Zapomeňte na to, že byste se v New Yorku obešli bez prostředků městské hromadné dopravy či taxi. Projít pěšky budete moci části Manhattanu, ale nikdy ne celý. V New Yorku využijete nejvíce metro.

Metro

New York díky své rozlehlosti obsluhuje na 25 linek odlišených mezi sebou písmeny a barvami. Mnohé z nich na samotném Manhattanu jezdí společnými trasami a rozdělují se až při cestách do předměstí Bronxu, Queensu či Brooklynu.

Metro v New Yorku jezdí 24 hodin denně. V hlavní špičky jezdí metro téměř každých pár minut, ale v noci se intervaly mohou značně prodloužit až na půl hodinu. 

Mapa metra je k nalezení i stažení dostupná na web.mta.info/maps.

Ačkoli se zprvu může zdát doprava metrem v New Yorku komplikovaná, brzy ji prohlédnete a po pár jízdách budete jezdit jako rodilý Newyorčan. Stanice jsou přehledně značeny, stejně tak i případné přestupy.

Při cestování newyorským metrem pamatujte na dvě možné komplikace:

1) Některé přestupní stanice nejsou přestupní. Musíte opustit metro a znovu projít turniketem. Pokud máte 7denní jízdenku, nemusíte si s tím lámat hlavu, ale u jednorázových byste potřebovali dvě.

2) Většina linek metra je často rozdělena na lokální a expresní spoje. Dvakrát se vždy ujistěte se, kam přesně metro jede, abyste svou zastávku nepřejeli a nečekali dlouho na další spoj. Na mapě metra jsou stanice zobrazeny černě nebo bíle. Na černých staví jen lokální spoje a na bílých lokální a expresní. Pokud jede expresní vlak, nebude stavět na černých zastávkách a jen jimi projede.

Bezpečnost v newyorském metru

Na chvíli zapomeňte na vše, co znáte z televizních seriálů a filmů. Ano, metro v New Yorku je plné pobudů, tancujících a rapujících černochů, umělců i bezdomovců, ale stejně tak i běžných lidí. Jen díky tomu, že máte čas pozorovat dění kolem sebe si budete všímat i těch nejmenších detailů a zjistíte, jak pestří obyvatelé této metropole jsou. V žádném případě však není metro nebezpečné.

Kamery i bezpečnostní pracovníci jsou na každé zastávce a dokonce i v samotných vagónech.

Chvíli vám může trvat, než si zvyknete na rozmanitost cestujících, ale určitě nemusíte mít obavy o svou bezpečnost.

Wifi na každé stanici metra

V newyorském metru chytnete wifi připojení na každé stanici metra, kde můžete využít bezplatné připojení k internetu.

Jízdenky na metro i autobusy (Metro Card)

Pro cestování metrem je nutné si zakoupit kartičku na metro, tzv. Metro Card. Ta samotná je zpoplatněna 1 USD a lze ji používat, respektive dobíjet vícekrát. Jízdné je pak rozděleno na jednorázové či časově zvýhodněné. Svou Metro Card zřejmě budete mít už z jízdy z letiště, tak jí nevyhazujte.

Ceny jízdného v New Yorku na metro:

  • jednorázové jízdné stojí 2,75 USD
  • 7 denní neomezená jízdenka stojí 33 USD
  • 30 denní neomezená jízdenka stojí 127 USD

Při vstupu do metra budete procházet turnikety, kdy vždy kartičku přiložíte a projdete. Při výstupu se již nepípá.

Další informace najdete na webu dopravního podniku mta.info.

Nově se aktuálně v New Yorku testuje i bezkontaktní platební metoda pomocí platební karet OMNY. Jednoduše nebudete pořizovat žádnou kartičku Metro Card, ale u vstupu skrze turnikety jen přiložíte bezkontaktní platební kartu. Systém je aktuálně v testovacím režimu (zhruba do roku 2023) a umožňuje koupit jen jednorázové jízdné.

Autobusy

Autobusem se po New Yorku příliš nejezdí, alespoň do té chvíle, kdy se bavíme pouze o turistech. Autobusy jsou značeny písmenem a číslem, kdy písmeno značí oblast, v níž autobus jezdí (M = Manhattan, Bx = Bronx, B = Brooklyn, Q = Queens; a S = Staten Island). Číslo pak doplňuje konkrétní linku.

Při nástupu strčíte vaší Metro Card do validátoru, který kartičku načte a zase vrátí. Zastávky jsou na znamení a vždy tak musíte zatahat za žlutý provázek podél oken nebo stisknout tlačítko "Stop", pokud chcete vystoupit.

Mapy jednotlivých linek dle oblastí web.mta.info/maps.

Lanovka

Až budete mít dost podzemí z jízdy v metru, naskočte do lanové dráhy.

Newyorská lanovka jezdí mezi Rooseveltovým ostrovem a 53. ulicí a 2. Avenue. Interval jízd je 7–15 minut a v provozu je od 6:00 do 02:00 (v pátek a sobotu až do 3:30 ráno). Jízdné se hradí pomocí Metro Card a ceník je totožný.

Lodě (ferry)

Zpestřete si svou návštěvu New Yorku o podívanou z vodní hladiny. Podél východní strany Manhattanu najdete aktuálně 6 pravidelných lodních linek a 1 speciální Staten Island Ferry, viz níže.

Lodě jezdí obvykle od 6 ráno do 2 hodin ráno po půlnoci. Detailní lodní řád je na adrese ferry.nyc/routes-and-schedules.

Na plavbu nelze použít Metro Card a lístek si musíte koupit před naloděním. V doku jsou automaty a lístek stojí 2,75 USD za jednu jízdu. Děti do 110 cm plují zdarma.

Loď na Staten Island

V případě cesty na Staten Island vyplouvá každých 30 minut trajekt, který je zdarma.

Plavbu byste měli podniknout i pokud návštěvu Staten Islandu neplánujete. Pluje totiž podél Sochy svobody a naskytne se nejen krásný pohled na tuto sochu, ale zejména pak na celý Downtown Manhattanu.

Po připlutí na Staten Island je možné rychle přeběhnout na další trajekt a do minuty tak odplout zpět. Mnoho lidí poběží s vámi, cestují tak všichni turisté. Trajekt jezdí 24 hodin denně.

Taxi

Pro New York tolik typické žluté taxíky budou vaším každodenním zátiším v ulicích Manhattanu. Pokud byste potřebovali rychlý a pohodlný přesun, mávněte.

Taxi v New Yorku stojí 3 USD za nástupní taxu a následně 0,5 USD za každých 300 metrů. Platit můžete jak v hotovosti, tak i platebními kartami.

Aktuální sazby dohledáte na webu nyc.gov/taxi-fare.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu