Lefkáda
Lefkada

15 míst co vidět na Lefkadě

Město Lefkada

Město Lefkada

Severní cíp ostrova celý okupuje místní největší město zhruba s 9 000 obyvateli, které nese stejný název jako ostrov: Lefkada. Ekonomické i turistické srdce ostrova přivítá návštěvníky živou atmosférou, nočním životem a mnoha nabídkami k ubytování.

Zastavte se ve městě třeba při cestě z letiště do letovisek na jihu a užijte si tu pohodový oběd nebo večeři v jedné z mnoha lokálních taveren.

Památky a zajímavosti

Přímo ve městě nebo v jeho těsné blízkosti narazíte hned na několik zajímavostí.

  • Promenáda Aggelou Sikelianou – ústřední pěší zóna táhnoucí se podél zálivu nabídne desítky taveren, restaurací a barů. Tato ulice patří k nejživějším ve městě a poslední bary zde zavírají až nad ránem.
  • Dřevěný most – malý dřevěný mostek pro pěší vede z promenády přes kanál na úzkou kamennou zídku a prakticky se tak přes něj nikam nedostanete. Vydobyl si však své místo na výsluní (doslova) a turisti si jej oblíbili jako nejlepší vyhlídkový bod na centrum Lefkady při západech Slunce.
  • Staré město – rozlohou malinké centrum o pár ulicích uchvátí svou typicky řeckou pohodovou atmosférou, mnoha obchůdky, kavárnami a nízkými barevnými domky většinou ze 17. až 18. století.
  • Pevnost Agia Mavra – fakticky sice tato starobylá obranná tvrz neleží na ostrově, ale už na pevnině, nicméně je nejbližší významnou památkou u města Lefkada a nachází se asi 1,5 km od jeho centra. Pevnost byla vybudovaná v roce 1300 na obranu před pirátskými útoky. Pevnost je přístupná zdarma.

Pláže a koupání

Ačkoliv za nejkrásnějšími plážemi se jezdí na divoké západní pobřeží, vykoupat se můžete i v blízkosti města Lefkada.

Největší přes 2 km dlouhá pláž Agios Ioannis leží na západě města a je oblíbená i mezi windsurfaři a kitesurfaři.

Na nejsevernějším cípu ostrova Lefkada asi 1,5 km severně od centra města se vykoupete na krásných písčitých plážích Ammoglossa, Kastro a Gira, které na sebe navazují a vytvářejí přes 1 km dlouhý pás pláže. K těmto plážím dokonce v hlavní sezoně jezdí i městské autobusy (viz jízdní řády).

Umělý kanál a plovoucí most

Lefkadu od řecké pevniny odděluje 25 metrů široký a dnes již uměle hloubený kanál. Dříve byl ostrov od pevniny oddělen přirozeně, ale kanál se začal zanášet a z důvodu dopravních účelů je tak neustále čištěn a hlouben.

Ostrov Lefkada tak stále zůstává ostrovem.

Pevninu s Lefkadou přes kanál překlenuje plovoucí most pro auta, který je po většinu času pevně uchycený, ale pokud skrz kanál proplouvá loď, most se zvedne a odpluje stranou.

Ubytování v Lefkadě

Město je ideálním místem k ubytování, pokud projíždíte z pevniny na jih Lefkady a chcete se na den či dva zastavit v živějším centru. Pro delší pobyt jsou však vhodnější letoviska jižněji.

Kromě bezpočtu apartmánů a penzionů se v Lefkadě ubytujete i ve dvou klasických hotelech:

Doprava

Lefkada je hlavní dopravní centrum, kam míří autobusy z pevniny i po ostrově. Centrální autobusové nádraží KTEL Lefkadas najdete na jihu města poblíž mariny (poloha na mapě) a jízdní řády autobusů na webu: ktel-lefkadas.gr

Parkování ve městě je překvapivě jednoduché a najdete tu hned několik velkých parkovišť zdarma, například u Archeologického muzea (poloha na mapě) nebo u mariny (poloha na mapě).

Chystáš se na Lefkadu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 20. 01. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.