New York night

Co dělat v New Yorku

Coffee break

Pití kávy se stalo v New Yorku tradiční aktivitou a nejednoho člověka najdete na ulici s papírovým kelímkem v ruce v jakoukoli denní dobu. Posaďte se při svých toulkách městem do jedné ze stovek kavárenských poboček Starbucksu a pozorujte běžný cvrkot Newyorčanů.

Nákupy oblečení

Nakupování v New Yorku je velkým tématem, kterému se věnují cestovatelé i v naší diskuzi. Hlavní lokality, kde dobře a levně nakoupíte nové neokoukané zboží předních módních značek, jsou:

Macy’s na Herald Square je legendární obchodní dům na Manhattanu. Najdete tu doslova vše od obleků, sportovního oblečení, bot až po domácí doplňky. Na recepci si vyzvedněte kartičku pro dodatečnou 10% slevu – budete potřebovat cestovní pas.

21 Century ve Financial Disctrictu dříve proslulo neřízenou hrabárnou posledních kousků za ty nejlepší ceny, které mnohdy atakovaly i hranici 1 USD. Dnes je podobných extrémních doprodejů méně a více tu najdete i běžné kolekce.

New Jersey Garden’s je outletové centrum, kam se dopravíte autobusy z Porth Authority. Zpáteční lístek zakoupíte v automatu za 14 $ a jedná se o autobus č. 111 odjíždějící ze zastávky 222. Při vstupu je možné na recepci vyzvednout slevovou knížku za 5 $ – podívejte se na aktuální slevy, zda se pro vás vyplatí.

Fifth Avenue je zřejmě nejznámější nákupní ulicí na celém světě. Najdete zde nejen luxusní butiky značek Prada, Tiffany, Gucci, Armani, Versace, BVLGARI a jiné, ale též běžné módní značky typu Victoria Secret, Michael Kors, Abercrombie Fitch, Hollister, Next, Zara, Victoria Secret’s atd. Rozhodně tuto ulici a obchodní v ní nezatracujte – každý obchod má sekci s výprodeji, kde najdete také kousky se slevou 90–70 %.

Muzejní šílenství

Na území New Yorku se nachází více než stovka muzeí a jinak kulturně či historicky zaměřených organizací. Mnohé z nich znáte, mnohé doporučujeme na mapě míst, která navštívit, ale v žádném případě tu nemáme prostor k vypsání všech muzeí v New Yorku.

Pro snad ucelený seznam navštivte stránku: wikipedia.org/wiki/List_of_museums_in_New_York_City.

Sportovní zápasy

New York a jeho blízké okolí je sídlem největších sportovních klubů napříč sportovním světem. Nenechte si ujít hokejové zápasy New York Rangers s kultovní atmosférou v MSG aréně, kde sídlí také basketbalový klub New York Knicks.

Jmenovat můžeme samozřejmě hokejové rivaly New York Islanders nebo New Jersey Devil’s.

Lupeny na sportovní zápasy pohodlně zakoupíte on–line na ticketmaster.com.

Světová gastronomie

Ačkoli je New York městem Ameriky, díky své kosmopolitní povaze nabídne gastronomii ze všech koutů světa. Výhodou je, že většinu restaurací vždy vedou původní obyvatelé dané země, a proto mají jídla tradiční autentičnost.

Kdo by ale letěl do New Yorku kvůli pizze či kung pau? Ochutnejte pravou Ameriku!

Jedny z nejlepších hamburgerů ochutnáte ve fastfoodu Five Guys. Éru Elvise Presleyho okusíte v řetězci Johny Rocket’s s rudými koženými sedačkami, obřími mléčnými šejky a samozřejmě skvělými burgery.

Sportovní aktivity v Central Parku

Central Park není jen místem k odpočinku v jinak rušné metropoli, ale i ideálním místem ke sportovním aktivitám. Obujte nové boty značky Nike a uběhněte nějaký ten kilometr napříč parkem. Rozhodně v tom nebudete sami.

Vyhlídky

Newyorské panorama Manhattanu je jednou z hlavní věcí, která přitahuje turisty z celého světa. Koncentrace mrakodrapů je obrovská a působí velmi fotogenicky, zvlášť pro nás Evropany, kteří na tak velké množství vysokých budov nejsme zvyklí. Kde jsou ale nejlepší vyhlídky a výhledy v New Yorku?

Máte dvě možnosti. Buď si zaplatíte vyjížďku na jeden z mrakodrapů a pokocháte se New Yorkem z výšky, anebo se projdete po nábřeží East River či Hudsonu a uvidíte panorama Manhattanu jako celku.

Nejlepší výhledy z mrakodrapů:

  • Rockfellerovo centrumNejoblíbenější vyhlídka je Top of the Rock. Vrchol je rozdělen na vnitřní část, kde se můžete v zimě ohřát, i venkovní část bez skel. Samotné Rockefellerův mrakodrap je navíc relativně ošklivý, uvidíte z něj naopak ikonickou Emipre State Building jako na dlani, stejně tak i Central Park, v dálce pak Dolní Manhattan s One World Trade Center. 
  • One World Trade CenterNejvyšší budova v New Yorku poskytne úchvatný výhled na Dolní Manhattan, Sochu svobody nebo Brooklynský most. Nevýhodou je fakt, že logicky z této vyhlídky neuvidíte mrakodrap nejvyšší – stojíte na něm. 
  • Empire State BuildingPoskytne výborný výhled na nejvyšší One World Trade Center i Chrysler Building. Vzhledem k tomu, že právě Empire State je asi nejikoničtější mrakodrap, vyhlídka na moc oblíbená není: neuvidíte právě mrakodrap sám o sobě.
  • Ceny jsou vždy podobné (kolem 36-40 dolarů, při západu slunce pak až přes 50 $), rezervujte vždy alespoň s 3denním předstihem.

Nejlepší výhled na panorama:

  • The Granite Prospect: Nejlepší vyhlídka z brooklynské strany na Dolní Manhattan i Brooklynský most. Parčík s promenádou je 10 minut pěšky od stanice metra "High Street-Brooklyn bridge" (linky A, C). Nejlepší fotopodmínky jsou ráno.
  • Governors Island, Socha svobody a trajekt na Staten Island: Ze všech těchto míst uvidíte špičku Dolního Manhattanu s nejvyššími mrakodrapy jako na dlani. Dobré světlo vás tu čeká po celý den.
  • Jersey City: Nabídne podobný pohled jako z Brooklynu, jen z druhé strany. Proto je také nejlepší sem jet pozdě odpoledne a v podvečer, kdy je Manhattan krásně nasvícen zapadajícím sluncem.

Na pláž na Coney Island

Budete-li se pohybovat v New Yorku během letních měsíců a únavná vedra vás nepřestanou pronásledovat, udělejte si výlet na jedinou newyorskou pláž na ostrově Coney Island.

Snadno se sem dostanete metry F a Q a mimo písečné pláže si můžete zařádit v Luna Parku a svézt se na dřevěné horské dráze Cyclone.

Chystáš se do New Yorku?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 29. 08. 2022

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Vilém
před 3 měs

C21 už neexistuje!