Soluň
Soluň

18 míst co vidět v Soluni

Palác císaře Galeria

Galeriův palác

Významné stopy v Soluni zanechal tetrarcha, tedy spoluvladař Římské říše, císař Galerius. Jednou z hlavních památek jsou archeologické pozůstatky jeho paláce, v němž při cestách do Soluně pobýval.

Naleziště má zajímavou atmosféru, protože se nachází pod úrovní současného terénu těsně obklopené běžnými moderními činžáky.

Historie antického paláce

Na římské poměry relativně střídmý palácový komplex nechal císař Galerius vystavět v největším městě balkánské části Římské říše, které panoval. Palác pochází nejspíš z let 294 až 298 a do dnešních dob se dochovaly jen základy a některé sloupy.

Archeologické naleziště paláce má přímou souvislost s Rotundou a Galeriovým obloukem stojícími opodál, protože společně tvořily centrum tehdejší Soluně.

Vykopávky se nacházejí na ploše asi 100x100 metrů, zajímavá je dosud záhadná západní část, kde zjevně stávala osmiboká stavba, o jejímž účelu se archeologové doposud přou.

Vstupné a otevírací doba

Procházet se můžete přímo mezi vykopávkami, a to denně kromě pondělí v časech 10:00–17:00. Vstup je zdarma. Většině návštěvníků ale postačí pohled z okolních ulic, ze kterých uvidíte všechny části Galeriova paláce.

Chystáš se do Soluně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 16. 07. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.