Londýn

Co dělat v Londýně

Památky a historie

Londýnské památky se řadí k nejznámějším na světě. Ať se rozhodnete využít placenou nebo neplacenou túru (stačí zadat do vyhledávače free city tour London a vyskáče jich na vás hromada) anebo si připlatíte za vyhlídkový doubledecker, jsou místa, na něž prostě musíte. Buď se na nich psala historie, nebo tam žije nejpopulárnější šlechtický rod na světě. A co jít třeba po stopách Jacka Rozparovače?

Není třeba se zde rozepisovat o jednotlivých památkách a zajímavostech, pro všechny máme zpracované detailní miniprůvodce.

TOP 5 londýnských památek

 1. Big Ben
 2. Buckingham Palace
 3. Tower Bridge
 4. Tower of London
 5. Westminster Abbey

Nákupy

Chcete si užít ten pravý shopping a nakoupit si značky, které u nás nejsou, nebo se chcete prohrabovat v nekonečných koších s tričky za jednu libru? Navštivte Londýn v období letních nebo povánočních slev a přijďte třeba Oxford Street, jež je množstvím obchodů opravdu proslulá. Najdete zde klasickou konfekci (Zara, H&M, Mango) a zároveň outlety jako Urban Outfitters. Kdo by v současné době neznal Primark, určitě je pár bližších poboček než ta londýnská, ale když už jste tu, proč si neodvézt třeba pyžamo, které u nás stojí 700 Kč a tady ho koupíte za třetinovou cenu. Jen se nezapomeňte obrnit trpělivostí, až budete stát frontu na zkušební kabinky nebo frontu na pokladnu. 

Máte-li zájem o něco luxusnějšího, co třeba Victoria’s secret? Zde se vyhnete vysokým poplatkům za clo a zaplatíte za toto legendární prádlo srovnatelně jako v České republice za kvalitní kalhotky či podprsenky. Netřeba zůstávat u prádla, ale pokud máte raději lepší butiky a méně lidí, vyrazte do Carnaby Street s klidnější atmosférou a značkami od levnější Miss Sixty až po luxus od T by Alexander Wang. 

Disponujete-li omezeným rozpočtem, zavítejte do Burberry outletu v Hackney TkMaxx u stanice metra Bank nebo Dress for less (metro Angel). A co v těchto obchodech koupíte? Například pásek od Burberry za 10 liber, outletové zbytky od Versace, McQueena nebo Laurena a v posledním jmenovaném nošené i nenošené kousky od módních návrhářů z druhé ruky.

Noční život

Noční život je jeden z hlavních rysů Londýna. Nepřeberné množství barů, diskoték a nočních podniků najdete všude kolem centra Londýna nespočet. Kluby uspokojí i nejnáročnější klienty. Vybíráte-li podle hudby, kolem Farringdon, Hoxton či Schoreditch se setkáte s kluby, kde se hraje převážně taneční hudba, jako je drum and bass, house či trance. West End, zejména Leicester Square, Mayfair a Piccadilly, zde máte možnost zavítat do klubů, kde se hraje funky house, hip hop či R&B. Nebo preferujete-li metal a rock, pak navštivte kluby v okolí Camdenu.

Co vás možná nepříjemně překvapí jsou ceny, mnoho Londýňanů se snaží do klubů propašovat nakoupený alkohol. No a když je to drahé pro místní, co teprve my, kteří jsme zvyklí na pivo do 40 Kč. Každopádně do baru zde můžete naprosto kdykoli, v Londýně to zkrátka žije každý den.

Výhledy a vyhlídky

I když je Londýn víceméně celý na rovině, díky moderním výškovým budovám a dalším turistickým atrakcí si tu krásných výhledů na historické centrum, panorama města či řeku Temži užijete dosytosti. Jaké jsou nejlepší vyhlídky v Londýně? Tady jsou naše tipy:

 • London Eye – vyhlídkové kolo nad Temží s výškou 135 metrů
 • The Shard – nejvyšší londýnský mrakodrap, vyhlídka je ve výšce 244 metrů
 • Sky Garden – krytá zahrada v mrakodrapu "Walkie-Talkie" ve výšce 140 metrů
 • St. Paul's Cathedral – stylová vyhlídka v kopuli londýnské katedrály s výškou 105 metrů
 • Greenwich – výhled od observatoře v Greenwichském parku patří mezi nejoblíbenější
 • Primrose Hill – kopec je faktickým pokračováním Regent's Parku a nabídne krásné výhledy na celý Londýn z klidu zeleně

Projeďte se červeným doubledeckerem

Červené dvoupatrové autobusy patří k nejznámějším symbolům Londýna a projížďku byste si rozhodně neměli nechat uniknout.

Historie dvoupatrových autobusů sahá až do 19. století, kdy vznikla potřeba kapacitnější dopravy. Kvůli stísněným podmínkám londýnského centra, relativně úzkým ulicím a ostrým úhlům v křižovatkách, ve kterých by se tradičnější kloubové autobusy těžko vytočily, zůstaly doubledeckery v běžném provozu dodnes.

Londýn brázdí na 700 autobusových linek a na většině z nich, zejména v centru, se s doubledeckery setkáte. Samozřejmostí je vyčkat na spoj, který přijede s neobsazenou první řadou sedaček v horním patře, rychle jí zabrat a užít si parádní panoramatickou jízdou Londýnem

Vyhněte se předraženým sightseeing tours autobusům s otevřenou střechou. Za ty peníze opravdu nestojí. Jedna projížďka, byť komentovaná, takovým autobusem vás vyjde i na více než 25 GBP, zatímco na běžných linkových autobusech platí normální tarif MHD, který využijete i v metru, více viz ceny jízdenek v Londýně.

Nejvíce tradiční typ doubledeckerů s otevřenou zadní plošinou pro výstup a nástup se jmenuje Routemaster a v pravidelném provozu byl mezi lety 1956 a 2005. Protože nesplňoval bezpečnostní standardy, byl postupně vyřazen, avšak je povolena výjimka a tyto tradiční Routemastery se objevují na dvou linkách brázdících centrální Londýn:

Je třeba počítat s tím, že staré autobusy se objevují jen na určitých spojích, většinu pořadí daní linky operují moderní doubledeckery, ze kterých je však stejně hezký výhled.

Plavby po Temži

Řeky protékající centrem patří vždy k výrazným městotvorným prvkům a Temže v Londýně rozhodně není výjimkou. Pokochejte se londýnskými panoramaty z jiné perspektivy a vydejte se na projížďku lodí po Temži.

Výhledy budou velkolepé, však přímo na nábřeží stojí světoznámé památky Big Ben nebo Tower, z Temže skvěle uvidíte moderní centrum City nebo Canary Wharf, nejvyšší londýnský mrakodrap The Shard a zážitkem bude samozřejmě proplutí pod slavným Tower Bridge.

Doporučujeme vyhnout se předraženým sightseeing tours, kde vás půlhodiny plavby vyjde klidně na 30 GBP, ale využijte pravidelné lodní linky brázdící celé centrum Londýna, kdy nejdelší plavba trvá i přes 40 minut.

Tyto linky jsou zvané River Bus a provozuje je společnost Thames Clippers. Nejdražší jízdenka při plutí napříč Londýnem vyjde cca na 14 GBP, nejlevnější se prodávají okolo 5 GBP.

Fotbal

Která fotbalová liga je nejlepší na světě? To je v Anglii naprosto zbytečná otázka. Větší oříšek je sehnat na nějaký atraktivní zápas lístek. Podmínky se můžou v závislosti na sezoně samozřejmě měnit, ale zpravidla si na velké kluby, jako je Arsenal, Chelsea a podobně nelze koupit lístky bez zakoupení oficiálního členství. Případně funguje systém, že nejprve se pustí do prodeje lístky pro členy s hierarchicky nejvyšším (a samozřejmě nejdražším) membershipem, postupně se uvolňují níže a níže a do volného prodeje často nic nezbyde anebo budete na konci stejně vyzvání k zakoupení členství.

Dále zpravidla není možné koupit na jedno členství více než jeden lístek. Dobrý zápas vás vyjde zhruba na 60 GBP + 30 GBP za obyčejné členství. Lístky i členství zakoupíte na oficiálních stránkách daného fotbalového klubu. Jen v Londýně působí řada světově slavných klubů. Podívejte se na jejich webové stránky kliknutím na název klubu níže a zkuste štěstí při shánění lístků:

TIP: Londýnské kluby často rekonstruují své stadiony, zkuste vyčíhat, zda nějaký klub náhodou nehraje na národním stadionu ve Wembley. Místa na vás pravděpodobně téměř vždy zbydou, a to i bez nákupu členství. Atmosféra sice není jako na klubovém stadionu, ale i tak to bude určitě zážitek. Rozpis zápasů a koupě lístků na oficiálním webu stadionu: www.wembleystadium.com.

Nesehnali jste nic a bez fotbalu nechcete z Londýna odjet? Můžete zkusit i nějaký druholigový zápas, atmosféra bývá mnohdy i lepší, ceny příznivější a úroveň stále vysoká.

Chystáš se do Londýna?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 16. 04. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.