Londýn

Počasí v Londýně a kdy sem jet

Počasí v Londýně

Většina aktivit, kvůli nimž se do Londýna jezdí, s počasím nesouvisí. S čím se musí vždy počítat je možný déšť a vítr, který provází všechna roční období, a to zejména přes zimu.

Nemusíte tu však počítat s žádnými extrémy, mrzne a sněží velmi málokdy a stejně tak letní teploty se zpravidla drží pod nebo na 25 °C. Velmi příjemné bývá zpravidla jaro, ale ani v tomto období si nezapomeňte přibalit deštník nebo pláštěnku. Parky nádherně kvetou a i na chození po městě je příjemných 12– 18 °C.

Londýn během roku

Počasí v lednu

Leden patří k nejchladnějším měsícům v Londýně, když se průměrné teploty pohybují mezi 5 a 8 °C. Sníh je však i v tomto období výjimečný jev a v větším množství se objevuje jen jednou za několik let.

Na druhou stranu prší velmi často, obvykle formou krátkých přeháněk, ale zatažená a ponurá obloha může vydržet po mnoho dní v kuse. Leden je tak ideální měsíc k návštěvě muzeí, galerií a vnitřních památek, stejně jako k nákupů v povánočních výprodejích.

Počasí v únoru

Sychravé zimní počasí s teplotami kolem 9 °C, častými přeháňkami a studeným větrem pokračuje i během února. Obloha je většinou zatažená nebo oblačná, ale místy přeci jen prosvitne sluníčko. Únor je podobně jako leden perfektní měsíc k návštěvě muzeí, památek či galerií.

Počasí v březnu

Během března pomalu vystrkuje růžky jaro. Teploty v Londýně pomalu šplhají na průměrných 11 °C, častěji se protrhává obloha a naopak přeháněk mírně ubývá oproti zimě. To však neznamená, že byste nezmokli, s krátkým deštíkem je třeba počítat každý den. Statisticky však v březnu prší nejméně z celého roku.

Počasí v dubnu

Aprílové počasí v Londýně s sebou přináší časté změny mezi deštěm, slunečnou oblohou a těžkými ocelovými mračny. Teploty stoupají na průměrných 15 °C a tráva i stromy v parcích se začínají krásně zelenat.

Připravte se často na překvapivě chladný vítr, zejména na březích Temže a stále chladné večery a noci.

Počasí v květnu

Londýnské jaro je v plném proudu, Hyde Park i ostatní přírodní plochy kvetou a jsou svěže zelené. Běžné denní teploty stoupají na 18 °C, rána umí být ale chladná s teplotami i pod 9 °C.

Srážkově je květen mírně podprůměrný, což ale neznamená, že aspoň jednou během vašeho pobytu - ať už bude jakkoliv dlouhý - nezaprší. Vyskytují se však téměř výhradně krátké přeháňky.

Počasí v červnu

Červnové počasí láká k dlouhým procházkám, teploty stoupají na 21 °C a šance na konstantní jasné počasí je více než 40%. Přeháňky se objevují zhruba každý 2. až 3. den, vzduch bývá pročištěný svěžím větrem a obloha oblačná až polojasná.

Počasí v červenci

Červenec je nejteplejším měsícem v Londýně, kdy teploty atakují 24 °C, výjimkou nejsou ale i dny, kdy je 26-27 °C. Extrémní horka přes 30 stupňů jsou však výjimečná a objevují se zhruba jednou za 3 roky.

Srážek je podobně jako ve všech ostatních měsících. S lehkým deštěm musíte počítat vždy, ale šance na dlouhotrvající prudké srážky jsou velmi malé.

Počasí v srpnu

Statisticky patří srpen mezi nejlsunečnější měsíce v Londýně. Jasná obloha jen s malými plujícími obláčky se objevuje velmi často, to však nic nemění na to, že mírné dešťové přeháňky se můžou objevit naprosto kdkyoliv.

Teploty se pohybují kolem 23 °C, ale kdykoliv mohou spadnout i na 15 °C, zejména ke konci měsíce.

Počasí v září

Poslední záchvěvy léta přinášejí do Londýna teploty okolo 20 °C, převážně polojasné počasí s občasnými přeháňkami, které se objeví zhruba každý 3. den.

Rána a večery už jsou chladné a na konci měsíce se objevují první ranní mlhy, které během dne rozfoukává studený čerstvý vítr.

Počasí v říjnu

Podzim na Londýn útočí v plné síle, zprvu postupně se barvícím listím na stromech, později i klesajícími teplotami na hodnoty kolem 15 °C, výjimkou nejsou ale ani dny, kdy teploměr nepřekročí 11 °C.

Prší častěji než v létě, počasí je sychravější, ale dlouhotrvající konstantně zatažená obloha je spíš výjimkou. Naopak pravidlem se stávají ranní mlhy, které se převalují nízko u země a vytvářejí magické pohledy z londýnských vyhlídek, ze kterých uvidíte trčící kostelní věže a mrakodrapy z mlhy.

Počasí v listopadu

Listopadové počasí se dá nazvat typickým londýnským tak, jak ho známe z filmů či detektivek. Ranní mlhy se často drží až do poledních hodin, kdy je rozfouká studený vítr, parky zdobí nánosy zlatavého spadaného listí a teploty se zřídkakdy dostanou nad 11 °C.

Počasí je celkově vlhké a podmračené s častými přeháňkami, sluníčko si ale občas přece jen najdete cestu, aby trochu prohřálo chladné ulice.

Počasí v prosinci

Prosinec je nejtemnější měsíc v Londýně s nejméně slunečními paprsky a chladnými teplotami kolem 9 °C. Ranní teploty klesají i pod 3 °C. Celkově je počasí vlhké s častými přeháňkami a mlhami a čerstvým větrem, který však může paradoxně přinášet teplejší oceánský vzduch.

Ačkoliv je brzo tma, londýnské ulice září ozdobami jsou naplněné krásnou předvánoční atmosférou.

Tabulka teplot během roku

Londýn - Teploty během roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
polojasno
8 °C
únor
polojasno
9 °C
březen
polojasno
11 °C
duben
polojasno
15 °C
květen
polojasno
18 °C
červen
polojasno
21 °C
červenec
polojasno
23 °C
srpen
polojasno
22 °C
září
polojasno
19 °C
říjen
přeháňky
14 °C
listopad
polojasno
10 °C
prosinec
polojasno
8 °C

Kdy jet do Londýna

I zde platí pravidlo velkých metropolí, vyrazte kdykoli podle aktivity, kterou chcete provozovat.

Například London Eye je přístupné pouze od května do prosince. Naopak během zimy je ideální čas k návštěvě uzavřených památek a zajímavostí jako je British Museum nebo studia Harryho Pottera.

Chcete-li jít na fotbal a nemáte lístky, nejezděte v květnu na závěr Premier League. No a jestli vyrážíte nakupovat do výprodejů, směřujte návštěvu na konec léta a po Vánocích. Naopak chcete-li zažít ten pravý nákupní mumraj, zamiřte do Londýna v předvánočním období.

Londýn je zkrátka celoroční destinací, kdy v každém měsíci má své kouzlo.

Chystáš se do Londýna?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 02. 04. 2024

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.