Doprava v New Yorku
Zapomeňte na to, že byste se v New Yorku obešli bez prostředků městské hromadné dopravy či taxi. Projít pěšky budete moci části Manhattanu, ale nikdy ne celý. V New Yorku využijete nejvíce metro.
Porovnejte ceny hotelů v NY na booking.com
Jízdenky na MHD
V New Yorku funguje jednotný systém jízdného pro linky metra a autobusy dopravního podniku MTA.
Bezkontaktní placení OMNY
Nově již není třeba zakupovat kartičku Metro Card, ale je zaveden systém bezkontaktních plateb OMNY. K placení jízdenek tak můžete používat vaší běžnou debetní, kreditní nebo dobíjecí kartu, lze samozřejmě platit i mobilem či Apple Watch a podobnými způsoby.
Jednoduše při vstupu do metra či autobusu přiložíte kartu/mobil/hodinky ke čtečce a započítá se vám jízdné. Není třeba řešit výběr jízdenek, ceny jsou stejné jako při používání klasických papírových Metro Card.
- 1 jízda – 2,90 USD
- 7 dní – 34 USD
V praxi je systém nastaven na týdenní limit, který se vám může strhnout z karty. Pokud uskutečníte 12 a více jízd, musíte sice kartu pokaždé přiložit ke čtečce i po té, ale nad částku 34 USD už se vám v rámci týdenní periody žádné peníze nestrhnou.
Papírová Metro Card
V platnosti stále zůstává tzv. Metro Card. Ta samotná je zpoplatněna 1 USD a lze ji používat, respektive dobíjet vícekrát (pouze ty vícedenní). Jízdné je pak rozděleno na jednorázové či časově zvýhodněné. Svou Metro Card zřejmě budete mít už z jízdy z letiště, tak jí nevyhazujte.
Ceny jízdného v New Yorku na MHD:
- Jednorázové jízdné stojí 2,90 USD
- 7denní neomezená jízdenka stojí 34 USD
- 30denní neomezená jízdenka stojí 132 USD
Zatímco 7denní a 30denní karta je znovudobíjecí, jednorázová karta sice stojí 1 USD, ale už nelze použít znovu. Navíc je nutné vždy zakoupit dvě jízdy, tedy nejnižší hodnota papírové jízdenky v New Yorku je 6,80 USD: 5,50 USD za dvě jízdy + 1 dolar cena kartičky.
Další informace najdete na webu dopravního podniku mta.info.
Single ride
Pokud plánujete cestovat opravdu jen jednou a nechcete používat vlastní platební kartu, můžete si v automatu kromě kartičky Metro Card koupit také jízdenku pro jednu jízdu.
Lístek je nepřestupní a stojí 3,25 USD.
Kde koupit Metro Card?
Jízdenky koupíte v automatech na všech stanicích metra, kde lze platit jak hotovostí, tak platební kartou. Lze zakoupit i v mnoha trafikách či supermarketech, viz jejich kompletní seznam.
Kde platí jízdné MTA?
Platit bezkontaktně přes terminály OMNY a využívat jízdenky Metro Card lze na všech linkách klasického metra v New Yorku (vždy po celé délce jeho trasy) a na autobusových linkách local či Select Bus Service (SBS).
Jízdné platí na autobusových linkách označených písmenem M, Q, B, Bx nebo SIM, tedy na všech spojích ve čtvrtích Manhattan, Queens, Brooklyn, Bronx a Staten Island. Naopak u expresních linek (označených písmenem X) platí speciální jednorázové jízdné 6,75 USD. S těmi se ale turisté příliš nesetkají.
Jízdenky nebo bezkontaktní platby MTA platí i na lanovce Roosvelt Island Tramway.
Jízdné MTA neplatí na železničních linkách a ani pro cestu do New Jersey.
Jak je to s přestupy?
Přestupy umí být v New Yorku poněkud komplikované, ale pokud tranferujete v rámci jedné přestupní stanice z jedné linky metra na druhou, neprocházíte žádným turniketem. Naopak cestujete-li metrem a autobusem, vždy se bude jednat o dvě samostatné jízdy.
Metro
New York díky své rozlehlosti obsluhuje na 25 linek odlišených mezi sebou písmeny a barvami. Mnohé z nich na samotném Manhattanu jezdí společnými trasami a rozdělují se až při cestách do předměstí Bronxu, Queensu či Brooklynu.
Metro v New Yorku jezdí 24 hodin denně. V hlavní špičky jezdí metro téměř každých pár minut, ale v noci se intervaly mohou značně prodloužit až na půl hodinu.
Protože newyorské metro je nejčastější dopravní prostředek, který budete používat, zpracovali jsme detailní informace do samostatné kapitoly Metro New York.
Autobusy MTA
Autobusem se po New Yorku příliš nejezdí, alespoň do té chvíle, kdy se bavíme pouze o turistech. Autobusy jsou značeny písmenem a číslem, kdy písmeno značí oblast, v níž autobus jezdí (M = Manhattan, Bx = Bronx, B = Brooklyn, Q = Queens; S = Staten Island). Číslo pak doplňuje konkrétní linku.
Autobusovou dopravu využijete zejména při lokálních krátkých cestách například v okolí Central Parku či v Brooklynu a Queensu.
Své významné využití mají autobusy na Staten Islandu, kde není síť metra a také při cestě na letiště La Guardia LGA, kam rovněž metro nezajíždí.
Při nástupu strčíte vaší Metro Card do validátoru, který kartičku načte a zase vrátí, při používání bezkontaktní platby jen přiložíte během nástupu mobil/kartu ke čtečce.
Zastávky jsou na znamení a vždy tak musíte zatahat za žlutý provázek podél oken nebo stisknout tlačítko "Stop", pokud chcete vystoupit.
Všechny městské autobusy provozuje dopravní podnik MTA, tedy ten samý, který provozuje i metro.
Mapy jednotlivých linek dle oblastí web.mta.info/maps.
Lanovka "Tramway"
Až budete mít dost podzemí z jízdy v metru, naskočte do lanové dráhy.
Newyorská visutá kabinková lanovka jezdí mezi Rooseveltovým ostrovem a 53. ulicí a 2. Avenue. Interval jízd je 7–15 minut a v provozu je od 6:00 do 02:00 (v pátek a sobotu až do 3:30 ráno). Jízdné se hradí pomocí Metro Card a ceník je totožný.
Lanovka na Roosvelt Island se označuje jako "Tramway", byť s tramvají tak, jak si jí představujeme my, nemá vůbec nic společného.
Oficiální web: rioc.ny.gov/302/Tram
Lodě na East River (ferry)
Zpestřete si svou návštěvu New Yorku o podívanou z vodní hladiny. Podél východní strany Manhattanu najdete aktuálně 6 pravidelných lodních linek a 1 speciální Staten Island Ferry, viz níže.
Lodě jezdí obvykle od 6 ráno do 2 hodin ráno po půlnoci. Detailní lodní řád je na adrese ferry.nyc/routes-and-schedules.
Na plavbu nelze použít Metro Card a lístek si musíte koupit před naloděním. V doku jsou automaty a lístek stojí 2,75 USD za jednu jízdu. Děti do 110 cm plují zdarma.
Trajekt na Staten Island
V případě cesty na Staten Island vyplouvá každých 30 minut trajekt, který je zdarma.
Plavbu byste měli podniknout i pokud návštěvu Staten Islandu neplánujete. Pluje totiž podél Sochy svobody a naskytne se nejen krásný pohled na tuto sochu, ale zejména pak na celý Downtown Manhattanu.
Po připlutí na Staten Island je možné rychle přeběhnout na další trajekt a do minuty tak odplout zpět. Mnoho lidí poběží s vámi, cestují tak všichni turisté. Trajekt jezdí 24 hodin denně.
Oficiální informace a jízdní řád: www.siferry.com
Taxi, Uber, Lyft
Pro New York tolik typické žluté taxíky budou vaším každodenním zátiším v ulicích Manhattanu. Pokud byste potřebovali rychlý a pohodlný přesun, mávněte.
Taxi v New Yorku stojí cca 3,50 USD za nástupní taxu (liší se v jednotlivé dny) a následně 0,5 USD za každých 300 metrů. Platit můžete jak v hotovosti, tak i platebními kartami.
Aktuální sazby dohledáte na webu nyc.gov/taxi-fare.
Například cena z letiště JFK na Manhattan se pohybuje kolem 55 USD.
V New Yorku jsou také velmi populární mobilní aplikace Uber nebo Lyft. Zejména v časech cca od 7:00 do 16:00 bývá Uber nebo Lyft levnější než klasické taxíky. Naopak ve špičkách dne, kdy je větší poptávka, bývají tyto služby často naopak dražší.
Doprava do New Jersey
Při cestě na druhý břeh řeky Hudson opouštíte město i stát New York a vjíždíte do New Jersey. Z turistického hlediska tu mnoho zajímavého nenajdete, avšak ceny ubytování zde můžou být natolik zajímavější než na Manhattanu, že se vyplatí v New Jersey ubytovat.
Důležité je však mít na paměti, že na žádném druhu dopravy mezi Manhattanem a New Jersey neplatí jízdné dopravního podniku MTA.
Možností cestování mezi New Yorkem a New Jersey je hned několik:
- Trajekty – nejzajímavější a rychlou formu dopravy, pokud bydlíte na pobřeží, nabízejí četné trajekty společnosti NY Waterway (oficiální web: nywaterway.com/FerryRoutesSchedules). Nejlevnější jednosměrné jízdenky startují na 9 USD.
- Vlaky PATH – nejfrekventovanější, nejpohodlnější a nejlevnější forma dopravy. Vlaky jezdí z Newarku, Jersey City a Hobokenu k World Trade Center i na centrální Manhattan (33rd Street).
- Jízdní řády, mapy
- Cena 5,50 USD za dvě jízdy (nehledě na vzdálenost) + 1 USD za kartičku Metro Card, neplatí zde ale 7- nebo 30denní jízdné
- Vlaky NJ Transit – spojují centrální Penn Station s Newarkem a destinacemi dál v New Jersey
- Jízdní řády mapy
- Ceny do Newarku cca 5,25 USD one-way
- Autobusy – četné spojení nabízí desítky autobusových linek, které však oproti vlakům nemají cenovou a už vůbec ne časovou výhodu, navíc je výrazně náročnější najít tu správnou zastávku
Nejrychlejší dopravu obstarávají vlaky, které vás do Jersey City či Hobokenu převezou během 10 minut, do Newarku pak asi za 20 minut.
Doprava na Long Island
Seženete-li naopak bydlení na Long Islandu, kromě linek metra, které jezdí v rámci hranic města New Yorku, lze využít i výrazně rychlejší vlaky LIRR, alias Long Island RailRoad.
Vlaky LIRR sice provozuje dopravní podnik MTA, ale jízdné použitelné na metro a autobusy v New Yorku se na tyto spoje nevztahuje, a to ani při cestování v rámci hranic města. Vždy si tak musíte koupit jednorázové jízdenky, které se vypočítávají podle vzdálenosti a také podle toho, zda cestujete ve špičce nebo mimo ní.
Chystáš se do New Yorku?
11 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Na stránkách OMNY je informace, že při bezkontaktním placení za dopravu se od 20.srpna 7-mi denní strop jízdného ( 34$ ) počítá od jakéhokoliv dne .. chápu to správně ?
A případně, pokud to tak opravdu je, lze např. bezkontaktně zaplatit i za AirTrain z JFK ( samozřejmě mimo rámec 7mi denní jidenky ) tzn. bez nutnosti fyzicky koupit a nabít Metro card ?
Už jste někdo řešil vrácení metrocard? U výstupu s Air train jsem chtěl zakoupit měsíční dobití na metro a jednu jízdu vlakem. Místo toho mám měsíční jen na Air train. Co s tím? Samozřejmě ten kupón na air train už nevyuziju. Díky za radu.
Kde se dá pořídit OMNY card , nebo se jen stahuje virtuální aplikace do telefonu ? Máme se registrovat na OMNY.info register ?
OMNY Card můžete koupit typicky v minimarketech 7-Eleven, CVS, Walgreens apod. (viz info zde: https://omny.info/omny-card).
Nicméně vůbec není potřeba ani OMNY Card ani žádná aplikace a ani registrace.
Bezkontaktní placení OMNY funguje s jakoukoliv kreditní nebo debetní kartou. Prostě jen vždy přiložíte svou kartu k turniketu a o nic dále se nestaráte. Týdenní limit 34 USD funguje i bez registrace - více peněz se z karty nezaúčtuje.