Zpět na seznam míst co vidět v New Yorku
Brooklynský most

Brooklynský most

Pokud byste měli jmenovat jeden jediný most, který spojuje Manhattan s okolím, byl by to právě ikonický Brooklynský most, jehož otevření proběhlo již v roce 1883. Brooklyn Bridge patří rozhodně mezi nejkrásnější mosty světa a v rámci New Yorku je historicky nejvýznamnější.

Brooklyn Bridge je také první visutý most na světě zavěšený na ocelových lanech. V době svého dostavění byl Brooklynský most považován za osmý div světa a mezi newyorčany se těší mimořádné oblibě – patří k neodmyslitelným symbolům města. Klene se nad East River.

Výstavba a rozměry mostu

O stavbě mostu bylo rozhodnuto v roce 1869 po kruté zimě, kdy na mnoho dní zamrzly všechny lodě a neexistovala tak žádná možnost, jak se dostat z Brooklynu a Queensu na Manhattan. Stavbou mostu byl pověřen inženýr John Augustus Roebling, kterého po tragické smrti nahradil jeho syn Washington Roebling.

Stavba byla zahájena v roce 1870 a most se od počátku plánoval jako visutý zavěšený na lanech, které vedou ze dvou masivních pilířů z vápence, žuly a cementu. Slavnostně byl most otevřen 24. května 1883 a stal se první pevnou spojnicí New Yorku s tehdy ještě samostatným městem Brooklynem.

Dominantu mostu tvoří dva žulové novogotické pilíře šplhající do maximální výšky 84,3 metru.

Rozpětí mezi pilíři 486 metrů, mostovka je široká přes 25 metrů tak, aby byla schopna pojmout tři pruhy v jednom směru a lávku pro pěší. Celkem se Brooklyn Bridge pyšní délkou 1 825 metrů.

Výhledy z mostu i na most

Po celé délce mostu vede sdružená stezka pro chodce a cyklisty zcela oddělená od aut. Z ní se naskýtají úchvatné a netradiční vyhlídky na manhattanské panorama, nejlépe viditelné jsou od prvního pilíře směrem od Manhattanu.

Ale i samotný most poutá pozornost dnem i nocí, kdy jsou jeho hlavní nosná lana i pilíře krásně osvícené. Nejhezčí výhledy na celý most s Manhattanem v pozadí jsou určitě z krásného parčíku Empire-Fulton Ferry State Park umístěném na brooklynské straně (viz poloha na mapě).

Ubytování poblíž mostu

Na straně Manhattanu jen asi 150 metrů od začátku pěší promenády přes Brooklyn Bridge bychom doporučili hotel Aloft Manhattan Downtown **** s přijatelnými cenami kolem 5 000 Kč za noc, což je na centrum Manhattanu spodní hranice průměru.

Jak se k Brooklyn Bridge dostat?

Na obou stranách mostu využijete několik stanic metra, které jsou nejrychlejší formou dopravy.

Stanice na manhattanské straně:

  • Brooklyn Bridge/City Hall – zelené linky 4, 5, 6
  • Chambers St – hnědé linky J, Z
  • City Hall – žluté linky R, W

Stanice na brooklynské straně:

  • High St – modré linky A, C
  • Clark St – červené linky 2, 3
  • Borough Hall – červené linky 2, 3 a zelené linky 4, 5
  • Naviguj: 40.7056, -73.9962

Další místa v New Yorku

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 dny
Navrhni úpravu