Průvodce městem
Londýn
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Londýně

Jak se dostat do Londýna

Letecky

Do Londýna zamíříte jedině letecky. Málokterá destinace v Evropě má tolik leteckých linek a přímých spojení s každým regionálním letištěm v okolí. Však jen z Prahy na londýnská letiště míří lety nejenom z Prahy, ale i z Brna, Ostravy a Pardubic. Z Prahy pak napočítáte přes 20 letů denně.

Londýn má několik letišť:

Jak se dostat z letiště najdete pod uvedenými odkazy, v krátkosti pak shrnuté výhody na stránce všechna londýnská letiště.

Na Heathrow a City létá z Prahy společnost British Airways. Její ceny nemusí být závratné, ale zpravidla je dvakrát tak dražší, než nabídky ostatních konkurentů. Na Gatwick poletíte z Prahy se Smart Wings a easyJet. Do Stastedu míří znovu easyJet a z celé ČR i aerolnie Ryanair Luton je doménou aerolinek Wizz Air, které sem naopak létají i ze Slovenska (Bratislavy, Košic a Popradu) a poslední Southend obstarává taktéž easyJet.

Standardní letenky se pohybují okolo 2 tisíc za zpáteční letenku. Věnujte pak ale pozornost při porovnávání cen i časům odletů a zejména zavazadlům v ceně. Ne všechny aerolinky mají totožná pravidla.

Autobusem

Pokud byste z jakéhokoliv důvodu  měli strach z létání, do Londýna se dostanete také přímým autobusovým spojem Regiojet.

Odjíždí se každý den z Prahy v 18:00 s příjezdem v 11:15 místního času. Zhruba 18 hodinová jízda vás vyjde na 950 Kč v jednom směru.

Jak cestovat po Londýně

Pokud chcete Londýn projít opravu poctivě, koupě jízdenky na MHD se nevyhnete. Nejenže jsou jednotlivé body zájmu rozmístěny po celém městě ve velkých vzdálenostech, ale ubytování v úplném centru taktéž nepatří k těm nejlevnějším.

Zpravidla se vám vyplatí pouze lístek na metro do zón 1 a 2, případně i 3 (jinak samozřejmě podle vašeho ubytování). Co může být trochu matoucí je, že když si koupíte celodenní lístek, tak neplatí na 24 hodin, ale skončí vám úderem vyjetí první soupravy druhý den brzy ráno. Jakými způsoby je tedy možné londýnskou MHD zaplatit?

Ceny jízdenek a platba

Vlastní platební karta

Nejjednodušší způsobem platby za veřejnou dopravu v Londýně je vlastní bezkontaktní platební karta. Při průchodu skrze turnikety či nástupu do autobusu jen přiložíte kartu k čidlu a následně při výstupu znovu. Tím se vám zaznamená jízda. Nejlepším na celé věci je fakt, že vám tento způsob platby za celý den nestrhne více, než stojí celodenní jízdenka, a to 6,80 liber (v rámci zón 1 a 2, další zóny viz tabulka).

Více informací, včetně možnosti registrace své platební karty (což vám umožní sledovat váš pohyb po městě) najdete na oficiálním webu londýnského DP.

Bohužel se u některých karet může stát, že zkrátka nebudou fungovat (problémy vykazují například karty vydané u Fio Bank), v tom případě nezbude nic jiného, než použít osvědčenou variantu místní kartičky Oyster Card.

Oyster card (předplacená karta)

Na Oyster card si nahrajete kredit a během cestování ji přikládáte na žluté čtečky a jízdné je vám z ní odečítáno. Maximální denní limit je 6,8 liber. Pak už jezdíte zadarmo. Pokud trávíte v Londýně delší čas, je vhodné si na Oyster card koupit například týdenní jízdenku apod., více informací naleznete na stránkách londýnské MHD: https://tfl.gov.uk/. Poslední možností jsou pak klasické papírové jízdenky:

Travel card (papírová jízdenka)

Tato papírová jízdenka je vhodná v případě, že chcete využít akci londýnských železnic 2-for-1 (dva lístky za cenu jednoho), která kombinuje zvýhodněné vstupy na vybrané památky. Pro uplatnění akce musíte Travelcard koupit na nádraží (např. Charing Cross). Ceník jednotlivých zón v závislosti na denní době najdete zde: http://content.tfl.gov.uk/adult-fares-2018.pdf. K uplatnění slev ale stačí jakákoliv jízdenka s logem železnic, kterou si i zakoupíte online a následně vytisknete.

Druhy dopravy

Metro

Orientace v metru se zpočátku zdá náročná, ale není tomu tak, vše je výrazně popsané a stačí vždy pouze vědět, jak se jmenuje konečná stanice ve směru linky, kterou chcete využít, a správný přestup je zaručený. Před cestou zkontrolujte případné výluky (https://tfl.gov.uk/tube-dlr-overground/status/?dateTypeSelect=This%20weekend). Může dojít k delšímu přestupu na stanicích, jako je Waterloo, Oxford Street nebo Baker Street (i toto se dá odhalit z mapky metra). Na stanici Liverpool Street je velké turistické centrum, kde se případně dají nabrat mapičky, nakoupit lístky atd. Pokud odjíždíte z Londýna vlakem, pravděpodobně se tak stane z nádraží King Cross, Euston nebo Liverpool Street. Využijte stránky vyhledávač vlakové dopravy thetrainline.com.

Autobusy

Celý Londýn se dá obkroužit na palubě doubledeckeru, kde zaplatíte za MHD nikoli 25 liber za vyhlídkovou jízdu, ale cca 5 liber za vstupné na autobus (Pozor, v autobuse se nedá platit v hotovosti, ale pouze kartou!). Linky, na které nasednout:

  • Autobus č. 9 Piccadilly Circus -> Albert Hall,
  • Autobus č. 49 Kensington Palace -> Gloucester Road Station,
  • Autobus č. 74 Thurloe Place -> Baker Street,
  • Autobus č. 453 Baker Street -> Trafalgar Square,
  • Autobus č. 15 Strand (anebo Trafalgar Square) -> Tower of London,
  • Autobus RV1 Tower Bridge -> London Eye,
  • Autobus č. 12 Parlament -> Picadilly Circus.

Popisnou mapu trasu, co z autobusu uvidíte a jak nejlépe neminout stanice, najdete zde: https://www.londonforfree.net/bus-tour/.

Taxi

Poslední možností je londýnský „cabbie“ neboli taxi. Není to nic levného. Jízda na krátkou vzdálenost (1 míle) vyjde přibližně na 4–7 liber, při delších vzdálenostech v rámci města se pak pohybuje okolo 3–4 liber na jednu míli (ano budete se muset odnaučit metrický systém).

Co tady objevíš?

Památky, historii, nákupy, sportovní zápasy i nejzářivější hvězdy své kategorie. A je toho ještě mnohem víc. Londýn je místo střetu mnoha kultur, ať jsou to exotické ulice a čtvrti, kde se dá ochutnat pravý orient anebo velké komunity lidí napříč Evropou, kteří přišli za životními zkušenostmi či přivýdělkem. Dechberoucích 8,3 milionů obyvatel je na evropské poměry opravdu velkolepé číslo a i z hlediska etnického tu na vás čeká doslova celý svět.

Pro všechny obdivovatele památek a muzeí je centrum Londýna rájem na zemi. Znovu je zde na pořadu dne různorodost spojující moderní architekturu a mrakodrapy s nádherným historickým jádrem, a to vše lze vidět jako na dlani třeba z Londýnského oka. K tomu připočítejte bezpočet muzeí, nádherně udržované parky a sídla britské šlechty a o nekonečné procházky máte postaráno.

Jako milovníky sportu vás přitáhne jedna z nejkvalitnějších fotbalových lig světa se svými proslulými kluby, jako je Arsenal, Chelsea nebo Tottenham. I přesto, že na některé zápasy je téměř nemožné se dostat, vždy je možnost zavítat alespoň do útrob stadionu na komentovanou prohlídku. A i když vás netáhne zrovna fotbal, pravidelně tu pořádá turné NBA nebo je možné navštívit i pro nás exotičtější sporty, jako je rugby nebo kriket.

Průvodce pro tebe napsal Kristýna Cikhardtová
Připrav se na
3–7 dní
Chcete-li vidět to nejznámější a příliš se nezdržovat, prodloužený víkend je ideální.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Městskou turistiku můžete provozovat za libovolného počasí během celého roku.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Klasická cena zpátečních letenek z Prahy i okolních letišť. V akci i za čtvrtinu.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu