Zpět na seznam míst co vidět v Soluni
Rotunda

Rotunda

Kruhová rotunda původně spojená s Galeriovým obloukem je mimořádně zajímavá stavba a rozhodně jedna z nejdůležitějších římských památek Soluně. Rotunda ostatně po Bílé věži patří k nejnavštěvovanějším památkám města.

Mimořádná je nejen velmi zachovalou podobou, ale i překotnou historií, během níž vystřídala hned několik účelů. Rotunda je zapsaná na seznamu UNESCO.

Galeriovo mauzoleum

Stavba vznikla v roce 306 na půdorysu kruhu o průměru 24,5 metru a s 6 metrů silnými obvodovými zdmi. Historici se dodnes přou o pravém účelu, jemuž měla rotunda sloužit.

Někteří tvrdí, že ji římský císař Galerius nechal zbudovat jako svoje vlastní mauzoleum a rodinnou hrobku, jiný prosazují myšlenku, že stavba měla sloužit jako chrám k oslavě a budování kultu oblíbeného císaře.

Tak jako tak, Galerius zemřel mimo Soluň a stavba od té doby chátrala.

Od katedrály po mešitu

Během 4. století nechal císař Theodosius stavbu přebudovat na křesťanský chrám zasvěcený sv. Jiří (Agios Georgios). Rotunda byla rozšířena a především získala nádhernou vnitřní výzdobu. Kupole byla vyzdobena barevnými mozaikami na zlatém pozadí a zdi obloženy mramorem. Tuto překrásnou výzdobu můžeme v rotundě pozorovat dodnes a je hlavním tahákem pro návštěvu.

Jako křesťanský chrám sloužila rotunda až do 15. století, kdy region Makedonie a Soluň ovládli Osmané a stavbu v roce 1590 přeměnili na mešitu. Tehdejší běžná praxe Turků byla, že kostel nechali v původní podobě a pouze přistavěli minaret.

V roce 1912 po získání Makedonie pod řeckou vládu, byla mešita opět přesvěcena na katolický kostel. V naprosté většině případů byly minarety po pádu osmanských Turků odstraňovány, ovšem u soluňské rotundy se tak nestalo.

Dodnes tak můžete obdivovat unikátní spojení křesťansko-muslimské architektury. Rotunda stále funguje jako katolický chrám sv. Jiří, avšak minaret zůstal a tvoří její panorama.

Vstupné a otevírací doba

Rotunda je pro veřejnost otevřena v časech 8:00–20:00 a díky jejím zachovalým interiérům rozhodně doporučujeme návštěvu. V úterý je kostel zavřený.

Vstupné činí 6 EUR.

Jak se k Rotundě dostat?

Chrám stojí na konci hezké pěší zóny Dimitros Gounaris vedoucí od přímořské promenády (cca 5-7 minut pěšky od moře).

Nejbližší autobusová zastávka "Kamara" se nachází na hlavní třídě Egnatia asi 200 metrů od rotundy. Zastavují zde autobusy linek 1X, 2, 2A, 8, 10, 11, 11B, 14, 17, 27, 28B, 31, 37, 45, 45A, 45B, 83B, 83M, 83T.

  • Naviguj: 40.6333, 22.9528

Další místa v Soluni

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 1 dny
Navrhni úpravu