New York night

34 míst co vidět v New Yorku

Chinatown

Čtvrť

Chinatown

Pokud jste ještě nikdy nebyli v Číně a rádi byste si rychlou návštěvu odbyli třeba v New Yorku, vydejte se do čtvrti Chinatown. Na soustředěném území žije asi stovka tisíc přistěhovalých Číňanů, kteří si čtvrť přizpůsobili po svém. Čínské restaurace, trhy a především spousta podivných pachů a samozřejmě Číňanů.

Obdobné "malé Číny" naleznete i v Brooklynu či Queensu, ale ta manhattanská je zdaleka největší a nejživější.

Malá Čína v srdci New Yorku

Historie čínské čtvrti sahá do konce 19. století, kdy do Ameriky mířily tisíce uprchlíků z Číny před hladomorem a později i čínsko-japonskou válkou. Číňané se v zahraničí rádi sdružují do komunit a nejinak tomu bylo i na Manhattanu, kde si vybrali tehdy velmi levnou čtvrť v oblasti Canal Street.

Masivní migraci a rozvoj Chinatown však zažil až mezi 60. a 80. léty 20. století za komunistické vlády v Číně. Počet obyvatel Little China na Manhattanu dosáhl až 100 000, čímž se dodnes řadí na první příčku ve velikosti čínských diaspor na západní polokouli.

Největší zastoupení zde mají obyvatelé původem z provincie Guangdong a jejího hlavního města Guangzhou (Kanton) a také Hong Kongu. Naopak ve výrazně menším Chinatownu v Brooklynu převažují lidé z města Fuzhou.

Nasávejte exotické vůně a vjemy

Nejživější část Chinatownu najdete v bočních kolmých ulicích k hlavní Canal Street, a to v poměrně krátkém úseku mezi Manhattan Bridge a Broadwayí. Ponořte se do nitra čínského světa a nezůstávejte jen na Canal Street. Rázem vás obklopí vůně typických čínských jídel, všudypřítomné čínské nápisy a neuvěřitelný mumraj pouličního života.

Nebojte se v některé z místních restaurací zastavit a okusit čínské speciality. Sice v jídelním lístku nebudete rozumět vůbec ničemu, ale u obsluhy se najde vždy aspoň někdo anglicky hovořící.

K nejživějším ulicím Chinatownu patří Mott Street a Mulberry Street.

Ubytování v Chinatownu

Hotely v Chinatownu patřily dlouhodobě k nejlevnějším v celém New Yorku, zvlášť pokud jste byli ochotní slevit z kvality. Toto pravidlo však již delší dobu neplatí, místní hotely obvykle fungují jen pro komunitu z Číny a není je možné rezervovat přes běžné portály.

Na okraji čínské čtvrti však přesto narazíte na dlouhodobě nejlevnější ubytování v oblasti Lower Manhattan, a sice ne příliš dobře hodnocený U. S. Pacific Hotel * se společnou koupelnou i toaletou, ale cenami okolo 2 000 Kč za noc.

Mnohem kvalitnější ubytování s cenami mezi 2 600 a 4 000 Kč za noc (což je na Manhattan podprůměr) nabídne blízký Hotel Richland LES *** na východním okraji Chinatownu.

Jak se dostat do Chinatownu?

Čínskou čtvrť najdete na Dolním Manhattanu u vyústění Manhattanského mostu.

Nejbližší stanice metra:

  • Canal St (v centru čtvrti) – hnědé linky J, Z; zelené linky 4, 6; žluté linky N, Q, R, W
  • Grand St (severní okraj čtvrti) – oranžové linky B, D
  • East Broadway (východní okraj čtvrti) – oranžová linka F

Přes Chinatown také projíždějí autobusové linky 1, 55 a 103.

Chystáš se do New Yorku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 29. 08. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.