Miami z výšky

Doprava v Miami

Miami je značně rozlehlé město roztažené po severo-jižní ose a bez auta nebo MHD se tu obejdete jen stěží. Cestování po Miami však není příliš složité a ani drahé.

Autem

Většina místních dává dopravě autem, a přestože ve městě najdete několikaproudové silnice, Miami denně sužují silné dopravní zácpy. Pokud plánujete zapůjčení auta, určitě pořiďte SunPass (k dispozici i přes mobilní aplikaci Sun Pass - android/apple) pro placení mýtného a počítejte také s placeným parkovným. Miami a Miami Beach mají mobilní aplikace pro parkoviště, takže vše vyřešíte snadno přes svůj telefon.

Detailní informace o cestování autem se dočtete v kapitole Půjčení auta v Miami.

Městská hromadná doprava

Ačkoliv MHD v USA není zdaleka tak rozšířená a kvalitní jako v Evropě, při pobytu čistě v Miami si s autobusy a metrem vystačíte a dostanete se s nimi ke všem významnějším atrakcím, byť je třeba počítat s delšími intervaly (u autobusů obvykle 20 minut) a téměř žádnými informacemi o jízdních řádech.

V Miami můžete využít několik druhů hromadné dopravy.

Autobusy

Autobusová doprava bude vaší jedinou možností (kromě auta) při cestě na Miami Beach, do Little Havana nebo na Key Biscayne. Linky autobusů v Miami jsou označené buď číslem nebo písmenem, je to jedno, u obou platí stejná pravidla.

Většina autobusových linek má interval 20-30 minut a na zastávkách neexistují žádné informace o jízdním řádu. Časy odjezdů z vybraných zastávek zjistíte jen na oficiálním webu miamidade.gov a to ještě s velkou dávkou odchylky. Kvůli častým semaforům, které MHD nijak nepreferují, jsou zpoždění poměrně častá.

Pokud chcete nastoupit do autobusu, viditelně zamávejte, autobus na zastávce jinak nezastaví. Pokud chcete naopak vystoupit, zatáhněte za žlutou šňůru nataženou podél oken, všechny zastávky tu totiž jsou na znamení. Při výstupu se pak ještě musíte ve vyznačené zóně dotknout zadních dveří, aby se otevřely. Standardně se nastupuje pouze předními dveřmi a vystupuje zadními. Jízdenky vždy kontroluje řidič.

Autobusy jezdí obvykle od 6:00 do 23:30.

Lístek lze zakoupit v některém ze samoobslužných automatů na vybraných zastávkách nebo v hotovosti přímo u řidiče (mějte s sebou přesnou částku, řidič vám nerozmění).

  • Cena lístku na jednu jízdu (lze v rámci 3 hodin 1x bezplatně přestoupit na jiný autobus): 2,25 USD
  • 1denní lístek platný i na metro (platí v kalendářní den, ne na 24 hodin): 5,65 USD
  • 7denní lístek platný i na metro: 29,25 USD

Metrorail

Miamské metro má pouze dvě linky: zelenou a červenou. Červená linka vede z Mezinárodního letiště MIA do Dadeland South. Zelená linka kopíruje červenou až do stanice Earlington Heights, poté pokračuje dál až do Palmetto, tuto část metra však nejspíš nevyužijete, jelikož vede jen na severní předměstí, kde jsou povětšinou sklady, továrny a čtvrti pro nízkopříjmové obyvatele.

Všechny stanice miamského metra jsou nadzemní, přehledně značené a vstupuje se do nich přes turnikety. Ty jsou i u výstupu, zde však není třeba přikládat jízdenku, turniket se otevře sám o sobě, když se dostanete do jeho těsné blízkosti.

Metro funguje od 5:00 ráno do 24:00. Jízdenky zakoupíte v samoobslužných automatech na každé zastávce, ve kterých lze platit jak kartou, tak hotovostí.

  • Cena lístku na jednu jízdu (lze v rámci 3 hodin 1x bezplatně přestoupit na jiný autobus): 2,25 USD
  • 1denní lístek platný i na autobusy (platí v kalendářní den, ne na 24 hodin): 5,65 USD
  • 7denní lístek platný i na autobusy: 29,25 USD

Jak a kde koupit jízdenku na MHD?

Všechny druhy jízdenek zakoupíte v automatu na každé stanici metra a automatického vláčku metromover (i přes to, že ten je sám o sobě zdarma). U řidiče autobusu lze koupit pouze jednorázovou jízdenku za 2,25 USD.

Budete-li 1denní nebo 7denní jízdenku kupovat v automatu, je třeba k částce připočíst ještě 2 USD za vystavení kartičky EASY Card, kterou pak lze libovolně dobíjet o další 1denní nebo 7denní lístky.

Mnohem jednodušší je platba bezkontaktní kartou, která je možná u čtečky v autobusy (u řidiče) nebo v turniketu při vstupu do metra. Podobně jako v jiných městech, kde lze platit jízdenky kartou, je zde nastaven systém "Daily Caps", tzn. že se vám během jednoho kalendářního dne nestrhne více než 5,65 USD, resp. během 7 po sobě jdoucích dnů se nestrhne více než 29,25 USD, ať už jezdíte jakkoliv často.

U karet vydaných mimo USA však může být s placením problém, proto lze využít ještě třetí možnost. Stáhněte si mobilní aplikaci GO Miami-Dade Transit (Google Play / App Store) do vašeho smartphonu a používejte elektronickou jízdenku za stejné ceny jako výše. Je potřeba mít telefon vybaven technologií NFC, pak stačí přiložit ke čtečce v autobusu či u turniketu při vstupu do metra.

Více informací o cenách jízdného naleznete na oficiálních stránkách dopravního podniku: www.miamidade.gov

Metromover – doprava zdarma

Turisté zajisté ocení jízdu Metromover, který je zcela zadarmo. Trať sice měří pouhých 7 kilometrů, ale dopraví vás na ta nejdůležitější místa v rámci Downtownu. Elektricky poháněné vozy bez řidiče operují na 3 linkách (Inner Loop, Omni Loop a Brickell Loop), které jsou na dvou místech napojeny na stanici metra (Government Center a Brickell), jež přímo do centra nezajíždí. Vláčky jezdí od ranních hodin až do 24:00.

Interval jednotlivých linek metromoveru je 3-5 minut, stanice jsou všechny nadzemní a přehledně značené.

Miami Trolley a Miami Beach Trolley – doprava zdarma

Miami Trolley a Miami Beach Trolley je sice pomalý, ale zábavný způsob, jak poznat centrum města, a navíc je stejně jako Metromover zcela zdarma. Klimatizované autobusy ve stylu historických vozidel jezdí každý den, v pracovní dny od 6:30 ráno do 23:00, v sobotu a neděli některé linky nejezdí, viz odkazy níže.

Tyto autobusy zdarma lze využít jak na pevnině (Miami Trolley), tak v oblasti pláží (Miami Beach Trolley), bohužel neexistuje žádná linka, která by spojovala Miami Beach s Downtownem. Na této trase tak vždy musíte využít placených autobusů, taxíků nebo sdílených kol.

Trolley se vyplatí využívat hlavně na kratší vzdálenosti nebo v případě, že víte, že byste běžným autobusem či metrem za den nepodnikli více než jednu cestu (jinak už se vyplatí celodenní jízdenka a bude vám tudíž jedno, zda pojedete Trolley zdarma nebo běžným autobusem).

Sdílená kola

V Evropě oblíbený bikesharing funguje také ve floridské metropoli, kde si můžete zapůjčit kolo na 30–60 minut a následně ho vrátit na jakoukoli stanici ve městě. Míst je po Miami i Miami Beach nespočetně, jen nejde o zrovna nejlevnější způsob dopravování.

Denní pas stojí 24 USD. Pokud byste chtěli ve městě setrvat déle, zvažte nákup měsíčního pasu za 35 USD. Dávejte si ovšem pozor, abyste vrátili kolo na stojan do 30 minut. Pokud tak neučiníte, bude vám z karty stržena částka 4,60 USD za každou další půlhodinu.

Sdílená kola v Miami v největší míře provozuje Citi Bike, veškeré informace naleznete na webu: citibikemiami.com/pricing

Trajekt Downtown – Miami Beach

Netradiční alternativou k autobusům či taxíkům při cestě z centra Miami na Miami Beach jsou pravidelné trajekty společnosti Poseidon Ferry. V závislosti na sezoně jezdí trajekty 4-6x denně a cesta zabere 30 minut, což je srovnatelná jízdní doba jako u autobusu.

Nástupní přístaviště v centru Miami se nachází u řeky (Riverwalk) v blízkosti James L. Knight Center, zatímco přístaviště na Miami Beach najdete na západním pobřeží v Bentley Bay Marina s adresou 520 West Avenue.

Jednosměrný lístek stojí 13 USD a oficiální informace zjistíte na webu: poseidonferry.com/routes-schedules

Taxi

Jízda taxíkem z letiště MIA kamkoli na South Beach je fixní a stojí 35 USD. Ostatní jízdné je pevně stanoveno Radou města na:

  • 2,95 USD za první 1/6 míle,
  • 0,85 USD za každou další 1/6 míle až do celkové vzdálenosti 1 míle,
  • 0,40 USD každá další 1/6 míle.

Pokud cestujete z letiště nebo z přístavu, je třeba vždy počítat s příplatkem 2 USD, který bude automaticky přičten k nástupní sazbě.

Spropitné není povinné, ale počítá se se zhruba 15 % z celkové ceny.

Pro více informací o tarifech navštivte oficiální webové stránky města.

Uber

Stejně jako ve většině světových metropolích můžete i v Miami využít služeb Uberu. Za krátkou jízdu ze South Beach do centra Miami zaplatíte kolem 9 USD.

Odhad svého jízdného si vypočítejte přímo na stránkách Uberu.

Chystáš se do Miami?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Lajnhart
naposledy aktualizováno 07. 06. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.