Londýn

32 míst co vidět v Londýně

London Eye

Budova

London Eye

London Eye, česky Londýnské oko, je nejvyšší vyhlídkové kolo v Evropě, které zpestřuje turistům návštěvy již od roku 1999, dokonce bylo do roku 2006 i největší na světě. London Eye leží přímo na řece Temže naproti Westminsterskému paláci a slavné věži Big Ben. Londýnské oko se už od svého otevření drží téměř konstantně na 1. pozici nejnavštěvovanějších atrakcí ve Velké Británii.

Výška London Eye

Londýnské oko se tyčí do výšky 135 metrů nad Temží a centrem města a až do roku 2013 bylo nejvyšším vyhlídkovým bodem v Londýně (o více než 100 metrů jej překonal mrakodrap The Shard). London Eye se doposud vyhřívá na 1. příčce nejvyšších "ruských" kol v Evropě, v rámci celého světa je 6. největší. Průměr kola má hodnotu 120 metrů.

Obrovská ocelová konstrukce natřená bílou barvou nese 32 velkých prosklených klimatizovaných kabin, každá z nich pojme 25 cestujících. Počet 32 kabin symbolizuje 32 londýnských čtvrtí. 

Z nejvyššího bodu 135metrové konstrukce máte Londýn opravdu na dlani. Nádherně vidíte budovy parlamentu a celou starou čtvrť s nízkou historickou zástavbou. Pak přejedete očima řeku a najednou vidíte město budoucnosti plné mrakodrapů ze skla a železa.

Červená mezi bílými

Pozornému oku neunikne, že 31 kapslí má bílou barvu, zatímco jedna jediná je natřena na červeno. Svoji rudou barvu získala 2. června 2013 na počet 60letého výročí korunovace královny Alžběty II.

Tato kabina nese název Coronation Capsule, tedy Korunovační kapsle. Pokud se chcete svézt právě touto červenou kapslí, příliš vás nepotěšíme. Nelze si zakoupit vstupenku jen pro konkrétní kabinu a pokud se tvoří fronta na vstup (což je skoro vždy), není prakticky možné zajistit, aby na vás s jistotou právě tato červená kabina vyšla.

Rychlost London Eye

Kolo se otáčí rychlostí 0,26 m/s, což je necelý 1 km/h. Otáčení je tedy tak pomalé, že se kolo točí konstantně i při nástupu, podobně jako například lyžařské lanovky. Celá jedna otočka trvá zhruba 30 minut.

Jen nezapomeňte před návštěvou mrknout na otevírací dobu! Oko je od ledna do konce dubna zavřené.

Vstupné: cena vstupenky

Vstupenky na London Eye se vždy vyplatí rezervovat online na oficiálním webu londoneye.com, kde se prodávají se slevou zhruba 20%. Je však třeba lístek zakoupit alespoň týden dopředu, abyste na slevu dosáhli. V nabídce je mnoho zvýhodněných balíčků i Fast-track, díky kterému se vyhnete větší frontě. Obvykle však běžná fronta netrvá více než 40 minut.

  • Standard – vstup jen na kolo: 27 GBP online / 33,50 GBP na místě, sleva cca 2,50 GBP jen pro děti pod 15 let
  • London Eye + River Cruise – vstup na kolo a 40min plavba po řece: 41 GBP (ušetříte kolem 7 GBP oproti separátní koupi)
  • London Eye + Madame Tussauds + SEA LIFE London – nejžádanější vstupenky: 60 GBP (ušetříte cca 38 GBP oproti separátní koupi)

Kompletní výpis balíčků a vstupenek uvidíte na webu londoneye.com.

Výhledy z London Eye

Londýnské oko je rozhodně nejhezčí vyhlídka v Londýně a oproti mrakodrapům má v sobě jistý druh "wow-efektu", kdy se před vámi postupně otevírají hezčí a hezčí výhledy s tím, jak stoupáte nahoru.

Díky tomu, že Londýn leží na rovině a kolo stojí přímo v jeho centru, uvidíte naprosto všechny významné londýnské památky. Při troše štěstí přímo nad vámi budou přistávat letadla na blízké letiště London City a za jasného počasí se viditelnost pohybuje kolem 50 km!

Historie Londýnského oka

Dějiny londýnského ruského kola sahají na přelom tisíciletí. Idea vzniku originální vyhlídky započala už na konci 80. letech a na počátku 90. letech bylo rozhodnuto o zprvu dočasné stavbě, ale již během kompletování kola padlo rozhodnutí o trvalém provozování této atrakce.

Na architektuře se podílelo hned 6 britských architektů. V Británii vznikla hlavní otáčecí část a elektrické komponenty, francouzská firma Poma vyrobila kapsle pro pasažéry, které pokrývá italské sklo. Vlastní konstrukce pochází z Nizozemí. Ložiska, klouby a závěsy konstrukce byly vyrobeny v České republice firmou Škoda.

Jak se k London Eye dostat?

Londýnské oko nelze minout. Stojí přímo v centru Londýna na břehu Temže a je vidět z mnoha míst ve městě. Součástí areálu je Jubilee Park & Garden.

Nejbližší stanice metra:

  • Waterloo – 200 metrů: linky Jubilee, Bakerloo, Northern a Waterloo & City
  • Westminster – 400 metrů: linky Circle, District, Jubilee
  • Embankment – 450 metrů: linky Circle, District, Bakerloo a Northern

Hotely u London Eye

Neřešíte-li tolik peníze, pak lokalita v okolí Londýnské oka patří k těm nejlepším pro ubytování. Z levnějších hotelů bychom jmenovali 3* The Wellington Hotel u nádraží Waterloo s cenami od 4 000 Kč za noc.

Přímo u kola se pak ubytujete za ceny od 7 000 Kč v hotelech Park Plaza Westminster Bridge a Park Plaza County Hall.

Chystáš se do Londýna?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 23. 03. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.