Památky 

Zajímavá akce je 2-in-1, tudíž 2 vstupy za cenu 1. U pokladny dané památky předložíte platný železniční lístek a získáte svou slevu. V Londýně to znamená zakoupená Travel Card pouze ze železniční stanice (Kings Cross, St. Pancras, Marylebone, London Bridge, Charing Cross, Waterloo Victoria, Paddington, Euston, Liverpool Street a další železniční stanice), která bývá zpravidla hned nad metrem. Tato akce se také nevztahuje na Oyster card! Až budete chtít slevu využít, stáhněte si kupón na webu zprostředkovatele: https://www.daysoutguide.co.uk/2for1-london (můžete tisknout cokoli kolikrát chcete), ale pouze se připravte na vyplnění základních nacionálií.  

Londýnské památky za to opravdu stojí. Ať se rozhodnete využít placenou nebo neplacenou túru (stačí zadat do vyhledávače free city tour London a vyskáče jich na vás hromada) anebo si připlatíte za vyhlídkový doubledecker, jsou místa, na něž prostě musíte. Buď se na nich psala historie, nebo tam žije nejpopulárnější šlechtický rod na světě. A co jít třeba po stopách Jacka Rozparovače? Big Ben a Tower Bridge ani netřeba jmenovat.

Neopomeňte na muzea, nemusí se jednat pouze o starou dobrou klasiku v podobě British Museum mapujícího vývoj lidstva, nebo National Gallery, kde najdete největší malířské velikány (a vstup je zadarmo). Londýn nabízí například i Museum Warner Bros, což je malé museum Harryho Pottera, anebo legendární Museum Madame Tussauds s voskovými figurínami.

I jako milovníka architektury vás nadchne moderní čtvrť s mrakodrapy různých tvarů, jako je například slavná Cucumber Tower.

A když se nenajdete ani v historických, ani v současných památkách, využijte krásné udržované parky a můžete třeba i nakrmit veverky nebo různé druhy kachen a hus a jen si tak oddychnout a pokochat se krásou nádherných místních zahrad.

Fotbal

Která fotbalová liga je nejlepší na světě? To je v Anglii naprosto zbytečná otázka. Větší oříšek je sehnat na nějaký atraktivní zápas lístek. Podmínky se můžou v závislosti na sezoně samozřejmě měnit, ale zpravidla si na velké kluby, jako je Arsenal, Chelsea a podobně nelze koupit lístky bez zakoupení oficiálního členství. Případně funguje systém, že nejprve se pustí do prodeje lístky pro členy s hierarchicky nejvyšším (a samozřejmě nejdražším) membershipem, postupně se uvolňují níže a níže a do volného prodeje často nic nezbyde anebo budete na konci stejně vyzvání k zakoupení členství. Dále zpravidla není možné koupit na jedno členství více než jeden lístek. Dobrý zápas vás vyjde zhruba na 50 liber + 20 liber za obyčejné členství. Lístky i členství zakoupíte na oficiálních stránkách daného fotbalového klubu (například https://www.tottenhamhotspur.com/).

TIP: Londýnské kluby často rekonstruují své stadiony, zkuste vyčíhat, zda nějaký klub náhodou nehraje na národním stadionu ve Wembley. Místa na vás pravděpodobně téměř vždy zbydou, a to i bez nákupu členství. Atmosféra sice není jako na klubovém stadionu, ale i tak to bude určitě zážitek.

Nesehnali jste nic a bez fotbalu nechcete z Londýna odjet? Můžete zkusit i nějaký druholigový zápas, atmosféra bývá mnohdy i lepší, ceny příznivější a úroveň stále vysoká.

Nákupy

Chcete si užít ten pravý shopping a nakoupit si značky, které u nás nejsou, nebo se chcete prohrabovat v nekonečných koších s tričky za jednu libru? Navštivte Londýn v období letních nebo povánočních slev a přijďte třeba Oxford Street, jež je množstvím obchodů opravdu proslulá. Najdete zde klasickou konfekci (Zara, H&M, Mango) a zároveň outlety jako Urban Outfitters. Kdo by v současné době neznal Primark, určitě je pár bližších poboček než ta londýnská, ale když už jste tu, proč si neodvézt třeba pyžamo, které u nás stojí 700 Kč a tady ho koupíte za třetinovou cenu. Jen se nezapomeňte obrnit trpělivostí, až budete stát frontu na zkušební kabinky nebo frontu na pokladnu. 

Máte-li zájem o něco luxusnějšího, co třeba Victoria’s secret? Zde se vyhnete vysokým poplatkům za clo a zaplatíte za toto legendární prádlo srovnatelně jako v České republice za kvalitní kalhotky či podprsenky. Netřeba zůstávat u prádla, ale pokud máte raději lepší butiky a méně lidí, vyrazte do Carnaby Street s klidnější atmosférou a značkami od levnější Miss Sixty až po luxus od T by Alexander Wang. 

Disponujete-li omezeným rozpočtem, zavítejte do Burberry outletu v Hackney TkMaxx u stanice metra Bank nebo Dress for less (metro Angel). A co v těchto obchodech koupíte? Například pásek od Burberry za 10 liber, outletové zbytky od Versace, McQueena nebo Laurena a v posledním jmenovaném nošené i nenošené kousky od módních návrhářů z druhé ruky.

Noční život

Noční život je jeden z hlavních rysů Londýna. Nepřeberné množství barů, diskoték a nočních podniků najdete všude kolem centra Londýna nespočet. Kluby uspokojí i nejnáročnější klienty. Vybíráte-li podle hudby, kolem Farringdon, Hoxton či Schoreditch se setkáte s kluby, kde se hraje převážně taneční hudba, jako je drum and bass, house či trance. West End, zejména Leicester Square, Mayfair a Piccadilly, zde máte možnost zavítat do klubů, kde se hraje funky house, hip hop či R&B. Nebo preferujete-li metal a rock, pak navštivte kluby v okolí Camdenu.

Co vás možná nepříjemně překvapí jsou ceny, mnoho Londýňanů se snaží do klubů propašovat nakoupený alkohol. No a když je to drahé pro místní, co teprve my, kteří jsme zvyklí na pivo do 40 Kč. Každopádně do baru zde můžete naprosto kdykoli, v Londýně to zkrátka žije každý den.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu