Zpět na seznam míst co vidět v Soluni
Římské fórum

Římské fórum

Jeden z nejvýznamnějších pozůstatků po antickém Římu najdete přímo v srdci moderní Soluně. Římské fórum pochází ze 3. století a obsahuje četné archeologické vykopávky.

Ačkoliv název může připomínat monumentální Forum Romanum v Římě, ve skutečnosti areál samotných vykopávek poměrně malý a jeho návštěva vám zabere kolem 10 minut.

Historie Římského fóra

Zatímco oblast více východně kolem Rotundy byla politickým a náboženským centrem města, Římské fórum (v řečtině také nazývané jako Římská agora) vybudované v druhé polovině 3. století sloužilo jako kulturní, úřední a společenské centrum Soluně.

Fórum bylo postaveno na dvou terasách, což je patrné dodnes. Komplex úředních budov a obchodů doplňuje nejvýraznější stavba divadla a také římské lázně.

Lokalita byla objevena až v 60. letech 20. století, kdy na tomto místě měla být postavena budova soudu. Po nálezu byl projekt zrušen a Římské fórum zachováno.

Vstupné a otevírací doba

Římské fórum v Soluni si bez problémů prohlédnete z okolních ulic, odkud je vidět na všechna místa naleziště. Nadšenci do historie a archeologie samozřejmě mohou sestoupit i do nitra vykopávek, které jsou otevřeny denně kromě úterý v časech 8:00–20:00.

Vstupné činí 2 EUR.

  • Naviguj: 40.6377, 22.946

Další místa v Soluni

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 6 dny
Navrhni úpravu