Zavřít boční panel

Doprava v New Yorku

Jak se dostat do New Yorku

Letecky

New York je nejčastěji jediným cílem cestovatelů při cestě přes Atlantik a i proto bude vaším prvním kontaktním bodem s New Yorkem letiště JFK, případně Newark. Letenky za posledních několik let výrazně klesly a není tak problém kdykoli v průběhu roku (vyjma letních prázdnin) sehnat letenky do 12.000 korun. Nabídka je obrovská, proto se zkracuje i doba letu, která v případě přímého letu z Prahy nepřesáhne 9 hodin a v případě letu s jedním přestupem se bude pohybovat mezi 12–15 hodinami.

Letecké společnosti, které nejčastěji uvidíte při svém vyhledávání letenek do New Yorku, budou Air Canada, British Airways, KLM, Air France, Delta Airlines a jiné.

New York a jeho okolí obsluhují 4 nejdůležitější letiště:

  • New York John F. Kennedy, kam létá nejvíce letů z Evropy,
  • New York Newark je letištěm za New Jersey s dobrou konektivitou na Manhattan,
  • La Guardia, kam přiletíte, pokud budete přestupovat v USA,
  • Newburgh je nově využíváno nízkonákladovými aerolinkami jako Norwegian.

Detailně zpracovanou cestu z letiště najdete v jednotlivých odkazech směřujících na naše průvodce letišti.

Autobusem

Alternativní cestou, kterou využijete v případě pobytu v USA, jsou dálkové autobusy a vlaky. Zejména autobusy společností Megabus, Boltbus či Greyhound spojují New York s okolními městy jako Boston, Filadelfie či Washington DC přímými spoji, na něž se v čase předprodeje nabízí jízdenky za 1 $.

Vlakem

Americké vlaky Amtrak pak propojují New York se stejnými městy v okolí za mírně vyšší cenu, ale též při vyšší cestovní úrovni.

Jak cestovat po New Yorku

Zapomeňte na to, že byste se v New Yorku obešli bez prostředků městské hromadné dopravy či taxi. Projít pěšky budete moci části Manhattanu, ale nikdy ne celý. V New Yorku využijete nejvíce metro.

Metrem

New York díky své rozlehlosti obsluhuje na 25 linek odlišených mezi sebou písmeny a barvami 24 hodin denně. Mnohé z nich na samotném Manhattanu jezdí společnými trasami a rozdělují se až při cestách do předměstí Bronxu, Queensu či Brooklynu.

Ačkoli se zprvu může zdát doprava metrem v New Yorku komplikovaná, brzy ji prohlédnete a po pár jízdách budete jezdit jako rodilý Newyorčan. Stanice jsou přehledně značeny, stejně tak i případné přestupy.

Nutné je si zakoupit kartičku na metro, tzv. Metro Card. Ta samotná je zpoplatněna 1 $ a lze ji používat, respektive dobíjet vícekrát. Jízdné je pak rozděleno na jednorázové či časově zvýhodněné.

Jednorázová sazba činí 2,75 $ a příliš se nevyplatí. Kupte si raději 7denní za 32 $ nebo měsíční za 121 $. Ceny pro děti jsou poloviční.

Při vstupu do metra budete procházet turnikety, kdy vždy kartičku přiložíte a projdete. Při výstupu se již nepípá.

Při cestování newyorským metrem pamatujte na dvě možné komplikace – některé přestupní stanice nejsou přestupní. Musíte opustit metro a znovu projít turniketem. Pokud máte 7denní jízdenku, nemusíte si s tím lámat hlavu. Většina linek metra je často rozdělena na lokální a expresní spoje. Dvakrát se vždy ujistěte se, kam přesně metro jede, abyste svou zastávku nepřejeli a nečekali dlouho na další spoj.

Web dopravního podniku mta.info.

Autobusy

Autobusem se po New Yorku příliš nejezdí, alespoň do té chvíle, kdy se bavíme pouze o turistech. Autobusy jsou značeny písmenem a číslem, kdy písmeno značí oblast, v níž autobus jezdí (M = Manhattan, Bx = Bronx, B = Brooklyn, Q = Queens; a S = Staten Island). Číslo pak doplňuje konkrétní linku.

Při nástupu strčíte vaší Metro Card do validátoru, který kartičku načte a zase vrátí. Zastávky jsou na znamení a vždy tak musíte zatahat za žlutý provázek podél oken nebo stisknout tlačítko "Stop", pokud chcete vystoupit.

Mapy jednotlivých linek dle oblastí web.mta.info/maps.

Taxi

Pro New York tolik typické žluté taxíky budou vaším každodenním zátiším v ulicích Manhattanu. Pokud byste potřebovali rychlý a pohodlný přesun, mávněte.

Taxi v New Yorku stojí 3 $ za nástupní taxu a následně 0,5 $ za každých 300 metrů. Platit můžete jak v hotovosti, tak i platebními kartami.

Taxi v New Yorku

Loď na Staten Island

V případě cesty na Staten Island vyplouvá každých 30 minut trajekt, který je zdarma. Plavbu byste měli podniknout i pokud návštěvu Staten Islandu neplánujete. Pluje totiž podél Sochy svobody a naskytne se nejen krásný pohled na tuto sochu, ale zejména pak na celý Downtown Manhattanu.

Po připlutí na Staten Island je možné rychle přeběhnout na další trajekt a do minuty tak odplout zpět. Mnoho lidí poběží s vámi, cestují tak všichni turisté. Trajekt jezdí 24 hodin denně.

Pohled na Downtown

Co tady objevíš?

Je sídlem světového finančního trhu, stejně jako hlavním dějištěm politické, kulturní i industriální scény. Nikde jinde nenajdete město, které by dokázalo oslnit z tolika mnoha rozdílných úhlů pohledu. Při pomyšlení na to, že zde žijí obyvatelé více než 180 států světa, tu můžete a budete obdivovat střípky celé škály civilizační kultury.

Zejména díky této rozmanitosti si New York vytvořil vlastní kouzlo, které vás pohltí při každé návštěvě, což je možná i jeden z mnoha důvodů, proč se sem cestovatelé tak rádi vracejí.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
5–10 dní
New York může bavit i měsíc, ale tohle je optimální délka pobytu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
New York je vhodný k návštěvě napříč všemi ročními obdobími.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
To je běžná cena letenek. Akce se mohou objevit 1x do měsíce.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu