Zpět na seznam míst co vidět v Soluni
Galeriův oblouk

Galeriův oblouk

Z původní stavby zbyl sice jen zlomek, přesto však ruiny Galeriova oblouku budí obdiv a patří k hlavním soluňským památkám.

Tento vítězný oblouk nechal postavit na konci 3. století římský císař Galerius na počest vítězství nad Peršany v bitvě u Sataly. Oblouk původně tvořil jeden objekt s blízkou Rotundou, spojovací zeď však staletí nepřežila a dnes stojí samostatně.

Osm pilířů a mramorové zdobení

Oblouk byl dokončen roku 299, jen rok po vítězné bitvě nad Peršany. Překlenoval celou dnešní ulici Egnatia a měl celkem 8 pilířů, což z něj činilo jeden z největších vítězných oblouků té doby. Centrální obloukový průchod, který se jako jediný dochoval dodnes, má šířku takřka 10 metrů a výšku 12,5 metru.

Celý oblouk byl původně obložen bílými mramorovými deskami, do nichž byly vyryté výjevy z války. Mramorové zdobení se dochovalo ve spodní části oblouku.

Galeriův oblouk dnes

Do dnešní doby se dochovala velká část centrálního průchodu a jeden boční průchod k tomu s celkem 3 pilíři. Vítězný oblouk stále stojí na třídě Egnatia, která od dob Říma nezměnila svoje směřování. Jen dnes ji nepřeklenuje, ale stojí na širokém chodníku mimo hlavní silnici.

  • Naviguj: 40.6321, 22.9517

Další místa v Soluni

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 11 dny
Navrhni úpravu