Londýn

Metro v Londýně

Londýnské metro je legendární, ať už svou rozsáhlou a efektivní sítí, stejně jako faktem, že se jedná o nejstarší podzemní dráhu na světě. První parní vlaky se londýnským podzemím vypravily na trasu Metropolitan už v roce 1863.

Metro v Londýně je tak populární, že největší procento suvenýrů a turistických předmětů nese prvky právě londýnské podzemky. Mezi nejslavnější upomínky patří typický znak metra (červený kruh s modrou příčnou čárou s názvem stanice) nebo ikonické hlášení "Please Mind the Gap Between the Train and the Platform" upozorňující cestující v každé stanici na mezeru mezi vlakem a nástupištěm.

V angličtině se nejčastěji používá výraz The Tube, méně často a více formálně pak London Underground. Síť 11 linek metra doplňuje několik tras automatického metra DLR, nadzemky London Overground i běžných vlaků, které rovněž lze využít pro cestování po městě.

Linky metra (tube) a přestupy

Londýnské podzemí (a na okrajích města i povrch) křižuje 11 tras metra, kterými se dostanete ke všem památkám a zajímavostem. Pokud vám jde o rychlé přesuny po širším centru, v pohodě si vystačíte jen s metrem bez nutnosti využívání autobusů. V rámci centra totiž na nějakou stanici narazíte doslova na každém rohu.

V Londýně se setkáte se 2 typy tras: podzemní s nižšími a stísněnějšími soupravami a podpovrchové s výrazně prostornějšími vlaky.

Linky metra jsou v Londýně rozlišeny barvou a historickým názvem:

Přestupy mohou na první pohled působit chaoticky zejména díky často stísněným prostorům historických stanic metra a delším chodbám různě zalomeným s mnoha schodišti a eskalátory. Pokud ale budete důsledně číst cedule, nemůžete se ztratit. Značení je opravdu přehledné a zavede vás přesně tam, kam máte namířeno. Důležité je vždy znát název konečné stanice směrem, kterým jedete. Pak se nikdy nemůžete ztratit.

Ceny jízdenek a jak koupit?

Londýn a okolí je rozděleno do 9 tarifní zón, od toho se také odvíjí cena jízdenky. 

Nejjednodušší i nejlevnější způsob placení jízdenek je vlastní platební karta (contactless). Do každé stanice metra se vstupuje přes turnikety, u kterých přiložíte kartu ke žluté čtečce a projdete dál. Při výstupu ze stanice opět procházíte turniketem, kdy znovu musíte přiložit kartu ke čtečce, aby se vám správně vypočítalo jízdné.

Systém funguje i při placení mobilem, hodinkami či jiným zařízením, na které lze nahrát vlastní kartu.

Systém celodenních jízdenek je nahrazen tzv. Daily Caps, tedy maximální částkou, která se vám za jeden kalendářní den z karty strhne. Pokud dosáhnete tohoto limitu, nadále musíte přikládat kartu k turniketu, avšak už se vám z karty nestrhne nic navíc. Vzhledem k vysokým cenám jednorázového jízdného při pobytu v Londýně vždy dosáhnete za den maximálního limitu.

Lze využívat i papírové jízdenky, které jsou však dražší než placení kartou. Naopak stejné ceny jsou při placení Oyster Card, která se však turistům nevyplatí, jelikož její pořizovací hodnota činí 5 GBP a použití oproti vlastní kartě nemá žádnou výhodu.

 • zóna 1 nebo 1+2: contactless 7,70 GBP, resp. 14,40 GBP s papírovou jízdenkou, týdenní maximální jízdné za 38,40 GBP
 • zóny 1 až 3: contactless 9 GBP, resp. 14,40 GBP s papírovou jízdenkou, týdenní maximální jízdné za 45,20 GBP
 • zóny 1 až 4: contactless 11 GBP, resp. 14,40 GBP s papírovou jízdenkou
 • zóny 1 až 5: contactless 13,10 GBP, resp. 20,30 GBP s papírovou jízdenkou
 • zóny 1 až 6: contactless 14,10 GBP, resp. 20,30 GBP s papírovou jízdenkou
 • kompletní ceník

Jednorázové jízdné v rámci centra Londýna vychází na 2,50 GBP6 GBP.

Mapa linek metra v Londýně

Interaktivní mapu metra, vlaků Elizabeth Line, automatického metra DLR a vlaků London Overground jsme zpracovali zde:

Oficiální mapy metra i vlaků v Londýně ke stažení na webu dopravního podniku: tfl.gov.uk/maps/track/national-rail

Výluky a signál v metru

I kvůli stáří a komplexnosti systému metra v Londýně je třeba počítat s velmi častými výlukami, které se ději obvykle o víkendech. Občas se ale stávají i mimořádné události a někdy dokonce bývají některé stanice uzavřené z důvodu nedostatku personálu.

Vždy je dobré si zkontrolovat web dopravního podniku v sekci výluk a podívat se, zda vaše linka metra jede v celé své trase.

Je také dobré mít staženou offline mapku metra v mobilu, protože v podzemních sekcích metra není signál.

DLR: Docklands Light Railway

Východní část Londýna v oblasti moderní čtvrti Canary Wharf je obsluhována několika linkami automatického metra bez řidiče DLR.

Přímé linky DLR jezdí po těchto trasách:

 • Bank – Limehouse – Canary Wharf – Cutty Sark – Greenwich – Lewisham
 • Bank – Limehouse – Poplar – Canning Town – Letiště Londýn City – Woolwich Arsenal
 • Tower Gateway – Limehouse – Poplar – Canning Town – Royal Victoria – Beckton
 • Stratford International – Stratford – West Ham – Canning Town – Letišště Londýn City – Woolwich Arsenal
 • Stratford – West Ham – Poplar – Canary Wharf – Cutty Sark – Greenwich – Lewisham

Systém placení jízdenek platí stejně jako u metra. Na stanici i ze stanice se prochází přes turnikety se čtečkami na karty.

Vlaky Overground i National Rail

Síť linek metra a DLR doplňují klasické nadzemní vlaky, které z části provozuje londýnský dopravní podnik (London Overground a Elizabeth Line) a z části různé železniční společnosti jezdící z Londýna do ostatních anglických destinací zastřešené pod značkou National Rail.

Na všech spojích lokálních vlaků v rámci londýnských zón 1-9 můžete jezdit za výše uvedené jízdné. Stejně funguje i platba jízdenek vlastní platební kartou přes turnikety, kterými se prochází na každé nádraží.

Chystáš se do Londýna?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 12. 06. 2022

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.