Cestování Covid-19

9.7. je Česko pro Ukrajinu v červené barvě = nelze sem cestovat. Sledujte aktuální stav na MZV.

Od 15.6. Ukrajina otevírá své hranice vybraným zemím, mj. Česku i Slovensku. Podmínkou pro vstup je uzavřená pojistka pokrývající případnou léčbu onemocnění Covid-19 u pojišťovny registrované na Ukrajině, případně u zahraniční pojišťovny, která má uzavřeno partnerství s některou ukrajinskou, více oficiální web ukrajinské vlády. Další info na webu Ministerstva zahraničí.

Při návratu zpět do ČR je stále nutné prokázat se negativním testem na koronavirus ne starším než 3 dnů (který je obtížné na Ukrajině sehnat), případně podstoupit 14-denní karanténu.

Zpět na seznam míst co vidět na Ukrajině
Černobyl

Černobyl

Přestože je Černobyl místem nejhorší jaderné katastrofy v dějinách lidstva, stává se v posledních letech častým cílem turistů. Přibližně třicetikilometrová evakuační zóna kolem jaderné elektrárny se nachází přibližně 130 km na sever od Kyjeva nedaleko hranic s Běloruskem. Samostatně se do oblasti nedostanete, ale od částečného zpřístupnění oblasti v roce 2011 pořádají speciální agentury jednodenní či dvoudenní organizované výjezdy z Kyjeva do Černobylu. Na programu jsou prohlídka „města duchů“ Pripjatě či návštěva okolí čtvrtého reaktoru elektrárny, kde k neštěstí došlo a kde od listopadu 2016 najdeme nový kryt, který má reaktor chránit příštích sto let. Návštěvu určitě doporučujeme všem, kteří se zajímají o jadernou energii, ale i všem ostatním. Ozáření se není potřeba bát, je jen třeba počítat s nutností mít na sobě dlouhé rukávy i nohavice, a to i v letních měsících. Zároveň je třeba uposlechnout rad průvodce a neopouštět místa, kde je pohyb povolen. Pro zájemce je také většinou možné půjčit si dozimetr. Je nutné počítat také s tím, že cena výjezdu je na ukrajinské poměry dost vysoká, pohybuje se kolem 100 $/osoba (cca 2.500 Kč). Jedna z levnějších agentur: http://www.ukrainianweb.com/.

  • Naviguj: 51.275, 30.2225

Další místa na Ukrajině

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 dny
Navrhni úpravu