Londýn

Doprava v Londýně

Pokud chcete Londýn projít opravu poctivě, koupě jízdenky na MHD se nevyhnete. Nejenže jsou jednotlivé body zájmu rozmístěny po celém městě ve velkých vzdálenostech, ale ubytování v úplném centru taktéž nepatří k těm nejlevnějším.

Jakými způsoby je možné londýnskou MHD zaplatit? Kolik stojí celodenní jízdenky a kde lístky na MHD v Londýně koupit?

Ceny jízdenek a platba

Vlastní platební karta (Contactless)

Nejjednodušším způsobem platby za veřejnou dopravu v Londýně je vlastní bezkontaktní platební karta. Je samozřejmě možné pro platbu použít i mobilní telefon, hodinky a další zařízení, na které lze nahrát platební karta.

Při průchodu skrze turnikety či nástupu do autobusu jen přiložíte kartu k čidlu a následně při výstupu znovu. Tím se vám zaznamená jízda.

Systém je bezpečný a zastropován tzv. daily caps, což se dá označit jako ekvivalent celodenní jízdenky. Jinými slovy, i když budete trávit celý den v MHD a zas a znovu přikládat kartu ke čtečce, nestrhne se vám za daný kalendářní den více, než je určeno cenou za celodenní "daily cap" pro konkrétní zónu.

Více informací, včetně možnosti registrace své platební karty (což vám umožní sledovat váš pohyb po městě) najdete na oficiálním webu londýnského dopravního podniku.

Kde a jak mohu použít vlastní kartu?

Platba jízdenek vlastní kartou je možná ve všech dopravních prostředcích v Londýně:

 • Metro (Underground) - kartu/mobil přiložíte k turniketu při vstupu do stanice i výstupu z ní
 • Červené autobusy dopravního podniku TfL - kartu přiložíte ke čtečce uvnitř autobusu pouze při nástupu. Při výstupu už se "nepípá"
 • DLR Docklands Light Railway (automatické metro) - kartu přikládáte k modro-žluto-šedivé čtečce u vchodu do stanice i výstupu z ní, neprochází se turnikety jako v metru, hledejte nápis "Card reader"
 • Vlaky London Overground
 • Vlaky Elizabeth Line (fakticky se jedná od roku 2022 o novou linku metra)
 • Vlaky National Rail (pouze na území tarifních zón londýnské MHD)
 • Tramvaj - kartu přiložíte ke čtečce uvnitř tramvaje při nástupu i výstupu

Systém je stejný i u všech druhů vlaků. Velké stanice mají opět turnikety při vstupu na nástupiště i výstupu z něj, u malých zastávek na okraji Londýna můžete narazit pouze na čtečky umístěné na nástupištích.

Oyster card

Na Oyster card si nahrajete kredit a během cestování ji přikládáte na žluté čtečky a jízdné je vám z ní odečítáno. Systém tedy funguje úplně stejně jako při platbě vlastní platební kartou. Cena jízdného je stejná a za pořízení Oyster Card zaplatíte 5 GBP.

Během koupě Oyster Card (viz seznam prodejních míst) si na kartu dobijete libovolný kredit, který se vám postupně bude strhávat podle jízd. 

Oproti běžné platební kartě nemá pro turistu Oyster Card žádnou výhodu. Naopak, zaplatíte víc vzhledem k pořizovací ceně samotné kartičky ve výši 5 liber.

Travelcard (papírová jízdenka)

Londýnská MHD nabízí i konzervativní variantu pro ty, kteří z nějakého důvodu nechtějí používat své platební karty. Ve všech stanicích metra i vlaků si v automatech můžete zakoupit klasické papírové jízdenky, které jsou však dražší než platba kreditní / debetní kartou.

Ceny jízdenek a zóny

Londýn a jeho okolí je rozděleno celkem na 9 tarifních zón. Čím více jich projedete, tím dražší bude jízdné. Většina atrakcí se nachází v zónách 1 a 2, do vyšších zón budete cestovat maximálně do/z hotelu.

Vzhledem k tomu, že jednorázové jízdné je často stejně drahé jako celodenní (daily cap), níže uvádíme pouze příklad ceny pro maximální denní limit (daily cap), který se vám strhne z karty nehledě na počet jízd:

 • zóna 1 nebo 1+2: contactless 7,70 GBP, resp. 14,40 GBP s papírovou jízdenkou, týdenní maximální jízdné za 38,40 GBP
 • zóny 1 až 3: contactless 9 GBP, resp. 14,40 GBP s papírovou jízdenkou, týdenní maximální jízdné za 45,20 GBP
 • zóny 1 až 4: contactless 11 GBP, resp. 14,40 GBP s papírovou jízdenkou
 • zóny 1 až 5: contactless 13,10 GBP, resp. 20,30 GBP s papírovou jízdenkou
 • zóny 1 až 6: contactless 14,10 GBP, resp. 20,30 GBP s papírovou jízdenkou
 • kompletní ceník

Slevy pro děti, studenty a seniory se neposkytují, pokud nevlastníte dlouhodobou Oyster Card.

Metro

Metro (Tube) i nadzemní železnice (Overground) jsou klíčové dopravní prostředky pro cestování po Londýně a jeho okolí a při naprosté většině cest si vystačíte pouze s nimi.

Orientace v metru se zpočátku zdá náročná, ale není tomu tak, vše je výrazně popsané a stačí vždy pouze vědět, jak se jmenuje konečná stanice ve směru linky, kterou chcete využít, a správný přestup je zaručený.

Protože metro a železnice jsou v Londýně velmi komplexním systém, zpracovali jsme pro tento typ dopravu samostatnou kapitolu:

Autobusy a double-deckery

Celý Londýn se dá obkroužit na palubě typického červeného doubledeckeru. Cestování autobusem je sice pomalé, ale vyhlídkové se vším všudy. Stačí vychytat autobus, který bude mít volné sedačky v první řadě v horním patře a pak už se můžete jen kochat.

Ačkoliv ne na všech linkách jezdí dvoupatrové červené autobusy tolik typické pro Londýn, opravdu se nemusíte bát, že byste museli čekat. Naprostou většinu tras v centru obsluhují právě doubledeckery, které jsou doslova všudypřítomné.

I v autobusech si vystačíte s platební kartou. Nastupuje se vždy pouze předními dveřmi, kde si "pípnete" u čtečky. Při výstupu už se karta ke čtečce nepřikládá.

Všechny londýnské zastávky jsou na znamení. Pokud čekáte na autobus, je nutné na řidiče mávnout, naopak pokud chcete vystupovat, v dostatečném předstihu musíte zmáčknout jedno z tlačítek "stop", které jsou rozmístěné všude po voze.

Turisticky zajímavé linky, na které nasednout:

 • Autobus č. 9 Piccadilly Circus -> Albert Hall,
 • Autobus č. 49 Kensington Palace -> Gloucester Road Station,
 • Autobus č. 74 Thurloe Place -> Baker Street,
 • Autobus č. 453 Baker Street -> Trafalgar Square,
 • Autobus č. 15 Strand (anebo Trafalgar Square) -> Tower of London,
 • Autobus č. 12 Parlament -> Picadilly Circus.

Mapy linek autobusů podle jednotlivých čtvrtí hledejte na webu tfl.gov.uk/maps/bus, zatímco jízdní řády linek najdete na stránce tfl.gov.uk/travel-information/timetables.

Docklands Light Railway

Moderní čtvrť, která vyrostla v bývalých docích na západě Londýna, je obsluhována systémem automatického metra bez strojvedoucího zvaného DLR: Docklands Light Railway. Jednotlivé linky nejsou rozlišeny čísly ani barvami, ale přestupy jsou přehledně značené a jednoduché, vždy pouze na jednom nástupišti bez nutnosti přecházení.

Systém funguje stejně jako u klasického metra. Turnikety procházíte při nástupu i výstupu ze stanice, vždy je třeba ke čtečce přiložit kreditní kartu nebo papírovou jízdenku.

Vlaky v Londýně

V rámci tzv. "Greater London", tedy v zónách 1-9 můžete za londýnské jízdné využívat i všechny lokální vlaky jezdící čistě jen po Londýně (London Overground) nebo jednotlivé firmy z Londýna do aglomerací v okolí (National Rail).

Vlaky jsou ideální formou dojíždění ze vzdálenějších destinací mimo centrum, kdy jsou vždy výrazně rychlejší formou dopravy než metro. Frekvence železničního spojení je přitom podobná jako u metra v okrajových částech, obvykle se jezdí jednou za 6 až 10 minut. Detailní informace se dočtete v kapitole Metro a vlaky v Londýně.

Taxi

Stylovou možností dopravy je tradiční černý londýnský „cabbie“ neboli taxi. Není to nic levného. Jízda na krátkou vzdálenost (1 míle) vyjde přibližně na 4 až 7 GBP, při delších vzdálenostech v rámci města se pak pohybuje okolo 3–4 GBP na jednu míli. Ve všech taxících můžete platit kartou a nepoctivé jednání londýnských taxikářů vůči turistům je zcela raritní záležitostí.

V Londýně jsou velmi populární alternativní taxi aplikace Uber či Bolt, které fungují v každou denní i noční hodinu a bývají výrazně levnější než klasické taxíky. Při delších cestách ve více lidech můžou být i levnější než MHD.

Lodní doprava - River Bus

Kromě výletních lodí brázdí vody Temže i trajekty veřejné dopravy zvané River Bus, a to hned na několika linkách. Neplatí zde klasické denní jízdné a ani daily caps, nicméně jízdenky lze opět platit pouze kartou prostým přiložením ke čtečce.

Tramvaj

Pro mnohé turisty je překvapením, že i v Londýně se můžete svézt tramvají. Sice jen na okraji a pro turistické účely je prakticky vůbec nevyužijete, ale i tak se tato informace může hodit. Dvě tramvajové linky jezdí od stanice vlaků West Croydon na jižním předměstí Londýna do Wimbledonu a pak dále na jih do čtvrtí Beckenham a New Addington.

Jízdné v tramvajích funguje stejně jako v autobusech. Kartou si pípnete u čtečky ve vozy při nástupu i výstupu. Nastupovat můžete na rozdíl od autobusu všemi dveřmi.

Lanovka Emirates Air Line

Ve východní částí Londýna můžete překročit řeku Temži stylově visutou kabinkovou lanovkou Emirates Air Lines, která poslouží jako rychlý přesun přes řeku i turistická atrakce s krásným výhledem.

Jízdné na lanovku je odděleno od ostatních druhů dopravy a nevztahují se na něj ani tzv. "Daily Caps", tedy maximální denní limity. Jedna jízda stojí 5 GBP, zpáteční 10 GBP.

Noční doprava v Londýně

Běžné linky metra, vlaků i denních autobusů brázdí podzemí i povrch Londýna zhruba od 5:00 do 0:15. Během noci pak každý den využijete zhruba 40 speciálních autobusových linek označených vždy písmenem N a číslem linky. Ty jezdí po celou noc v intervalu 15-30 minut a jízdní se platí stejně jako u denních spojů.

V noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli navíc funguje celonoční provoz na linkách metra Central, Victoria, Jubilee, Piccadilly a Northern. K nim se navíc přidává i jedna linka nadzemky London Overground z Higbury/Islington na New Cross.

Chystáš se do Londýna?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 10. 02. 2023
Navrhni úpravu

37 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Mates K.
před 3 dny

Dobrý den, 

chtěl bych se zeptat k MHD a Oyster card . Údajně při použití Oyster card platíte jen první 3 jízdy autobusem a následné jízdy tentýž den jsou zdarma . Je to tak? Případně, platí to i pro metro?

Platí tento limit i pro platby běžnou - debetní kartou , nebo jen pro použití Oyster card?

Mockrát děkuji

Avatar uživatele Aguero
Aguero
před 3 dny

Krásně umíte ztučňovat text, tak byste mohl umět napsat i něco do googlu ne? 

Kryštof Hájek
před 3 dny

Zdravím Matesi, vše je popsáno výše v textu :) Tedy ano, limity platí i pro debetní kartu ;)

Avatar uživatele Kateřina D.
Kateřina D.
před 24 dny

Dobrý den, 

je nějaký věkový limit na platbu za dopravu - mám na mysli konkrétně věk 69 let, platí normální cenu, nebo případně nějakou sníženou?

Děkuji.

Avatar uživatele floodland
floodland
před 24 dny

Platí plná cena. Seniorské slevy pro turisty nejsou. Což je i docela logické. 

Avatar uživatele Kateřina D.
Kateřina D.
před 24 dny

Dobře, moc děkuji za odpověď :)

Avatar uživatele AntosovaO
AntosovaO
před měs

Dobrý den Vážení!

Cestují do Londýna poprvé. Je mi 65.

Můžete mi prosím vysvětlit kde a jak koupím jízdenku  na celý týden. Při placení používám platební kartu.. V telefonu nemám aplikaci na placení..

 Platí tato jízdenka na autobus, metro, tramvaj…

 A ještě, jak koupit dopředu jízdenku z letiště a na letiště

 Moc děkují

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před měs

Jizdenku nepotrebujete, muzete platit primo platebni kartou. Na vstupnich turniketech v metru i v busech jsou ctecky. Jen prilozite a jdete. Platite podle toho, kolika zonami projedete, je tam maximalni denni limit, ktery neprekrocite. Plati i na metro z letiste. 

Avatar uživatele mispi
mispi
před měs

Kartu prikladáte k čítačke aj pri výstupe z metra. V autobusoch len pri vstupe. Denné cestovné vám odrátajú z karty druhý deň nadránom.

Avatar uživatele Kateřina D.
Kateřina D.
před 3 měs

Zdravím,

budeme cestovat s dětmi. Chápu, že za dospělé budeme jízdné platit kartou, jak ale máme platit za děti (8 let a 12 let)?

Děkuji

Lucie _B
před 3 měs

Děti do 11let cestují zadarmo s dospělým (V metru budete muset procházet vedlejšíma překážkama, bránama nebo jak to říct. Poznáte je, jsou o dost širší. Stojí u nich vždycky pracovníci metra.). Pro starší děti (11-15let) zařiďte Visitor Oyster Card nebo Oyster card a dostanou 50% slevu nebo kupte Day Travelcard. 

Avatar uživatele Kateřina D.
Kateřina D.
před 3 měs

Moc děkuji za odpověď! 

Avatar uživatele Wolfeather
Wolfeather
před 3 měs

Zdravím. Čtu si tu, jak je ten systém chytrý. Nás bude pět a máme jen jednu kartu. Je i na to chytrý?

Lucie _B
před 3 měs

Musíte mít každý svou vlastní platební kartu nebo Oyster Card. Na jednu kartu nebo Oyster kartu může cestovat jen jedna osoba. 

Avatar uživatele
Honza Čermák
před 3 měs

Teoreticky to jde - tu jednu platební kartu přidat do více zařízení - například do *Pay služeb každého cestujícího. Tokenizované číslo karty je v každém zařízení jiné.

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 3 měs

Teda nic proti, ale 5 lidí a mají dohromady jednu kartu, ufff....já sám mám 4.

 

Avatar uživatele Wolfeather
Wolfeather
před 3 měs

No, my jsme dva dospělí a tři děti. Děti kartu nemají a dospělí mají jednu bezkontaktní a druhou z pravěku.
Někde jsem se dočetla, že děti do 11 cestují zdarma, ale úplně jsem nepochopila, zda je to automatické, nebo pro to musí něco udělat.

Avatar uživatele jana.caltova
jana.caltova
před 5 měs

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, hotel máme ve 3 zóně a nastavení, že chci jezdit do centra tedy zony 1-3 nastavím na tom dobíjecím automatu? (denní strop?) a po ceste do a z hotelu a vlastně vubec mohu kombinovat autobus, vlaka, tramvaj, atd... musím načíst nástup a pak odčipnout výstup? děkuji :)

 

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 5 měs

Systém zaznamená, kde jste nastoupila, takže se nic nenastavuje. Můžete platit svojí kartou, jak debitní tak kreditní.

Avatar uživatele jana.caltova
jana.caltova
před 5 měs

Dekuji za odpověd,

ale v každé veřejné dopravě se musim při vstupu načíst a pak odečíst :)

ještě jsem chtěla zeptat, někde jsem četla, že když jezdím v zoně 1-3 platím 9 GBP  a když to projedu 3 jízdama,zbytek dne to je,,zadarmo" to taky pozna ten systém nebo jak to prosím funguje? Děkuji :)

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 5 měs

Je to chytrý systém :-) , pozná to.

Avatar uživatele jana.caltova
jana.caltova
před 5 měs

a platí ten denní strop i na jízdu autobusem? nebo ten se platí zvlašť?

takže chápu správně, když muj výchozí bod bude 3 zóna a pojedu do 1 zóny a v ní se budu pohybovat veřejnou dopravou (x krát) a vrátím se opet do 3 zóny ten den, strhne mi to pouze 9liber. Náhodou když bych dojela do 4 zóny tak mi to strhne ten rozdíl :) Jen mi jde o to, abych to nepodcenila a pak nemela problém např s revizorem :D dekuji :)

Avatar uživatele JanaV _1
JanaV _1
před 5 měs

Nebojte, platí to všude, prostě vždy jen přiložte kartu / telefon a ono se to "udělá" samo. Funguje to dobře a hlídá si to zóny i daily cap.

Avatar uživatele jana.caltova
jana.caltova
před 5 měs

Děkuji, platí tedy i na double - decker?

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 5 měs

Samozřejmě :-)

Avatar uživatele sishuow
sishuow
před 5 měs

A je to tak, že za ten den pokud se budete pohybovat zóna 1-3 tak max. zaplatíte jen 9 GBP. Osobní zkušenost před 2 týdny. 

Avatar uživatele
Jiri Sindelar
před 5 měs

Ahoj,

   existuje nejaka aplikace jako Idos pro Londyn? Proste aktualni cas odjezdu ze zvolene zastavky s nabidkou nejrychlejsiho spojeni do cilove destinace? Na googlu play nemohu nic najit, tak zda jen nekoukam spatne, ze by pro tak velke mesto nebyl Idos?:)

dekuji Jirka

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 5 měs

Tfl Go

 

Barney Flyer
před 5 měs

Mě na tohle nejlépe funguje google maps, stačí přepnout na MHD, zadat jako výchozí svou polohu a zadat, nebo vybrat místo z mapy kam chci jet. Výhoda je, že po celou cestu vím kde cca jsem, navede mě to k nejbližší zastávce a nemusím jí znát. Vyzkoušeno nejen v Londýně, ale třeba i v Bangkoku.

Lukáš Vávra
před 6 měs

Jen chci upřesnit. Při výstupu z doubledecker autobusu se nemusí přikládat.

Avatar uživatele
Jiri Sindelar
před 6 měs

Ahoj,

   jen se chci ujistit..budu jezdit ze zony 3 kde mam hotel do centra..daily cap bude 9 liber a mohu v ramci tech 3 zon jezdit cim chci? jet z hotelu vlakem, pak prestoupit na metro..po meste jezdit busama..?:)

dekuji

Kryštof Hájek
před 6 měs

Ahoj, přesně tak. Daily cap 9 GBP a jezdit se může křížem krážem vlaky, metrem, autobusy, tramvajemi... libovolně dlouho :)

Avatar uživatele
Jiri
před 11 měs

Zdravim, ma nekdo vyzkouseny denni cap ze zony 1-9 ? Kdyz na strankach londynske dopravy dam vypocet capu z 1-9 zony tak mi napise ze to nejde… nicmene v celkovem ceniku je o vikendu cca 14 liber tak ja pak nevim… mate to odzkousene?

Lucie _B
před 11 měs

Mám vyzkoušené, v zoně 1 - 9 je daily cap £20 (pokud začíná cesta ráno) a nebo "off peak" která je £14.10 (musíte začít cestu po 9:30 ráno).

Lucie _B
před rokem

V autobusech i metru lze platit kartou, jen si pipnete pri vstupu a vystupu do metra/autobusu.

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před rokem

Lze platit i vlastní debit nebo kredit kartou.

Avatar uživatele
Jiří
před rokem

Zdravím, kde mohu najít informaci že se platí i vlastní kartou ? Našel jsem jen Oyster tam váš popis sedí. nebo je to další možnost ?