Londýn

32 míst co vidět v Londýně

Hyde Park

Příroda

Veverka v Hyde parku

Hyde park je největší park a oáza zeleně v centrálním Londýně a spolu s Kensington Gardens, které přímo na Hyde Park navazují, tvoří přírodní plochu o rozloze více než 2,5 km2. Hranici mezi Hyde Parkem a Kensingtonskými zahradami tvoří ulice West Carriage Drive, po které můžou jezdit i auta. I tak však Hyde Park s Kesnington Gardens tvoří jednolitou plochu a často bývá celá oblast nazývána právě Hyde Parkem.

Veverky, kachny a procházky

Celá oblast Hyde Parku a okolí patří mezi nejklidnější a nejkrásnější místa v centrálním Londýně. Společnost při dlouhých procházkách vám budou dělat všudypřítomné krotké a místy až velmi drzé veverky, které jsou na lidi zvyklí natolik, že se jich často můžete dotknout. A naopak, po chvíli spíš vy budete utíkat před dotěrnými žebrajícími veverkami, než oni před vámi.

U centrálních jezírek na vás zase budou útočit hejna kachen, hus bernešek a mnoha dalších vodních ptáků, které lační po jakémkoliv soustu.

Na jezeře si můžete půjčit šlapadlo a podél jeho břehů se občerstvit v několika restauracích.

Procházkou skrz Hyde Park a Kensingtonské zahrady si můžete zkrátit cestu mezi Buckinghamským a Kensingtonským palácem.

Speakers' Corner

Hyde Park není jen oázou klidu uprostřed Londýna, ale často bývá považován i za symbol svobodného projevu a diskuze. Proslavil se zejména díky tzv. Speakers' Corner, tedy řečnickému koutku, který má v britské společnosti tradici sahající do 19. století.

V průběhu let byly na různých místech, především v parcích, vyčleněna prostranství, na kterých mohl bez ohlášení či povolení kdokoliv z jakékoliv sociální třídy veřejně promlouvat na libovolné téma. Tato tradice přetrvává dodnes a vy tak takřka každý den ve Speakers' Corner narazíte alespoň na jednoho řečníka pojednávajícího o globálních problémech lidstva, politice nebo jen lokálních záležitostí.

Ačkoliv panuje přesvědčení, že ve Speakers' Corner můžete legálně mluvit o čemkoliv bez postihu, není to pravda a pokud policie uzná, že váš projev za hranou zákona, bude řešen jako z jakéhokoliv jiného místa.

Mnoho turistů za návštěvou řečnického koutku mylně zamíří na stanici metra Hyde Park Corner, která ale leží na druhé straně parku a se Speakers' Corner nemá nic společného. Ten originální se nachází na severozápadním okraji poblíž stanice metra Marble Arch na červené lince.

Prince Albert Memorial

V úplně jižní části již Kensingtonských zahrad určitě nevynechte návštěvu krásného Albertova památníku. Je věnován manželovi královny Viktorie a vybudován byl v roce 1872. Samotný památník má tvar bohatě zdobené věže, která je obklopená až 200 menšími sochami zobrazujícími slavné básníky, architekty, malíře či sochaře.

Ubytování v okolí parku

Jižní a západní část Hyde Parku obklopuje bohatá a vcelku klidná čtvrť Kesnington, zatímco sever a východ žijí čtvrtěmi Mayfair a Paddington. Levnější hotely sousedící přímo s Hyde Parkem naleznete na severním okraji parku. K ubytováním s nejlepším poměrem ceny a výkonu patří Hotel 63 nebo The Columbia.

Jak se dostat do Hyde Park

Podél severního okraje parku projíždí červená linka metra Central se stanicemi Marble Arch, Queensway a Lancaster Gate.

Na jižním okraji Hyde Parku pak využijete tmavě modrou Piccadilly line a stanice Hyde Park Corner nebo Knightsbridge.

Chystáš se do Londýna?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 15. 04. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.