Chalkidiki

28 míst co vidět na Chalkidiki

Ammouliani

Pláž

Ammouliani

Malý ostrůvek Ammouliani o rozloze 4,5 kmse nachází v zálivu mezi druhým a třetím "prstem" Chalkidiki, tj. mezi poloostrovy Sitohia a Athos, přičemž právě k Athoshu je výrazně blíž.

Ammouliani je vyhledávaným cílem pro své krásné malé pláže, průzračně čisté moře a také pro svůj klid. Ostrov stále leží mimo hlavní turistické proudy a i když v létě na místních plážích určitě nebudete sami, oproti pevnině je zde návštěvníků nesrovnatelně méně.

Pláže a koupání

Na ostrově najdete několik pláží, všechny mají přitom společné jmenovatele v podobě pokrytí jemným bílým pískem a křišťálově čisté vody.

Pláž Alikes – největší pláž se nachází v nejužším místě ostrova asi 2 km od přístavu a centra městečka Ammouliani. Na šířku měří 350 metrů, je zároveň i dostatečně široká a těší se z poměrně bohatého zázemí v podobě půjčoven lehátek, barů i taveren. Klidná široká zátoka s velmi mělkou vodou a pozvolným vstupem je díky kamenitým okrajům ideální i pro šnorchlování.

Pláže Agios Georgios a Megali Ammos – dvě velice podobné 300 metrů dlouhé pláže najdete na jihovýchodním cípu ostrova asi 4,5 km od přístavu. I kvůli větší vzdálenosti jsou po většinu času osiřelé, ale v hlavní sezoně na obou plážích najdete improvizované bary a občerstvení.

Pláž Tsaska – jedna z nejodlehlejších pláží na severu ostrova přivítá návštěvníky krásným přírodním okolím se zelenými stromy a zcela mimo civilizaci. Základní vybavení jako je půjčovna lehátek a menší bar ale najdete i zde.

Pláž Karagatsi – odlehlá pláž na jihozápadě Ammouliani je od přístavu vzdálená 3,5 km a nabídne krásné kopcovité okolí, skvělé podmínky pro šnorchlování i půjčovnu lehátek s malým občerstvením.

Městečko Ammouliani a zázemí

Největší obec se jmenuje stejně jako ostrov a sestává povětšinou z krásných historických kamenných domků a ulic s velkými kočičími hlavami. Žádné jiné městečko na ostrově nenajdete, jen nahodile postavené domy, apartmány a hotýlky.

V Ammoulinai, stejně jako u hlavních pláží, využijete několik taveren a restaurací. Nakoupit tu můžete v několika menších obchůdcích a jednom klasickém supermarketu. Najdete zde i bankomat, poštu a lékárnu.

Ubytování na Ammouliani

Na ostrově najdete širokou škálu ubytování od apartmánů po hotely. Ceny jsou kvůli odlehlosti trochu vyšší než na pevnině. Mimo sezonu pořídíte dvoulůžkový pokoj na noc od 1 600 Kč, o prázdninách od 2 500 Kč.

Na Ammouliani bychom vybrali tato ubytování:

  • Demi Studios – perfektní a skvěle hodnocený aparthotel se slušnými cenami a dobrou polohou 50 metrů od pláže Alikes (1 km k přístavu)
  • Pension Limani – moderní čistý penzion s plně vybavenými pokoji stojí přímo u přístavu
  • Hotel Sarandos – malý hotýlek o 5 pokojích nabízí stabilně nejnižší ceny na ostrově a nachází se přímo v centru městečka Ammouliani
  • Ammou Area – luxusní prázdninové domy pro všechny, kdož hledají absolutní klid a pohodu. Nacházejí se v odlehlé severozápadní části ostrova a s cenami okolo 2 700 Kč za pokoj na noc se řadí mezi nejlepší ubytování s poměrem ceny a kvality na ostrově

Jak se dostat na Ammouliani?

Pravidelné trajekty pro pěší i auta plují pouze po trase Tripiti – Ammouliani. Městečko Tripiti najdete na severu výběžku Athos a vede do něj hlavní silnice. Lodě společnosti Ammouliani Lines plují během léta 2x za hodinu od cca 7:15 do 20:00. Plavba trvá zhruba 15 minut.

Lístky se kupují až na lodi a prodávají se pouze jednosměrné:

Ve 21:00, 23:00 a v 1:00 během noci ze soboty na neděli na trase do Tripiti pluje ještě rychloloď za 5 EUR na osobu.

Jak se pohybovat po ostrově

Z přístavu Ammouliani jezdí na třech trasách mikrobusy, ovšem pouze v sobotu a neděli. Cena jízdenky je vždy stejná, platí se v hotovosti u řidiče a stojí 2,50 EUR. Mikrobusy jezdí:

  • 5x denně na pláž Alikes
  • 3x denně na pláže Ag. Georgios a Megali Ammos
  • 2x denně na pláž Karagtsi 

Jízdní řád najdete na turistickém webu ostrova.

Zamíříte-li na Ammouliani ve všední den, jediný způsob dopravy je pěší chůze nebo auto, kterým připlujete trajektem z pevniny. 

Chystáš se na Chalkidiki?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 08. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.