Zpět na seznam míst co vidět v Soluni
Bazilika sv. Demetria

Bazilika sv. Demetria

Kostel sv. Demetria známý v řečtině jednoduše jako "Agios Dimitrios" patří k hlavním pravoslavným chrámům v Soluni. Ačkoliv svoji velikostí může připomínat spíš venkovský kostelík, už jen fakt, že je zasvěcen hlavnímu patronovi Soluně přispívá k jeho významu.

Hlavní poklady kostela se skrývají za jeho zdmi a návštěvu interiéru byste tak určitě neměli vynechat.

Současná bazilika byla postavena na základech římských lázní v letech 629 až 634 a většina z tehdejší podoby je zachována do dnešní doby. Bazilika sv. Demetria je pro místní věřící významnějším kostelem než hlavní katedrála Hagia Sofia. Je tak samozřejmostí, že má bazilika spolu s ostatními soluňskými antickými a byzantskými památkami společné místo na seznamu UNESCO.

Zlaté mozaiky a krypta sv. Dimitria

I když zvenčí bazilika nepůsobí nijak zvlášť monumentálně, vnitřní prostory vás ohromí prostorností a také krásným zdobením. Mramorové sloupořadí s korintskými hlavicemi dělí prostor na tři lodě, tím hlavním jsou však bezpochyby zlaté mozaiky zobrazující život sv. Dimitria, které patří k těm nejkrásnějším v celém Řecku.

Nejposvátnějším místem pro věřící je však podzemní krypta vzniknuvší v místech, kde sv. Dimitrios zemřel po dlouhém mučení po té, co jako voják římské armády přestoupil na křesťanskou víru.

V kryptě zaujme především křtitelnice s mramorovými sloupy, ale také odhalené základy římských lázní, na nichž byl kostel vybudován. Sarkofág s ostatky sv. Démétria pak najdete v hlavní lodi chrámu.

Vstupné a otevírací doba

Chrám je veřejnosti otevřený každý den v časech 6:00–22:00.

Vstup do hlavní lodi i do krypty je zdarma.

Jak se k bazilice dostat?

Kostel stojí mezi Římským fórem a čtvrtí Ano Poli a od promenády je vzdálen asi 15 minut pěšky.

Přímo před kostelem, případně o ulici výš je autobusová zastávka linek 23 (směr centrum a promenáda a hradby), případně 16 a 22, které jezdí po okolních čtvrtích. Zastavuje zde i speciální turistický autobus na lince 50.

  • Naviguj: 40.6388, 22.9478

Další místa v Soluni

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 1 dny
Navrhni úpravu