Zpět na seznam míst co vidět v Londýně
Tower Bridge

Tower Bridge

Tower Bridge je asi jeden z nejznámějších řetězových mostů na světě. Stojí nedaleko hradu Tower a spojuje londýnské City s městskou částí Tower Hamlets. Po mostě se můžete projít, projet doubledeckerem, objednat si tour s průvodcem a dostat se i na horní lávky, anebo si jen sednout na břeh Temže a pozorovat okolní ruch.

Kvůli umožnění průjezdu vyšších lodí je most zvedací a do dnešních dob je tento mechanismus funkční a používaný.

Tower Bridge k patří k vrcholům viktoriánského inženýrství a spolu s věží Big Ben patří asi k nejznámějším symbolům Londýna a celé Británie. Mnoho turistů se mylně domnívá, že London Bridge je jiné označení pro Tower Bridge, faktem ale je, že London Bridge je zcela jiný, starší (ale vcelku fádní) most blíže k centru.

Historie a podoba mostu

Průmyslová expanze východního Londýna v 19. století podnítila nutnost výstavby nového mostu přes Temži. Doposud nejvýchodnější London Bridge již kapacitně nepostačoval.

Architektonický výběr byl náročný, protože nový most musel umožnit průjezd vyšším lodí do hlavního londýnského přístavu, který se nacházel mezi London Bridge a Tower Bridge. 

Řešení nakonec přinesl architekt Horace Jones v podobě řetězového mostu s masivními 65 metrů vysokými zdobenými pilíři a zvedací centrální částí mostovky. Ve výšce přes 45 metrů vedou dvě výškové lávky pro pěší, které umožnily volný průchod chodcům v případě zvednutých mostovek při průjezdu lodí.

Stavba začala roku 1886 a dokončena byla v roce 1894. Během roku 1888 byl nahrazen původně středověký styl pilířů zdobenějším stylem viktoriánské gotiky.

V současnosti most slouží pro pěší i silniční dopravu a stále patří k hlavním tepnám východního Londýna. Denně přes most přejede více než 40 000 aut i přesto, že pod Temží vede v této části města i dálniční tunel.

Průjezd lodí a časy zvednutí

Ačkoliv hlavní londýnský přístav se dávno přesunul do moderního terminálu při ústí Temže do moře, po řece se stále vydává mnoho zejména výletních, ale i občas i nákladních lodí až do centra. Proto Tower Bridge do dnešních dnů funguje jako zvedací a mostovka se zvedá pro mnohé překvapivě často: obvykle 2-4x za den, ovšem jsou i dny, kdy se nezvedne vůbec.

Nechcete-li se spoléhat na náhodu a vidět Tower Bridge zvednutý, návštěvu si můžete naplánovat dle pevně daných časů, které se stanovují na více než půl roku dopředu, nicméně můžou se operativně měnit. 

Sledujte oficiální web mostu v záložce „lift times“: www.towerbridge.org.uk.

Během sklopené mostovky pod Tower Bridge proplují lodě s maximální výškou 8 metrů, zatímco při zdvihnuté mostovce se výška znásobí až na 42 metrů.

Lávky pro pěší a návštěva strojovny

Visuté lávky pro pěší klenoucí se nad řekou ve výšce 43 metrů se nesetkaly s přílišným úspěchem. Chodci museli vystoupat v jedné věži 40 metrů schodů a v druhé zase sestoupat, a tak raději čekali než se most znovu sklopí. Jedna taková frekvence trvá zhruba 20 minut. Navíc se na lávky pro pěší stahovaly prostitutky, a tak byly 1910 uzavřeny.

V současné době jsou opět zpřístupněny veřejnosti, ale pouze jako součást placeného prohlídkového okruhu, který vás zavede i do unikátní strojovny zvedání mostovky.

Turistické části mostu jsou otevřeny denně v časech 9:30–17:00.

Vstupné pro dospělé stojí 10,60 GBP, děti od 5 do 15 let zaplatí 5,30 GBP a studenti s platnou ISIC kartou 7,90 GBP. Vzhledem k tomu, že počet míst je omezený, doporučujeme vstupenky nakoupit alespoň s 2denním předstihem na oficiálním webu: towerbridge.recreatex.be, kde najdete i možnosti prohlídek s průvodcem.

Pokud chcete most prostě jen přejít pěšky, samozřejmě se žádné vstupné neplatí a je otevřený 24 hodin denně, stejně jako pro silniční dopravu.

Jak se k mostu dostat?

Tower Bridge spojuje severní a jižní část Londýna ve východní části města a naskýtají se na něj skvělé výhledy z obou břehů.

Nejbližší stanice metra:

  • Tower Hill – 300 metrů: linky Circle a District
  • London Bridge – 600 metrů: linka Jubilee

Pokud byste se po mostě chtěli projet typickým červeným doubledeckerem na běžné lince, pak tudy projíždějí autobusové linky 42, 78 a 343.

Hotely u Tower Bridge

Pokud máte rádi hotely s výhledem na ikonické památky, pak je třeba nehledět na vyšší ceny od 5 000 Kč za noc a rezervovat pobyt v pěkném 4* The Tower Hotel přímo na břehu Temže. Přijatelnější ceny nabídne jeden z nejoblíbenějších hotelů v centrálním Londýně Motel One London - Tower Hill vzdálený necelý kilometr od mostu.

  • Naviguj: 51.5053, -0.0754173

Další místa v Londýně

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 dny
Navrhni úpravu