Pláž Elafonisi

34 míst co vidět na Krétě

Heraklion

Heraklion benátská pevnost

Největší město na Krétě Heraklion je pro mnoho návštěvníků prvním kontaktem s ostrovem. Nachází se zde místní hlavní mezinárodní letiště Heraklion (druhé významné je letiště Chania na západě Kréty) a právě z tohoto města jezdí většina autobusových linek po celém ostrově. Samotný Heraklion je však vhodný zhruba na jednodenní návštěvu. Pláže v okolí města nejsou moc hezké a památky projdete během jediného dne.

Památky

Heraklionské archeologické muzeum – Zde se zastaví všichni nadšenci do historie. Místní archeologické muzeum překvapí svoji velikostí i sbírkami artefaktů. Největší důraz je kladen na historii mínojské civilizace, ale najdete zde vše, co se týká historie Kréty. Vstupné stojí 12 EUR, resp. kombinovaný lístek se vstupem do Knossu 15 EUR. Děti do 6 let a studenti do 25 let mají vstup zdarma.

Benátská pevnost Koules – Fotogenická kamenná tvrz u starého přístavu přímo v centru města láká k procházkám po molu, z hradeb pevnosti je pak nádherný výhled na celý Heraklion. Vstupné stojí 4 EUR.

Katedrála Agios Minas – Nejvýznamnější svatostánek v Heraklionu patří řecké ortodoxní církvi a je největší katedrálou na Krétě.

Knossos – Areál a s paláci bývalého centra mínojské civilizace najdete asi 5 km jižně od Heraklionu a detailně ho popisujeme v samostatném miniprůvodci po Knóssu.

Ubytování a letoviska

Nejbližším i nejhezčím letoviskem v okolí Heraklionu je pláž Ammoudara hned za hranicemi města směrem na západ. Dlouhá široká pláž sice v létě často praská ve švech, ale prostředí je docela příjemné s dostatkem zázemí v podobě barů a restaurací. Prakticky celá pláž je však obsazena lehátky se slunečníky, které si musíte pronajmout (cca 10 EUR na den). Právě na pláži Ammoudara se nachází jeden z nejoblíbenějších resortů českých cestovek - Amounda Bay.

V samotném Heraklionu narazíte především na menší hotely nejrůznější kvality od levných za 800 Kč na noc po butikové kvalitní hotely od 2 500 Kč za noc výše.

Ceny hotelů na Ammoudara beach jsou v porovnání se známějšími krétskými letovisky nižší a začínají na 1 500 Kč za noc se snídaní u hotelů přímo na pláži.

MHD a doprava v Heraklionu

Heraklion je poměrně velké město, které provozuje vlastní síť autobusů MHD. Ve městě funguje zhruba 20 autobusových linek, které křižují centrum a zajíždějí i do obcí v okolí Heraklionu, včetně letiště nebo archeologického naleziště v Knóssu. Autobusy jezdí poměrně často, především na trase mezi centrem a letištěm. 

Jízdenky koupíte nejlevněji v trafikách nebo automatech na zastávkách (berou pouze mince). Lístek po městě (zóna A) stojí 1,20 EUR, lístek do zóny B (například letiště nebo Knóssos) stojí 1,50 EUR. U řidiče je příplatek 80 centů. 

Jízdní řády a mapy linek naleznete na webu dopravního podniku astiko-irakleiou.gr

Chystáš se na Krétu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 09. 09. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.