Londýn

32 míst co vidět v Londýně

Tower of London

Budova

Tower of London

Tower of London je středověký hrad, kde jsou uschovány korunovační klenoty a který je zapsán do světového seznamu památek UNESCO. Základem hradního komplexu je White Tower postavená v 11. století Vilémem Dobyvatelem, kolem níž se s postupem času začaly tyčit hradby a ostatní věže.

Hrad Tower patří k nejznámějším památkám Londýna a nachází se hned vedle slavného Tower Bridge.

Krvavá historie Toweru

Tower od počátků své existence slouží jako obranná tvrz. Základy na římském dřevěném opevnění položil v roce 1078 Vilém I. Dobyvatel, který nechal postavit kamennou tvrz White Tower se 4 věžemi. Ta je dodnes hlavní součástí a lákadlem komplexu Toweru. 

Po staletí byla pevnost postupně rozšiřována i další stavby, masivní opevnění a také široký vodní příkop, který fakticky z Toweru udělal malý ostrůvek, protože z jedné strany přímo přiléhá ke břehů řeku Temže.

Kromě pevnosti byly součástí Tower i vězeňské prostory a také nechvalně proslulé popraviště. Zatímco běžní vězni se popravovali na veřejném pahorku Tower Hill, panovníci a vyšší šlechta za zdmi Toweru, aby byla ušetřena ostudy.

Legendy o krkavcích i Anně Boleynové

Pokud jste milovníky pověstí a legend, určitě si přečtěte i některé krvavé povídky s tímto hradem spojené. Tou nejznámější je pravděpodobně legenda o okolnostech popravy královny Anny Boleynové, jejíž duch na hradě straší. Není rozhodně jediná, vždyť jedna z věží hradu se výstižně nazývá Bloody Tower.

Doposud živá je legenda o towerských krkavcích. Podle této báje krkavci obývají Tower po staletí a když se v 17. století ke králi Karlu II. Stuartovi doneslo proroctví, že Anglie padne v případě, že krkavci hrad opustí, nechal přistřihnout křídla všem 7 tehdy přítomným ptákům. Do dnešní doby se na vládní náklady krkavci v Toweru chovají, a to vždy v počtu 8 kusů, jeden plní funkci náhradníka, pokud by se náhodou některému ze sedmera podařilo uletět.

Krkavci jsou denně krmeni granulemi a syrovým masem.

Britské korunovační klenoty

Jednou z největších atrakcí je bezpochyby síň, kde jsou stále vystavené Korunovační klenoty Anglie, tedy Koruna sv. Eduarda, žezlo s křížem, žezlo s holubicí, korunovační jablko a korunovační prsten. Ke klenotům patří ještě další koruny, meče, ostruhy či pláště, které jsou vystaveny zvlášť v jiných vitrínách. 

Klenoty jsou v Toweru uloženy nepřetržitě od roku 1303, výjimkou jsou samozřejmě situace, kdy se používají ke korunovaci panovníka ve Westminsterském opatství. Pro veřejnost jsou Britské korunovační klenoty vystaveny každý den.

Strážci "Beefeaters"

Hrad Tower stráží už od nepaměti tradiční garda zvaná Yeomen Warders, která má na starosti kompletní chod hradu. V minulosti se starali o bránění hradu, zásobování i běžný chod a i dnes jsou Yeomen Warders ve svých tradičních černo-červených uniformách nedílnou součástí Toweru.

Tito strážci jsou zejména známí pod přezdívkou "Beefeaters", která vznikla nejspíš z výroku Cosima III. Medicejského, velkovévody toskánského. Ten Tower často navštěvoval a o Yeomen Warders mluvil spíše posměšně jako o Beef-eaterech, tedy konzumentech hovězího masa, což byl hlavní pokrm, který dostávali na příděl.

Podobnost se stejnojmenným ginem pocházejícím z Londýna není náhodná. Svůj název dostal právě po těchto obráncích Britské monarchie. Chcete-li si udělat představu o uniformách Yeomen Warders, stačí se v supermarketu podívat právě na etiketu ginu Beefeater.

Vstupné a otevírací doba

Otevírací doba se liší dle ročních obdobích a detailně rozepsanou ji najdete na oficiálním webu. Otevřeno je každý den.

Vstupné ve výši 29,90 GBP pro dospělé, resp. 14,90 GBP pro děti opravňuje k návštěvě celého areálu Toweru, a to včetně korunovačních klenotů.

Oficiální web: www.hrp.org.uk/tower-of-london

Jak se k Toweru dostat?

Pevnost Tower leží na východním okraji centrálního Londýna poblíž nádraží Fenchurch Steet.

Nejbližší stanice metra:

  • Tower Hill – 50 metrů: linky Circle a District
  • Tower Gateway – 100 metrů: linka DLR

Hotely poblíž Toweru

Pokud jste si oblast kolem Toweru vybrali k ubytování, najdete zde několik pěkných 3* až 5* hotelů s cenami, které se řadí k mírnému londýnskému nadprůměru - od 5 500 Kč na noc. Doporučili bychom zejména hotely citizenM Tower of London nebo Tower Suites by Blue Orchid.

Chystáš se do Londýna?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 03. 04. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.