Zpět na seznam míst co vidět v Londýně
St. Pauls Cathedral

St. Paul's Cathedral

Současná stavba katedrály svatého Pavla pochází ze 17. století a je hlavním sídlem biskupa anglikánské církve v Londýně. Zároveň je druhou největší katedrálou v Británii po té liverpoolské, její kupole se pak podle mnohých žebříčků řadí mezi nejkrásnější na světě.

Na první pohled je patrné, že architekti St. Paul's Cathedral se inspirovali Bazilikou sv. Petra ve Vatikánu.

Architektura a historie

Na místě, na němž katedrála stojí, Ludgate Hill, se první náboženská stavba vyskytla již roku 604. Místo jako by však bylo prokleté. Poté, co první dřevěná katedrála vyhořela a následně byla vydrancována Vikingy, byla další postavena z kamene. Její přestavba trvala více než 200 let, aby velká část znovu lehla popelem roku 1136. Chrám byl po necelých 200 letech dokončen a vysvěcen a dlouho se pyšnil svou velkolepostí a nejvyšší věží v Evropě.

V době anglické náboženské revoluce katedrála chátrala a byla rozkradena, slušněji řečeno rozprodána. Roku 1561 do katedrály uhodil blesk a její legendární věž byla zničena. Celý skon původní katedrály byl dokonán Velkým požárem Londýna v roce 1666.

Stavbou zatím poslední katedrály v podobě, jak ji známe dnes, byl pověřen Christopher Wren. Monumentální barokní stavba s renesančními zdobnými prvky byla dokončena v roce 1708.

Rozměry a velikost katedrály

Nejvyšší bod katedrály sahá až do výšky 111 metrů, což z ní činí 46. nejvyšší kostel světa. S plochou více než 7 700 mje pak 21. největším kostelem světa.

Zlatá vyhlídka v kupoli

Katedrála sv. Pavla v Londýně je populární i z turistického hlediska jako jedna z nejoblíbenějších vyhlídek. Pod vrcholem kupole se nachází tzv. Zlatá vyhlídka s 360° výhledem na celý Londýn. Počítejte s tím, že na vyhlídku nevede žádný výtah a čeká na vás 530 schodů.

Vstupné a otevírací doba

Pro turistickou veřejnost je katedrála sv. Pavla otevřená denně kromě neděle v časech 8:30–16:00, ve středu až od 10:00.

Cena vstupenky činí 18 GBP pro dospělé při koupi online, zatímco na místě zaplatíte 21 GBP. Kompletní ceník naleznete na webu katedrály: www.stpauls.co.uk/visit

Jak se ke katedrále dostat?

St. Paul's Cathedral stojí v centrálním Londýně poblíž nádraží City Thameslink a nedaleko nového pěšího mostu přes Temži Millenium Bridge.

Nejbližší stanice metra:

  • St. Paul's – 50 metrů, linka Central
  • Mansion House – 200 metrů, linky District a Circle
  • Blackfriars – 300 metrů, linky District a Circle a vlakové nádraží
  • Naviguj: 51.5138, -0.0983137

Další místa v Londýně

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 22 hod
Navrhni úpravu