Kam smíme cestovat? Mapa světa s podmínkami jednotlivých států pro cestovatele.

Jak akci využít?

Nejen zvýhodněné tarify do Bangkoku nabízí Ukraine Intarnational Airlines na přelomu jara a léta, zaletět s výraznou slevou si můžete také do úžasně kontrastního Íránu, kde můžete zažít a navštívit moderní kosmopolitní Teherán, tradiční a historická města (Esfahán, Mašhhad a další), hory, pouště, ale i moře nebo třeba rýžová políčka na severu.

  • Praha – Teherán za 4.289 Kč rezervuj >>
  • Vídeň – Teherán za 180 € / 4.905 Kč rezervuj >>
  • Cestovní období: konec května – červen 2017
  • Platí do vyprodání míst
Společnost UIA nabídne i zvýhodněné tarify při cestách z Prahy na Kypr či do tureckého hlavního města Ankary: Odbavené zavazadlo do 23 kg můžete přepravovat zdarma.

Před cestou

V současnosti vyřídíte víza pro vstup na íránské území po příletu na Mezinárodní letiště v Imáma Chomejního v Teheránu. Vízum obdržíte po zaplacení poplatku ve výši 50 až 75 € (osobní zkušenosti se liší) a po předložení potvrzení o zpáteční letence a zajištěném ubytování pro první noc. Liší se také zkušenosti o pojištění, někomu je uznáno zajištěné z domova, někdo si musí zakoupit na letišti pojištění místní (kolem 20 až 30 €) On-arrival víza vás opravňují k pobytu v Íránu na maximálně 14 dní.

Od ledna je možné žádat méně stresující cestou i o e-víza. Na stránce e_visa.mfa.ir/en vyplníte žádost a obdržíte víza s platností na 30 dní. Potřebovat budete kopii první stránky pasu a pasovou fotografii v elektronické podobě. Vyřízení může trvat až 10 dní. Informace jsou však poměrně nejasné, lze se doptat na velvyslanectví v Praze.

Vezměte si s sebou dostatečnou hotovost, mezinárodní platební karty v Íránu stále nefungují. Eura nebo dolary směníte bez problému.

Na místě je upozornění, že pokud se chystáte v budoucnu do USA a již jste byli v Íránu, budete si muset vyřídit standardní vízum, ESTA vám stačit nebude.

Ubytování

I po omezení sankcí se na běžných vyhledávačích s levnými hotely v Íránu nesetkáte. V nabídce jsou spíše dražší a luxusnější z nich. Řešením tak bude najít si ubytování přímo na místě. Největší koncentrace levnějších hotelů je okolo náměstí Immáma Chomejního. Chcete-li mít alespoň první noc zajištěnou, zkuste například turisty oblíbený Firouzeh Hotel, rezervaci je ale nutné provést dopředu. Má-li někdo osobní zkušenosti s jinými hotely, nechť se podělí ve fóru nebo v komentářích.

Sdílej akci s přáteli

Kudy, kam a co tam?

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a zjsiti jak z letiště nebo co podniknout v destinaci

13 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele roman.sochora
roman.sochora

V Iranu jsem byl v říjnu 2016 a teď v únoru znova. Vždy jsem žádal o víza až na místě a pokaždé jsem dostal víza na 30 dní za 75€. Teď v únoru se mi poprvé podařilo dostat z letiště do centra jinak než taxíkem - Na letišti v Tehranu vyjít ven v horním patře a přejít nadchodem přes hlavní několikaproudovou silnici. Po východu z nadchodu se dát hned doleva k hlavní silnici a mávnout si na jeden z malých autobusů, který vás doveze na metro za méně než 1€. (Taxi je cca 35€) Taky se mi povedlo vyměnit české koruny za místní měnu na náměstí/metru Ferdowsi. (poplatek cca 20%, ale i tak jsem byl rád) Na tomto náměstí je spousta bank a směnáren a v případě nouze se tu dá vybrat (s poplatkem) i z VISA karty nebo paypalu...

Odpovědět
před 5 lety
Avatar uživatele majka.and
majka.and

Visa od arrival se tedy dostávají na jak dlouho, na 14 dní? Nezměnili to náhodou dva roky zpátky na 30 dní? Jaké vízum jste na letišti dostali vy?

před 5 lety
Avatar uživatele nataliepolakova
nataliepolakova

Bola som v Irane na prelome červenec/ srpen 2016, vízum vydané na 30 dní s platnosťou 3 mesiace - je možné ho ľahko predĺžiť v každom väčšom meste (teheran, esfahan, shiraz,..)

před 5 lety
Avatar uživatele misog
misog

teraz vo feb, visa on arrival bolo na 30 dni s jednym vstupom do krajiny

Přidat odpověď
před 5 lety
Avatar uživatele misog
misog

byvanie spokojnost s http://hostelsiniran.com/ cca do hodiny sa ozvali ohladom kazdeho byvania ci je miesto alebo nie, platba vzdy az na recepcii.

Odpovědět
před 5 lety
Petr Mach

Přátelé, prosím o aktuální informace k vízům. Nově existuje možnost vyřídit předem e visa, na stránkách se ale dočtu o následné nutnosti nějakého pohovoru či co, máte někdo praktickou zkušenost zda je to tak jak se píše ? Druhý dotaz - pokud požádám o vízum které potřebuji na 30 dní, je třeba řešit časovou prodlevu /jako např. u víz do Indie/ tak, abych dostal vízum na termín který potřebuji ? Díky Petr

před 5 lety
Avatar uživatele novakjanpavel
novakjanpavel

Vrátil jsem se v únoru 2017 z cesty po Íránu. Vízum (jednorázový vstup) jsem zakoupil na letišti v Teheránu za 75 EUR s platností na 30 dní. Vše proběhlo bez komplikací.

Přidat odpověď
před 5 lety
Avatar uživatele
cizy

3 tyzdne v Irane 6 a pol roka dozadu: http://www.romanherda.com/category/gruzinsko-armensko-iran-2010/

Odpovědět
před 5 lety
Avatar uživatele Dostic
Dostic

Fajn lidi, dobrý jídlo, exotická atmoška. A to jsme tam byli "jen" na "eurovíkendu" :-)) http://www.thebeastandbeauty.com/iran?start=3

Odpovědět
před 5 lety
Coinneach

Cestovní pojištění si od nich není nutné kupovat. Stačí mít potvrzení v angličtině, že se Vaše pojistka vztahuje na Írán.

Odpovědět
před 5 lety
Avatar uživatele phco
phco

Uvedene cestovni obdobi odpovida ramadanu.

Odpovědět
před 5 lety
Avatar uživatele
monca.cz

mají tam i pár víkendů v květnu a červnu do Kyjeva za 100€, což sice není žádná láce, ale oproti jejim klasickým 5-6000,- to jde. Navíc ideální pro líné pražáky :-)

Odpovědět
před 5 lety
Avatar uživatele
Jan Macháček

Třeba se někdo inspiruje :) http://vocasontheway.cz/iran-rijen-2015/

Odpovědět
před 5 lety
Avatar uživatele

Další akční letenky

Edinburgh
ušetříš až 75%
Tam to bude krásný!
Jeruzalem
ušetříš až 59%
Honem, dokud jsou místa!
Canal Grande most
ušetříš až 66%
Tam to bude krásný!
Sicílie
ušetříš až 59%
A už tam budem?
5553 starších akcí

Líbí se ti nízké ceny akčních letenek?

Zpravidla vydrží pár hodin. Nastav si hlídače akcí do e-mailu a my ti dáme vědět hned, jakmile se objeví nová akční letenka!

Nastavením hlídače souhlasíš s podmínkami zpracování osobních údajů. Kdykoliv se můžeš odhlásit.
Chceš si hlídače nastavit podle sebe?

Zavřít boční panel
Írán
Írán

Tajemstvím opředená Perská říše

Stát nacházející se v jihozápadní Asii, ostrov relativní stability a bezpečí v jinak turbulentním a konflikty zmítaném regionu. Na severu sousedí s Tureckem, Arménií, Azerbajdžánem a Turkeminstánem. Na východě jsou jeho sousedy Afghánistán a Pákistán. Výčet sousedících států pak uzavírá v současnosti nejrozvrácenější země region – Irák.

Írán má na severu přístup ke Kaspickému moři a na jihu pak k zálivu Perskému (dle arabských států Arabskému), jež je součástí Indického oceánu. Jedná se o poměrně rozsáhlý a velmi hornatý, převážně ve vysoké nadmořské výšce položený stát, s výraznými horskými celky (Elbroz na severu, Zagros na jihozápadě a Íránská vysočina v centrální části), a tudíž i odlišným podnebím v jednotlivých regionech.

I dnes částečně opředený tajemstvími, pro mnohé těžko pochopitelný, mnoha médii západního světa prezentovaný většinou nikoli v dobrém světle, takový je z pohledu neobeznámeného Evropana dnešní Írán. Díky svému jadernému programu, a tudíž určité mezinárodní politické a ekonomické izolaci, je Írán jen v porovnání s tradičními evropskými destinacemi turismem jen málo dotčen.

Přitom se jedná o zemi neuvěřitelně pestrou. A to z mnoha a mnoha různých pohledů. Vzpomeňme jen na neuveřitelnou pestrost krajiny – už zdejší pouště se svými mnoha podobami a datlovými oázami desítky kilometrů vzdálenými od nejbližších měst, se všudypřítomnými, mnohdy bizarními vyprahlými horskými celky okolo nebo dokonce nejvyšší, stále zasněžený kužel Damávand.

V ostrém kontrastu je pak se svými rýžovými poli a čajovými plantážemi svěže zelený pobřežní pás Kaspického moře nebo lesy na severozápadě, při hranici s Tureckem. Extrémními teplotami a vlhkostí pak zaskočí Středoevropana realita letního Perského zálivu. Celé území obývá nemálo různých národností hovořícími svými jazyky pyšnícími se svoji kulturou i náboženstvím. Množství zachovalých památek mnohdy i světového významu pak doplňuje takovou nabídku, ze které by si žádný cestovatel jen těžko nevybral něco pro sebe.

Průvodce pro Írán