Londýn

32 míst co vidět v Londýně

Westminster Abbey

Westminsterské opatství

Westminsterské opatství je z hlediska anglikánské církve jednou z nejvýznamnějších staveb. Je typickým místem korunovací, svateb, ale i posledního odpočinku britských panovníků. Vznik katedrály se datuje k 7. století a převažujícím slohem je gotika.

Westminster Abbey sice již dávno není opatstvím v pravém slova smyslu, jde spíš jen o katedrálu, nicméně patří k nejvýznamnějším symbolům Spojeného království a je neodmyslitelně spojeno s jeho státností.

Architektura a historie katedrály

Na místě dnešní katedrály byla první dřevěná kaple postavena už v roce 616 po zjevení sv. Petra, kterého spatřil rybář na Temži. První větší kamenná stavba zde vznikla mezi lety 1045 a 1050, kterou nechal za účelem opatství vystavět král Eduard III. Vyznavač.

I díky blízkosti zákonodárného sboru v blízkém Westminsterském paláci hrál opat po staletí výraznou roli v rozhodování o chodu státu.

Nejvýraznějších změn dostála katedrála za panování krále Jindřicha III. Plantageneta, který nechal kostel přebudovat ve velkolepém gotickém stylu s mnoha rozetovými okny a nádhernými vitrážemi. Současná podoba Westminsterského opatství tak pochází zejména z let 1245-1517. Roku 1503 byla přistavěna známá Kaple sv. Jindřicha.

Další významná přístavba v podobě dvou novogotických věží na západní straně opatství vznikla mezi lety 1722 a 1745.

Korunovace britských panovníků

V symbolice britské státnosti hraje katedrála Westminsterského opatství tu nejvýznamnější roli. Od roku 1066, kdy zde proběhla první korunovace Viléma I. Dobyvatele, byli všichni angličtí králové korunováni právě zde (doposud až na tři výjimky Jany Greyové, Eduarda V. a Eduarda VIII., kteří vládli tak krátce, že nestihli být korunováni).

Poslední korunovace současné královny Alžběty II. proběhla v roce 1953.

Korunovace podle tradice probíhá na dřevěném křesle krále Eduarda a provádí ji arcibiskup canterburský. Anglické korunovační klenoty jsou pak nastálo vystaveny veřejnosti v pevnosti Tower.

Svatby i místo posledního odpočinku

Westminsterské opatství je i místem královských svateb, kdy první proběhla již v roce 1100. Svoji svatbu v této katedrále měla například i královna Alžběta II. s princem Filipem, mediálně velmi sledovaná byla také svatba prince Williama a Catherine Middleton, dnes známé jako vévodkyně Kate, která proběhla v roce 2011.

Katedrála a její pozemky jsou také pohřebištěm slavných britských osobností, a to nejen panovníků. Svůj poslední odpočinek zde nalezlo více než 3 000 osob napříč britskou historií od panovníků přes slavné spisovatele, vědce po církevní hodnostáře.

Vstupné a otevírací doba

Pro veřejnost je katedrála a její pozemky otevřena denně kromě neděle v časech 9:30–15:30. V neděli je otevřený pouze obchod se suvenýry.

Ceny vstupenek činí 25 GBP pro dospělé, 22 GBP pro studenty a seniory nad 65 let a 11 GBP pro děti ve věku 6-17 let. Vstupenky ideálně rezervujte online na webu tickets.westminster-abbey.org.

Oficiální web: www.westminster-abbey.org/visit-us

Jak se k opatství dostat?

Westminster Abbey leží přímo naproti britskému parlamentu necelý kilometr od Buckinghamského paláce a Trafalgarského náměstí.

Nejbližší stanice metra:

  • Westminster – 150 metrů, linky District, Circle a Jubilee
  • St. James's Park – 250 metrů, linky District a Circle

Chystáš se do Londýna?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 03. 04. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.