Jak se dostat do Miami

Přes velkou louži se samozřejmě nejlépe dostanete letadlem. Nejlevnější letenky obvykle seženete z německých letišť nebo Vídně za průměrné ceny kolem 12.500 Kč. V akcích (především na podzim a na jaře) často i pod 10.000 Kč, naopak o prázdninách a Vánocích se často stěží dostanete pod 20.000 Kč. 

Letenky z Prahy pak bývají asi o 15% dražší.

Při plánování letů do Miami věnujte pozornost svému příletovému/odletovému letišti. V aglomeraci jsou totiž hned tři:

V současné době neexistuje přímá linka mezi Prahou a Miami a během své cesty budete muset vždy alespoň jednou přestoupit.

Jak cestovat po Miami

Půjčení auta

Většina místních dává dopravě autem, a přestože ve městě najdete několikaproudové silnice, Miami denně sužují silné dopravní zácpy. Pokud plánujete zapůjčení auta, určitě pořiďte SunPass (k dispozici i přes mobilní aplikaci Sun Pass - android/apple) pro placení mýtného a počítejte také s placeným parkovným. Miami a Miami Beach mají mobilní aplikace pro parkoviště, takže vše vyřešíte snadno přes svůj telefon.

Za zaparkování vozu na Miami Beach zaplatíte přibližně 4 dolary za hodinu. Určitě neparkujete mimo vyhrazená parkoviště, hrozí vám odtah.

Car2Go

Alternativou ke standardnímu zapůjčení auta je Car2Go, carsharingová aplikace, přes niž si můžete zapůjčit automobil, dopravit se do kýženého cíle a zaparkovat auto na vyhrazeném parkovišti. Platíte pouze za čas, kdy auto používáte, nemusíte řešit tankování benzinu, pojištění nebo podepisování smluv.

Minuta jízdy stojí mezi 0,41 a 0,47 dolaru, hodina od 15 do 19 dolarů, den od 89 do 129 dolarů.

Pro více informací určitě navštivte oficiální stránky: www.car2go.com.

DecoBike

V Evropě oblíbený bikesharing funguje také v americké metropoli, kde si můžete zapůjčit kolo na 30–60 minut a následně ho vrátit na jakoukoli stanici ve městě.

Denní pas stojí 24 dolarů. Pokud byste chtěli ve městě setrvat déle, zvažte nákup měsíčního pasu za 35 dolarů. Dávejte si ovšem pozor, abyste vrátili kolo na stojan do 30 minut. Pokud tak neučiníte, bude vám z karty stržena částka 4 dolary za každou další půlhodinu.

Více informací naleznete na: www.decobike.com.

Tip! Pokud vlastníte iPhone, stáhněte si aplikaci DecoBike přímo do vašeho telefonu.

Městská hromadná doprava

Městská doprava ve městě není tak rozšířená jako v Evropě. Většina místních totiž dává přednost dopravě osobním automobilem. Do vzdálenějších míst města určitě zvažte jinou než autobusovou dopravu, ideálně pak pronájem auta.

Airport shuttle

Pohodlný autobus číslo 150 s úložným prostorem na vaše zavazadla operuje mezi letištěm MIA a Miami Beach každých 30 minut od 6:00 do 24:00 7 dní v týdnu. Lístky jsou k zakoupení v jednom ze samoobslužných automatů Easy Card v hale letiště.

Cena lístku: 2,25 dolaru (jednosměrná jízdenka)

Autobusy

Pokud chcete nastoupit do autobusu, viditelně zamávejte, autobus na zastávce jinak nezastaví. Pokud chcete naopak vystoupit, zatáhněte za šňůru nataženou podél oken, všechny zastávky tu totiž jsou na znamení. Lístek lze zakoupit v některém ze samoobslužných automatů na vybraných zastávkách nebo v hotovosti přímo u řidiče (mějte s sebou přesnou částku, řidič vám nerozmění).

Cena lístků: 2,25 dolaru

Metro

Miamské metro má pouze dvě linky: zelenou a červenou. Červená linka vede z Mezinárodního letiště MIA do Dadeland South. Zelená linka kopíruje červenou až do stanice Earlington Heights, poté pokračuje dál až do Palmetto. Metro funguje od 5:00 ráno do 24:00. Jízdenky zakoupíte v samoobslužných automatech na každé zastávce.

Cena lístků: 2,25 dolaru

Více informací o cenách jízdného naleznete na oficiálních stránkách dopravního podniku: www.miamidade.gov

 

Tip na EASY Pay Miami App: Stáhněte si aplikaci EASY Pay Miami do vašeho smartphonu a používejte elektronickou jízdenku. Přes aplikaci můžete jednoduše zakoupit také jednodenní či sedmidenní EASY Pass, který využijete k neomezenému cestování po městě.

Metromover

Turisté zajisté ocení jízdu Metromover, který je zcela zadarmo. Trať sice měří pouhých 7 kilometrů, ale dopraví vás na ta nejdůležitější turistická místa. Elektricky poháněné vozy bez řidiče operují na 3 linkách (Inner Loop, Omno Loop a Brickell Loop), které jsou často spojeny se stanicemi metra. Vlaky jezdí od ranních hodin až do 24:00.

Miami Trolley

Miami Trolley je zábavný způsob, jak poznat centrum města, a navíc je stejně jako Metromover zcela zdarma. Klimatizované autobusy jezdí každý den, v pracovní dny od 6:30 ráno do 23:00, v sobotu nestaví v zastávce Overtown a v neděli se kromě Overtown nedostanete ani do Allapattah, Health District, Stadium a Wynwoodu.

Více informací o jízdních řádech (které se často mění v závislosti na svátcích a kulturních a sportovních událostech) naleznete na: www.miamigov.com/trolley/.

Taxi

Jízda taxíkem z letiště MIA kamkoli na South Beach je fixní a stojí 35 dolarů. Ostatní jízdné je pevně stanoveno Radou města na:

  • 2,95 dolaru za první 1/6 míle,
  • 0,85 dolaru za každou další 1/6 míle až do celkové vzdálenosti 1 míle,
  • 0,40 dolaru každá další 1/6 míle.

Pokud cestujete z letiště nebo z přístavu, je třeba vždy počítat s příplatkem 2 dolary, který bude automaticky přičten k nástupní sazbě.

Spropitné není povinné, ale počítá se se zhruba 15 % z celkové ceny.

Pro více informací o tarifech navštivte oficiální webové stránky města.

Uber

Stejně jako ve většině světových metropolích můžete i v Miami využít služeb Uberu. Za krátkou jízdu ze South Beach do centra Miami zaplatíte kolem 9 dolarů.

Odhad svého jízdného si vypočítejte přímo na stránkách Uberu.

Lyft

Jako alternativa k Uberu funguje v Miami také služba Lyft. Ceny jsou téměř totožné s Uberem.

Mobilní aplikace je ke stažení zdarma jak pro iOs, tak pro Android. Více informací o cenách: www.lyft.com.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Lajnhart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 lety
Navrhni úpravu