Zpět na seznam míst co vidět v Londýně
Mrakodrap Okurka

The Gherkin

Mrakodrapu oficiálně zvaném poněkud prozaicky jako 30 St Mary Axe podle své přesné adresy žádný Londýňan neřekne jinak než Okurka – anglicky The Gherkin. Přezdívku i oblibu si tato novofuturistická výšková budova dokončená v roce 2004 vysloužila díky svému neobvyklému a všeříkajícímu tvaru. Mrakodrap zkrátka opravdu vypadá jako okurka.

Budova The Gherkin dosahuje výšky 180 metrů, což jí v rámci Londýna řadí mezi středně vysoké mrakodrapy.

Unikátní architektura Normana Fostera

Nezaměnitelný tvar Okurky nenavrhl nikdo jiný než slavný britský architekt sir Norman Foster, který jen v samotném Londýně navrhl třeba přestavbu British Museum, pěší most Millenium Bridge nebo novou londýnskou radnici.

Tvar šišky či okurky byl zvolen pro minimalizaci vzduchových turbulencí v hustě zastavěném okolí budovy. Mrakodrap je navržen jako výrazně energeticky úsporný, když vyžaduje jen zhruba polovinu energie obdobných staveb.

Zajímavostí je fakt, že ač Okurka působí zaobleným dojmem, všechny skleněné tabule použité na plášti budovy jsou rovné. Jediný oblý kus skla je použit na samotném vrcholu stavby.

Nejlepší výhledy na Okurku

K nejvíce populárním spotům k focením mrakodrapu patří náměstíčko na křižovatce Leadenhall a Lime Street (přesná poloha na mapě), kde se vám do záběru vejde Okurka i s tradiční zástavbou v popředí s kostelem St. Andrew.

Oblíbené pohledy na The Gherkin s tradiční zástavbou se naskýtají také z ulice Mitre Street, případně z vyhlídky Sky Garden na výškové budově 20 Fenchurch Street.

Samotný mrakodrap Okurka nemá veřejně přístupnou vyhlídkovou plošinu, ovšem výhled z ní by stejně nepatřil k nejlepším, ať už kvůli relativně nízké výšce nebo zkrátka kvůli faktu, že by z vyhlídky nebyl vidět jeden z nejvýraznějších londýnských mrakodrapů – samotná Okurka.

Ubytování v City

Ačkoliv City patří k hlavním centrům Londýna, můžete se v blízkém okolí ubytovat relativně levně (na londýnské poměry) cca od 4 000 Kč na noc v oblíbeném hotelu Motel One Tower Hill. Nejbližším ubytováním k Okurce je pak 4* Great St Helen Hotel.

Jak se k Okurce dostat?

The Gherkin stojí v srdci londýnské obchodní čtvrti City v obklopení dalších moderních budov. Stavba je velmi snadno dostupná veřejnou dopravou.

Nejbližší stanice metra:

  • Aldgate – 250 metrů, linky Metropolitan a Circle
  • Liverpool Street – 350 metrů, linky Central, Metropolitan, Circle, Hammersmith & City
  • Naviguj: 51.5146, -0.0802994

Další místa v Londýně

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 dny
Navrhni úpravu