Pokud chcete Londýn projít opravu poctivě, koupě jízdenky na MHD se nevyhnete. Nejenže jsou jednotlivé body zájmu rozmístěny po celém městě ve velkých vzdálenostech, ale ubytování v úplném centru taktéž nepatří k těm nejlevnějším.

Zpravidla se vám vyplatí pouze lístek na metro do zón 1 a 2, případně i 3 (jinak samozřejmě podle vašeho ubytování). Co může být trochu matoucí je, že když si koupíte celodenní lístek, tak neplatí na 24 hodin, ale skončí vám úderem vyjetí první soupravy druhý den brzy ráno. Jakými způsoby je tedy možné londýnskou MHD zaplatit?

Ceny jízdenek a platba

Vlastní platební karta

Nejjednodušší způsobem platby za veřejnou dopravu v Londýně je vlastní bezkontaktní platební karta. Při průchodu skrze turnikety či nástupu do autobusu jen přiložíte kartu k čidlu a následně při výstupu znovu. Tím se vám zaznamená jízda. Nejlepším na celé věci je fakt, že vám tento způsob platby za celý den nestrhne více, než stojí celodenní jízdenka, a to 6,80 liber (v rámci zón 1 a 2, další zóny viz tabulka).

Více informací, včetně možnosti registrace své platební karty (což vám umožní sledovat váš pohyb po městě) najdete na oficiálním webu londýnského DP.

Bohužel se u některých karet může stát, že zkrátka nebudou fungovat (problémy vykazují například karty vydané u Fio Bank), v tom případě nezbude nic jiného, než použít osvědčenou variantu místní kartičky Oyster Card.

Oyster card (předplacená karta)

Na Oyster card si nahrajete kredit a během cestování ji přikládáte na žluté čtečky a jízdné je vám z ní odečítáno. Maximální denní limit je 6,8 liber. Pak už jezdíte zadarmo. Pokud trávíte v Londýně delší čas, je vhodné si na Oyster card koupit například týdenní jízdenku apod., více informací naleznete na stránkách londýnské MHD: https://tfl.gov.uk/. Poslední možností jsou pak klasické papírové jízdenky:

Travel card (papírová jízdenka)

Tato papírová jízdenka je vhodná v případě, že chcete využít akci londýnských železnic 2-for-1 (dva lístky za cenu jednoho), která kombinuje zvýhodněné vstupy na vybrané památky. Pro uplatnění akce musíte Travelcard koupit na nádraží (např. Charing Cross). Ceník jednotlivých zón v závislosti na denní době najdete zde: http://content.tfl.gov.uk/adult-fares-2018.pdf. K uplatnění slev ale stačí jakákoliv jízdenka s logem železnic, kterou si i zakoupíte online a následně vytisknete.

Metro

Orientace v metru se zpočátku zdá náročná, ale není tomu tak, vše je výrazně popsané a stačí vždy pouze vědět, jak se jmenuje konečná stanice ve směru linky, kterou chcete využít, a správný přestup je zaručený. Před cestou zkontrolujte případné výluky (https://tfl.gov.uk/tube-dlr-overground/status/?dateTypeSelect=This%20weekend). Může dojít k delšímu přestupu na stanicích, jako je Waterloo, Oxford Street nebo Baker Street (i toto se dá odhalit z mapky metra). Na stanici Liverpool Street je velké turistické centrum, kde se případně dají nabrat mapičky, nakoupit lístky atd. Pokud odjíždíte z Londýna vlakem, pravděpodobně se tak stane z nádraží King Cross, Euston nebo Liverpool Street. Využijte stránky vyhledávač vlakové dopravy thetrainline.com.

Autobus

Celý Londýn se dá obkroužit na palubě doubledeckeru, kde zaplatíte za MHD nikoli 25 liber za vyhlídkovou jízdu, ale cca 5 liber za vstupné na autobus (Pozor, v autobuse se nedá platit v hotovosti, ale pouze kartou!). Linky, na které nasednout:

  • Autobus č. 9 Piccadilly Circus -> Albert Hall,
  • Autobus č. 49 Kensington Palace -> Gloucester Road Station,
  • Autobus č. 74 Thurloe Place -> Baker Street,
  • Autobus č. 453 Baker Street -> Trafalgar Square,
  • Autobus č. 15 Strand (anebo Trafalgar Square) -> Tower of London,
  • Autobus RV1 Tower Bridge -> London Eye,
  • Autobus č. 12 Parlament -> Picadilly Circus.

Popisnou mapu trasu, co z autobusu uvidíte a jak nejlépe neminout stanice, najdete zde: https://www.londonforfree.net/bus-tour/.

Taxi

Poslední možností je londýnský „cabbie“ neboli taxi. Není to nic levného. Jízda na krátkou vzdálenost (1 míle) vyjde přibližně na 4–7 liber, při delších vzdálenostech v rámci města se pak pohybuje okolo 3–4 liber na jednu míli (ano budete se muset odnaučit metrický systém).

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu