Průvodce městem
Nikdy nespící New York

New York je legendou, ikonou všech metropolí, Velkým jablkem, Gothamem a především městem, které nikdy nespí.

1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v New Yorku

Jak se dostat do New Yorku

Letecky

New York je nejčastěji jediným cílem cestovatelů při cestě přes Atlantik a i proto bude vaším prvním kontaktním bodem s New Yorkem letiště JFK, případně Newark. Letenky za posledních několik let výrazně klesly a není tak problém kdykoli v průběhu roku (vyjma letních prázdnin) sehnat letenky do 12.000 korun. Nabídka je obrovská, proto se zkracuje i doba letu, která v případě přímého letu z Prahy nepřesáhne 9 hodin a v případě letu s jedním přestupem se bude pohybovat mezi 12–15 hodinami.

Letecké společnosti, které nejčastěji uvidíte při svém vyhledávání letenek do New Yorku, budou Air Canada, British Airways, KLM, Air France, Delta Airlines a jiné.

New York a jeho okolí obsluhují 4 nejdůležitější letiště:

  • New York John F. Kennedy, kam létá nejvíce letů z Evropy,
  • New York Newark je letištěm za New Jersey s dobrou konektivitou na Manhattan,
  • La Guardia, kam přiletíte, pokud budete přestupovat v USA,
  • Newburgh je nově využíváno nízkonákladovými aerolinkami jako Norwegian.

Detailně zpracovanou cestu z letiště najdete v jednotlivých odkazech směřujících na naše průvodce letišti.

Autobusem

Alternativní cestou, kterou využijete v případě pobytu v USA, jsou dálkové autobusy a vlaky. Zejména autobusy společností Megabus, Boltbus či Greyhound spojují New York s okolními městy jako Boston, Filadelfie či Washington DC přímými spoji, na něž se v čase předprodeje nabízí jízdenky za 1 $.

Vlakem

Americké vlaky Amtrak pak propojují New York se stejnými městy v okolí za mírně vyšší cenu, ale též při vyšší cestovní úrovni.

Jak cestovat po New Yorku

Zapomeňte na to, že byste se v New Yorku obešli bez prostředků městské hromadné dopravy či taxi. Projít pěšky budete moci části Manhattanu, ale nikdy ne celý. V New Yorku využijete nejvíce metro.

Metrem

New York díky své rozlehlosti obsluhuje na 25 linek odlišených mezi sebou písmeny a barvami 24 hodin denně. Mnohé z nich na samotném Manhattanu jezdí společnými trasami a rozdělují se až při cestách do předměstí Bronxu, Queensu či Brooklynu.

Ačkoli se zprvu může zdát doprava metrem v New Yorku komplikovaná, brzy ji prohlédnete a po pár jízdách budete jezdit jako rodilý Newyorčan. Stanice jsou přehledně značeny, stejně tak i případné přestupy.

Nutné je si zakoupit kartičku na metro, tzv. Metro Card. Ta samotná je zpoplatněna 1 $ a lze ji používat, respektive dobíjet vícekrát. Jízdné je pak rozděleno na jednorázové či časově zvýhodněné.

Jednorázová sazba činí 2,75 $ a příliš se nevyplatí. Kupte si raději 7denní za 32 $ nebo měsíční za 121 $. Ceny pro děti jsou poloviční.

Při vstupu do metra budete procházet turnikety, kdy vždy kartičku přiložíte a projdete. Při výstupu se již nepípá.

Při cestování newyorským metrem pamatujte na dvě možné komplikace – některé přestupní stanice nejsou přestupní. Musíte opustit metro a znovu projít turniketem. Pokud máte 7denní jízdenku, nemusíte si s tím lámat hlavu. Většina linek metra je často rozdělena na lokální a expresní spoje. Dvakrát se vždy ujistěte se, kam přesně metro jede, abyste svou zastávku nepřejeli a nečekali dlouho na další spoj.

Web dopravního podniku mta.info.

Autobusy

Autobusem se po New Yorku příliš nejezdí, alespoň do té chvíle, kdy se bavíme pouze o turistech. Autobusy jsou značeny písmenem a číslem, kdy písmeno značí oblast, v níž autobus jezdí (M = Manhattan, Bx = Bronx, B = Brooklyn, Q = Queens; a S = Staten Island). Číslo pak doplňuje konkrétní linku.

Při nástupu strčíte vaší Metro Card do validátoru, který kartičku načte a zase vrátí. Zastávky jsou na znamení a vždy tak musíte zatahat za žlutý provázek podél oken nebo stisknout tlačítko "Stop", pokud chcete vystoupit.

Mapy jednotlivých linek dle oblastí web.mta.info/maps.

Taxi

Pro New York tolik typické žluté taxíky budou vaším každodenním zátiším v ulicích Manhattanu. Pokud byste potřebovali rychlý a pohodlný přesun, mávněte.

Taxi v New Yorku stojí 3 $ za nástupní taxu a následně 0,5 $ za každých 300 metrů. Platit můžete jak v hotovosti, tak i platebními kartami.

Taxi v New Yorku

Loď na Staten Island

V případě cesty na Staten Island vyplouvá každých 30 minut trajekt, který je zdarma. Plavbu byste měli podniknout i pokud návštěvu Staten Islandu neplánujete. Pluje totiž podél Sochy svobody a naskytne se nejen krásný pohled na tuto sochu, ale zejména pak na celý Downtown Manhattanu.

Po připlutí na Staten Island je možné rychle přeběhnout na další trajekt a do minuty tak odplout zpět. Mnoho lidí poběží s vámi, cestují tak všichni turisté. Trajekt jezdí 24 hodin denně.

Pohled na Downtown

Co tady objevíš?

Je sídlem světového finančního trhu, stejně jako hlavním dějištěm politické, kulturní i industriální scény. Nikde jinde nenajdete město, které by dokázalo oslnit z tolika mnoha rozdílných úhlů pohledu. Při pomyšlení na to, že zde žijí obyvatelé více než 180 států světa, tu můžete a budete obdivovat střípky celé škály civilizační kultury.

Zejména díky této rozmanitosti si New York vytvořil vlastní kouzlo, které vás pohltí při každé návštěvě, což je možná i jeden z mnoha důvodů, proč se sem cestovatelé tak rádi vracejí.

Průvodce pro tebe napsal David Eiselt
Připrav se na
5–10 dní
New York může bavit i měsíc, ale tohle je optimální délka pobytu.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
New York je vhodný k návštěvě napříč všemi ročními obdobími.
Více o počasí
Letenky od
12 000 Kč
To je běžná cena letenek. Akce se mohou objevit 1x do měsíce.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 12 dny
Navrhni úpravu