Londýn

Doprava v Londýně

Pokud chcete Londýn projít opravu poctivě, koupě jízdenky na MHD se nevyhnete. Nejenže jsou jednotlivé body zájmu rozmístěny po celém městě ve velkých vzdálenostech, ale ubytování v úplném centru taktéž nepatří k těm nejlevnějším.

Jakými způsoby je možné londýnskou MHD zaplatit? Kolik stojí celodenní jízdenky a kde lístky na MHD v Londýně koupit?

Ceny jízdenek a platba

Jízdné v Londýně můžete platit několika způsoby.

Vlastní platební karta (Contactless)

Nejjednodušším způsobem platby za veřejnou dopravu v Londýně je vlastní bezkontaktní platební karta. Je samozřejmě možné pro platbu použít i mobilní telefon, hodinky a další zařízení, na které lze nahrát platební karta.

Při průchodu skrze turnikety či nástupu do autobusu jen přiložíte kartu k čidlu a následně při výstupu znovu. Tím se vám zaznamená jízda.

Systém je bezpečný a zastropován tzv. daily caps, což se dá označit jako ekvivalent celodenní jízdenky. Jinými slovy, i když budete trávit celý den v MHD a zas a znovu přikládat kartu ke čtečce, nestrhne se vám za daný kalendářní den více, než je určeno cenou za celodenní "daily cap" pro konkrétní zónu.

Denní limity jsou rozdílné pro:

  • Metro, železnici, London Overgound a DLR
  • Autobusy a tramvaje

Budete-li cestovat pouze kolejovou dopravou (s výjimkou tramvají), zaplatíte za denní limit o něco méně než budete-li cestovat také autobusy.

Budete-li cestovat pouze autobusy, zaplatíte za denní limit výrazně méně než při cestování metrem, nicméně autobusy jsou pro svoji pomalou jízdu pro dlouhé trasy nepoužitelné a metru se tedy nejspíš nevyhnete.

Více informací, včetně možnosti registrace své platební karty (což vám umožní sledovat váš pohyb po městě) najdete na oficiálním webu londýnského dopravního podniku.

Kde a jak mohu použít vlastní kartu?

Platba jízdenek vlastní kartou je možná ve všech dopravních prostředcích v Londýně:

  • Metro (Underground) - kartu/mobil přiložíte k turniketu při vstupu do stanice i výstupu z ní
  • Červené autobusy dopravního podniku TfL - kartu přiložíte ke čtečce uvnitř autobusu pouze při nástupu. Při výstupu už se "nepípá"
  • DLR Docklands Light Railway (automatické metro) - kartu přikládáte k modro-žluto-šedivé čtečce u vchodu do stanice i výstupu z ní, neprochází se turnikety jako v metru, hledejte nápis "Card reader"
  • Vlaky London Overground
  • Vlaky Elizabeth Line (fakticky se jedná od roku 2022 o novou linku metra)
  • Vlaky National Rail (pouze na území tarifních zón londýnské MHD)
  • Tramvaj - kartu přiložíte ke čtečce uvnitř tramvaje pouze při nástupu

Systém je stejný i u všech druhů vlaků. Velké stanice mají opět turnikety při vstupu na nástupiště i výstupu z něj, u malých zastávek na okraji Londýna můžete narazit pouze na čtečky umístěné na nástupištích.

Oyster card

Na Oyster card si nahrajete kredit a během cestování ji přikládáte na žluté čtečky a jízdné je vám z ní odečítáno. Systém tedy funguje úplně stejně jako při platbě vlastní platební kartou. Cena jízdného je stejná a za pořízení Oyster Card zaplatíte 5 GBP.

Během koupě Oyster Card (viz seznam prodejních míst) si na kartu dobijete libovolný kredit, který se vám postupně bude strhávat podle jízd. 

Oproti běžné platební kartě nemá pro turistu Oyster Card žádnou výhodu. Naopak, zaplatíte víc vzhledem k pořizovací ceně samotné kartičky ve výši 5 liber.

Travelcard (papírová jízdenka)

Londýnská MHD nabízí i konzervativní variantu pro ty, kteří z nějakého důvodu nechtějí používat své platební karty. Ve všech stanicích metra i vlaků si v automatech můžete zakoupit klasické papírové jízdenky, které jsou však dražší než platba kreditní / debetní kartou.

Ceny jízdenek a zóny

Londýn a jeho okolí je rozděleno celkem na 9 tarifních zón. Čím více jich projedete, tím dražší bude jízdné. Většina atrakcí se nachází v zónách 1 a 2, do vyšších zón budete cestovat maximálně do/z hotelu.

Vzhledem k tomu, že jednorázové jízdné je často stejně drahé jako celodenní (daily cap), níže uvádíme pouze příklad ceny pro maximální denní limit (daily cap), který se vám strhne z karty nehledě na počet jízd.

Daily caps pro metro, DLR, železnici

  • Zóna 1 nebo 1+2: contactless 8,50 GBP, resp. 15,90 GBP s papírovou jízdenkou, týdenní maximální jízdné za 42,70 GBP
  • Zóny 1 až 3: contactless 10 GBP, resp. 15,90 GBP s papírovou jízdenkou, týdenní maximální jízdné za 50,20 GBP
  • Zóny 1 až 4: contactless 12,30 GBP, resp. 15,90 GBP s papírovou jízdenkou, týdenní maximální jízdné za 61,40 GBP
  • Zóny 1 až 5: contactless 14,60 GBP, resp. 22,60 GBP s papírovou jízdenkou, týdenní maximální jízdné za 73 GBP
  • Zóny 1 až 6: contactless 15,60 GBP, resp. 22,60 GBP s papírovou jízdenkou, týdenní maximální jízdné za 78 GBP
  • Kompletní ceník

Jednotlivé jízdné a Daily caps pro autobusy a tramvaje

  • 1,75 GBP – jízdné na 60 minut
  • 5,25 GBP – denní limit

Slevy pro děti, studenty a seniory se neposkytují, pokud nevlastníte dlouhodobou Oyster Card.

Metro

Metro (Tube) i nadzemní železnice (Overground) jsou klíčové dopravní prostředky pro cestování po Londýně a jeho okolí a při naprosté většině cest si vystačíte pouze s nimi.

Orientace v metru se zpočátku zdá náročná, ale není tomu tak, vše je výrazně popsané a stačí vždy pouze vědět, jak se jmenuje konečná stanice ve směru linky, kterou chcete využít, a správný přestup je zaručený.

Protože metro a železnice jsou v Londýně velmi komplexním systém, zpracovali jsme pro tento typ dopravu samostatnou kapitolu:

Autobusy a double-deckery

Celý Londýn se dá obkroužit na palubě typického červeného doubledeckeru. Cestování autobusem je sice pomalé, ale vyhlídkové se vším všudy. Stačí vychytat autobus, který bude mít volné sedačky v první řadě v horním patře a pak už se můžete jen kochat.

Ačkoliv ne na všech linkách jezdí dvoupatrové červené autobusy tolik typické pro Londýn, opravdu se nemusíte bát, že byste museli čekat. Naprostou většinu tras v centru obsluhují právě doubledeckery, které jsou doslova všudypřítomné.

I v autobusech si vystačíte s platební kartou. Nastupuje se vždy pouze předními dveřmi, kde si "pípnete" u čtečky. Při výstupu už se karta ke čtečce nepřikládá.

Všechny londýnské zastávky jsou na znamení. Pokud čekáte na autobus, je nutné na řidiče mávnout, naopak pokud chcete vystupovat, v dostatečném předstihu musíte zmáčknout jedno z tlačítek "stop", které jsou rozmístěné všude po voze.

Turisticky zajímavé linky, na které nasednout:

  • Autobus č. 9 Piccadilly Circus -> Albert Hall,
  • Autobus č. 49 Kensington Palace -> Gloucester Road Station,
  • Autobus č. 74 Thurloe Place -> Baker Street,
  • Autobus č. 453 Baker Street -> Trafalgar Square,
  • Autobus č. 15 Strand (anebo Trafalgar Square) -> Tower of London,
  • Autobus č. 12 Parlament -> Picadilly Circus.

Mapy linek autobusů podle jednotlivých čtvrtí hledejte na webu tfl.gov.uk/maps/bus, zatímco jízdní řády linek najdete na stránce tfl.gov.uk/travel-information/timetables.

Docklands Light Railway

Moderní čtvrť, která vyrostla v bývalých docích na západě Londýna, je obsluhována systémem automatického metra bez strojvedoucího zvaného DLR: Docklands Light Railway. Jednotlivé linky nejsou rozlišeny čísly ani barvami, ale přestupy jsou přehledně značené a jednoduché, vždy pouze na jednom nástupišti bez nutnosti přecházení.

Systém funguje stejně jako u klasického metra. Turnikety procházíte při nástupu i výstupu ze stanice, vždy je třeba ke čtečce přiložit kreditní kartu nebo papírovou jízdenku.

Vlaky v Londýně

V rámci tzv. "Greater London", tedy v zónách 1-9 můžete za londýnské jízdné využívat i všechny lokální vlaky jezdící čistě jen po Londýně (London Overground) nebo jednotlivé firmy z Londýna do aglomerací v okolí (National Rail).

Vlaky jsou ideální formou dojíždění ze vzdálenějších destinací mimo centrum, kdy jsou vždy výrazně rychlejší formou dopravy než metro. Frekvence železničního spojení je přitom podobná jako u metra v okrajových částech, obvykle se jezdí jednou za 6 až 10 minut. Detailní informace se dočtete v kapitole Metro a vlaky v Londýně.

Taxi

Stylovou možností dopravy je tradiční černý londýnský „cabbie“ neboli taxi. Není to nic levného. Jízda na krátkou vzdálenost (1 míle) vyjde přibližně na 4 až 7 GBP, při delších vzdálenostech v rámci města se pak pohybuje okolo 3–4 GBP na jednu míli. Ve všech taxících můžete platit kartou a nepoctivé jednání londýnských taxikářů vůči turistům je zcela raritní záležitostí.

V Londýně jsou velmi populární alternativní taxi aplikace Uber či Bolt, které fungují v každou denní i noční hodinu a bývají výrazně levnější než klasické taxíky. Při delších cestách ve více lidech můžou být i levnější než MHD.

Lodní doprava - River Bus

Kromě výletních lodí brázdí vody Temže i trajekty veřejné dopravy zvané River Bus, a to hned na několika linkách. Neplatí zde klasické denní jízdné a ani daily caps, nicméně jízdenky lze opět platit pouze kartou prostým přiložením ke čtečce.

Tramvaj

Pro mnohé turisty je překvapením, že i v Londýně se můžete svézt tramvají. Sice jen na okraji a pro turistické účely je prakticky vůbec nevyužijete, ale i tak se tato informace může hodit. Dvě tramvajové linky jezdí od stanice vlaků West Croydon na jižním předměstí Londýna do Wimbledonu a pak dále na jih do čtvrtí Beckenham a New Addington.

Jízdné v tramvajích funguje stejně jako v autobusech. Kartou si pípnete u čtečky ve vozy při nástupu i výstupu. Nastupovat můžete na rozdíl od autobusu všemi dveřmi.

Lanovka Emirates Air Line

Ve východní částí Londýna můžete překročit řeku Temži stylově visutou kabinkovou lanovkou Emirates Air Lines, která poslouží jako rychlý přesun přes řeku i turistická atrakce s krásným výhledem.

Jízdné na lanovku je odděleno od ostatních druhů dopravy a nevztahují se na něj ani tzv. "Daily Caps", tedy maximální denní limity. Jedna jízda stojí 5 GBP, zpáteční 10 GBP.

Noční doprava v Londýně

Běžné linky metra, vlaků i denních autobusů brázdí podzemí i povrch Londýna zhruba od 5:00 do 0:15. Během noci pak každý den využijete zhruba 40 speciálních autobusových linek označených vždy písmenem N a číslem linky. Ty jezdí po celou noc v intervalu 15-30 minut a jízdní se platí stejně jako u denních spojů.

V noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli navíc funguje celonoční provoz na linkách metra Central, Victoria, Jubilee, Piccadilly a Northern. K nim se navíc přidává i jedna linka nadzemky London Overground z Higbury/Islington na New Cross.

Chystáš se do Londýna?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 02. 04. 2024

64 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Načíst všechny komentáře