Zpět na seznam míst co vidět v Soluni
Skulptura deštníků

Deštníky

Vcelku nenápadnou a přece jednu z nejpopulárnějších řeckých instalací moderních umění najdete na nové soluňské promenádě jen pár desítek metrů jižně od sochy Alexandra Velikého a Bílé věže.

Přesně 40 deštníků připevněných na 13 metrů vysokých mírně nakloněných tyčí z nerezové oceli patří v současnosti k nejfotografovanějším místům v Soluni, alespoň podle statistik Instagramu.

Zongolopoulos umělcem Soluně

Netradiční skulpturu vytvořil řecký sochař George Zongolopoulos, rodák z Athén. I přesto je díky věhlasu "deštníkového památníku" mimořádně oblíbeným a Soluňané tuto významnou personu řeckého moderního umění milují.

Instalace deštníků byla na nové promenádě postavena v roce 1997 po jejím slavnostním představení o 2 roky dříve na Benátském bienále.

Motiv deštníků se v umění George Zongolopoula objevuje již od 80. let a je předmětem mnoha dohadů. Pravou symboliku Zongolopoulos nikdy nekonkretizoval, z náznaků je však patrné, že motiv deštníků má symbolizovat ochranu a naději při "špatném počasí".

Soluňský monument Zongolopoulos vytvořil ve svých 92 letech...

Nasvícené mnoha barvami...

Deštníky jsou osvětlené několika diodovými světly a soluňská samospráva toho aktivně využívá při akcentování různých událostí. Stálá běžná barva světel je bílá, ale třeba na státní svátky svítí bílo-modře, tedy v řeckých národních barvách, na den boje s rakovinou růžově a pokračovat bychom mohli takřka donekonečna.

Jak se k Deštníkům dostat?

Skulptura stojí na nábřeží a z centra si k ní uděláte podél moře příjemnou 20-30minutovou procházku. Jednu cestu můžete absolvovat klidně autobusem, protože zastávka se nachází jen asi 70 metrů od Deštníků. Do centra tudy projíždí linky 1X, 3K, 5, 5A a 6.

  • Naviguj: 40.6221, 22.9513

Další místa v Soluni

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 1 dny
Navrhni úpravu