Zpět na seznam míst co vidět v Londýně
Barbican

Barbican

Obytné sídliště Barbican Estate na východním okraji centra Londýna přitahuje všechny milovníky architektury, urbanismu a městského plánování. Výrazné betonové sídliště patří k nejznámějším příkladům brutalismu ve světě, který však doplňují zjemňující prvky, které vytváří ideální prostředí k životu.

Historie a současnost Barbicanu

Po Druhé světové válce byla oblast, kde se sídliště nachází, těžce poničena, a tak padlo rozhodnutí zde vybudovat zcela novou čtvrť. Architektonickou soutěž vyhrálo konsorcium tří architektů: Chamberlain, Powell and Bon. Čtvrť Barbican Estate se začala stavět v roce 1965 a dokončena byla roku 1976.

Brutalistní architektura byla v tomto období v Británii velmi oblíbená a tomuto stylu vyznačující se účelovými betonovými stavbami se přizpůsobil i vzhled nového sídliště.

Řadu obytných bloků doplňují tři věžáky s výškou 132 metrů a množství administrativních a obchodních budov. Sídliště je unikátní zejména v koncepci veřejného prostoru. Aby se zjemnil brutalistický betonový styl, mezi domky je řada zelených prostranství s vodními plochami a místy, kde lze trávit volný čas. I na některých stavbách jsou vybudovány zelené terasy.

Barbican zkrátka tak trochu klame tělem. Na první pohled je nevzhledným betonovým sídlištěm, ovšem na ten druhý se řadí k nejpříjemnějším obytným komplexům v Londýně.

Jak se do Barbicanu dostat?

Čtvrť obsluhuje stejnojmenná stanice metra, přes kterou projíždí linky Metropolitan, Circle a Hammersmith & City. Na východním okraji Barbicanu lze využít i stanici metra Moorgate, na které se navíc přidává i linka Northern.

  • Naviguj: 51.5195, -0.0946572

Další místa v Londýně

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 dny
Navrhni úpravu