybovat po celé oblasti, ovšem takřka výhradně pěšky nebo na oslíku.

Detailní informace poskytne web společnosti Mount Athos Center založený společně městem Soluň a Správou Svaté hory Athos.

Vyhlídkové plavby kolem Athosu

Pokud pro vás není tou vhodnou cestou vyřizování povolenky půl roku dopředu, můžete se aspoň pokochat pohledem na mnohé kláštery doslova přilepené na horských úbočích z paluby výletní lodi. Plavby podél pobřeží (bez zastávky v athoských přístavech) jsou možné bez omezení a není nutné na ně vyřizovat jakákoliv povolení.

Všechny výletní lodě vyplouvají z přístavu Ouranopolis, plavby trvají obvykle kolem 3-4 hodin a stojí mezi 22 EUR a 30 EUR.

Využít můžete například společností Calypso Cruises.

Chystáš se na Chalkidiki?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 07. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.