Soluň
Soluň

18 míst co vidět v Soluni

Bílá věž

Bílá věž

Bílá věž patří hlavním a nejnavštěvovanějším soluňským památkám a je nesmazatelným symbolem města. Majestátní kruhová věž s výrazným cimbuřím byla díky své strategické poloze přímo na mořské promenádě jednou z hlavních součástí osmanského opevnění města.

Dnes je Bílá věž populární turistickou atrakcí, vyhlídkou a malým muzeem v jednem.

Architektura a historie

Přesné datum vzniku věže se nedochovalo, odhaduje se však, že byla postavena na počátku turecké nadvlády nad touto částí Evropy, tedy nejspíš ke konci 15. století. Věž má přesný kruhový půdorys o poloměru přes 22 metrů a šplhá až do výšky 33 metrů, z toho zhruba 6 metrů připadá na zužující se věžičku kolem cimbuří.

Během osmanské nadvlády sloužila kromě obranným účelům i jako vězení, popraviště a mučírna. Krvavá historie věže skončila až po roce 1912, kdy byl historický region Makedonie připojen k Řecku.

Po roce 1917 byla stavba natřená na bílo, odtud také pochází její název. Bílá barva měla symbolicky smýt historii plnou utrpení a také konec osmanské nadvlády nad řeckou Makedonií.

Vstupné a otevírací doba

Uvnitř věže můžete navštívit 6podlažní a překvapivě rozsáhlé muzeum mapující kompletní historii Soluně. Populární je také vyhlídka z cimbuří, ze které se vám naskytne pohled na celé pobřeží.

Muzeum i vyhlídka je otevřená denně od 8:00 do 20:00, mezi listopadem a březnem pouze do 18:00.

Vstupné je následující:

  • Muzeum + vyhlídka – 8 EUR v létě, 4 EUR od listopadu do března
  • Jen vyhlídka – 6 EUR v létě, 3 EUR od listopadu do března

Oficiální web: www.lpth.gr

Ubytování u Bílé věže

Patříte-li k turistům, kteří rádi volí ubytování poblíž top památek města, pak zákonitě musíte hledat hotel právě v blízkosti Bílé věže. V blízké čtvrti najdete zejména soukromé apartmány a byty. K nejlepším v celé Soluni se skvělým umístěním směrem k centru a dobrými cenami okolo 1 600 Kč za noc patří Trilogy Experimental.

Nejbližší klasické hotely jsou cca 200 metrů vzdálený luxusnější Teight Hotel **** přímo na přímořské promenádě nebo 250 metrů vzdálený levnější a dobře hodnocený Abc Hotel ***.

Jak se k Bílé věži dostat?

Památka stojí na východním konci hlavní pobřežní promenády, po které sem dojdete z hlavního Aristotelova náměstí asi za 15-20 minut.

Nejbližší autobusová zastávka "Lefkos Pyrgos" se pro cestu ve směru z centra nachází přímo u věže. Zastavují zde autobusy 3K, 5, 5A, 6, 15, 33, 33A, 39 a 39A. Zastávka pro směr do centra se nachází asi o 200 metrů dál na ulici Ioanni Tsimiski. Všemi linkami se dostanete do centra města a většina z nich pokračuje až na autobusové/vlakové nádraží.

Chystáš se do Soluně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 27. 10. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.