Dobrý den, máte, prosím, někdo zkušenosti se zrušenými lety v souvislosti s koronavirem? Letecká společnost nám před dvěma dny zrušila let (přes Hong Kong) na Filipíny s tím, že dostaneme plnou refundaci. Měli jsme ale ještě rezervované bydlení přes booking (bez možnosti refundace) a vnitrostátní letenky s Air Asia. Majitelé ubytování stejně jako Booking odmítá jakoukoliv kompenzaci, odkazují mě na leteckou společnost. Ta říká, že mají zodpovědnost jen za svůj let. Z Air Asia se neozvali vůbec. Řešil jste někdo teď podobnou věc s lepším výsledkem?  .

Koronavirus - kompenzace za zrušené lety a navazující služby

Založil(a) ve fóru Letecké společnosti

S Ryanairem jsem ted nic neresil ,protoze  zadne letenky  nemam  nakoupene , ale co se mi v minulosti nejvic osvedcilo, poslat veskerou  korespondenci  k nejakym  narokum  primo  na jejich office v Dublinu doporucene  postou , .ale nevim jak to ted funguje ,ale za pokus  by to mozna stalo ,nanejvys do toho nainvestujes  zbytecne  postovne   

0 Citovat

jw-cz napsal(a): Jenže kontaktovat Ryanair pomocí live chat je momentálně nadlidský úkol.
Včera (čili v pátek) kolem poledne se mi dvakrát úspěšně podařilo kontaktovat Ryanair. Nikdy jsem nečekal ani dvě minuty.

Zvláštní je, že píšete o voucherech. Pokud vím, Ryanair nedává vouchery, ale vždy tvrdošíjně vrací na kartu, z které se platilo. Což nepotěší u letenek koupených přes třetí stranu. Jste si jistý, že píšete o letenkách koupených přímo u Ryanairu?

0 Citovat

KTW-DUB... pokud DUB je Dubai... leta wizzair

0 Citovat

Jj, taky mám těch voucherů od Ryanair u, místo refundu plný mail.

"Please see below details of your travel voucher for 49.99EUR, the full value of your unused booking. This amount can be used for the purchase of Ryanair flights and other services at any time over the next 12 months. It is simple to use this voucher when making a booking on the Ryanair website or app.

...." asi už na to dlabu a snad to do těch 12 měsíců proletím. 

0 Citovat

Fakt? To by byla pro mě dobrá zpráva :D Teď s nimi řeším zrušený květnový let před Edreams a na chatu mi tvrdili, že mi opravdu ale opravdu nemohou dát voucher, "jen" vratku na kartu, s kterou se to platilo :D Další čtyři lety s nimi v tomto roce jsou taky bez prostředníka... Voucher bych v tomto případě radši...

0 Citovat

Eda Novak napsal(a):

KTW-DUB... pokud DUB je Dubai... leta wizzair


Dubai  je DBX ,   DUB je   Dublin , takze  spravne  Ryanair jak pise 

0 Citovat

Tak u mna LATAM suhlasil, ze mi vrati peniaze na kartu a po 2 tyzdoch mi aj tak nakoniec poslal Voucher. Neviem ci maju v tom taky bordel alebo to este na mna skusili. Reakcna doba je u nich zhruba 5 dni, telefonovat odporucam jedine v nedelu o 5 rano inac je to o nervy.

0 Citovat

mikir napsal(a):

Dubai  je DBX

DXB

0 Citovat

Ahoj, dotaz na zdejší právníky - jak je to z hlediska chargebacku s rebookingem?

Pro zjednodušení berme, že je bez doplatku, např. letenka kupovaná 1.8.2019 na 1.5.2020, posunutá kvůli současné situaci na 1.10.2020. Když to padne i v říjnu a aerolinka se nebude mít k refundu, bude i tak možné použít chargeback nebo nárok na něj už zanikne?

0 Citovat

Přidávám svoje zkušenosti s Thai Smile a zároveň prosím pokud nemá někdo svoje s Austrian Airlines a Air Asia. Lety PRG - VIE - BKK (Austrian) a dva vnitrostátní po Thajsku (1x Thai Smile, 1x Air Asia) se měli uskutečnit začátkem května.

1. Austrian měl zrušené lety do konce dubna, teď přidal lety do 17.5., takže i náš let. Měli jsme economy light s platbou přes PayPal bez možnosti vrácení peněz, ale o refund zažádáno, zatím bez odpovědi. Máte osobní zkušenosti?

2.Thai Smile (vnitrostátní let po Thajsku) koncem března poslal mail, že ruší náš let a je možnost změnit datum nebo lokalitu, nebo voucher případně refund. Čekal jsem jak se bude vyvíjet možnost vycestovat. Před Velikonoci už bylo jasno, že v květnu ani do Chorvatska. Takže vyplňuji formulář na refund a vzápětí potvrzovací mail, že evidují moji žádost o vystavení voucheru, který pak mohu uplatnit pouze při telefonické rezervaci na thajské telefonické předvolbě. Píšu mail, že nechci voucher, ale refund. Odpověď - je pandemie, dostanete voucher. Píšu další mail, kde připojuji jejich původní mail o zrušení letu, ve kterém nabízeli full refund, odpověď - ok, peníze vrátíme na kartu do 30 pracovních dnů. Tak snad..

3. Air Asia. To bude asi oříšek, máte někdo zkušenost? Zatím nic ani nepsali, ale co jsem se dočetl, tak oficiálně všude tlačí svůj voucher.



0 Citovat

Ahoj,

myslíte, že je reálně možné uplatnit chargeback u letenky kupované přes Student Agency ? Nebo zda má někdo zkušenost třeba s jinou OTA ? Chápu, že jsou jen prostředník, ale konkrétně SWISS mi píše, že aktuálně refund není možný. Let byl zrušený a od SA mám potvrzení storna a plnou refundaci s lhůtou 4 týdny a že nyní to může být déle. Lhůta už samozřejmě uběhla.


Kdybych to bral přímo od SWISS, tak neváhám, ale tady nevím, jestli to je možné uplatnit. Na FT jsou se Swiss zkušenosti stejné, ale chargeback tam X lidí úspěšně uplatnilo. Je mi jasné, že si chtějí udržet cash za každou cenu, ale na druhou stranu jim nebudu dávat bezúročnou půjčku na kdoví jak dlouho.

0 Citovat

Michal napsal(a):

Včera (čili v pátek) kolem poledne se mi dvakrát úspěšně podařilo kontaktovat Ryanair. Nikdy jsem nečekal ani dvě minuty.

Zvláštní je, že píšete o voucherech. Pokud vím, Ryanair nedává vouchery, ale vždy tvrdošíjně vrací na kartu, z které se platilo. Což nepotěší u letenek koupených přes třetí stranu. Jste si jistý, že píšete o letenkách koupených přímo u Ryanairu?

Tak já to zkouším několikrát denně :( Hodinu čekám a stále "Please stay connected. You are in a queue for the next available Customer Care agent." 

Jak píšu, ryanair zrušil lety, nabídl buď změnit termín nebo refund. Zvolili jsme refund s tím že to bude trvat až 20 pracovních dní a nějaký jeden týden transfer peněz. A v pátek večer přišel email s voucherem na částku kterou jsme zaplatili za ty lety a jediná informace o tom že pokud chceme peníze tak máme pokračovat na tento link - https://www.ryanair.com/ie/en/us...nd-voucher. A jediná informace o vrácení peněz je úplně dole, že je máme kontaktovat. 

Ale to se mi nedaří. 

0 Citovat

Michal napsal(a):

Ahoj, dotaz na zdejší právníky - jak je to z hlediska chargebacku s rebookingem?

Pro zjednodušení berme, že je bez doplatku, např. letenka kupovaná 1.8.2019 na 1.5.2020, posunutá kvůli současné situaci na 1.10.2020. Když to padne i v říjnu a aerolinka se nebude mít k refundu, bude i tak možné použít chargeback nebo nárok na něj už zanikne?


Přesně to mě zajímalo o několik stránek dřív. Kontaktoval jsem i banku, která bohužel odpověděla klasickou nic neříkající odpovědí. 

0 Citovat

Jan Paděra napsal(a):

Ahoj,

myslíte, že je reálně možné uplatnit chargeback u letenky kupované přes Student Agency ? Nebo zda má někdo zkušenost třeba s jinou OTA ? Chápu, že jsou jen prostředník, ale konkrétně SWISS mi píše, že aktuálně refund není možný. Let byl zrušený a od SA mám potvrzení storna a plnou refundaci s lhůtou 4 týdny a že nyní to může být déle. Lhůta už samozřejmě uběhla.

Samozřejmě, že chargeback uplatnit můžete. Reakce SA jsou pro mne velkým zklamáním. 

0 Citovat

Tak jsem se nakonec spojil s Ryanair em přes chat. 

Nově teď náhodně vybírají zrušené rezervace a těm dávají automaticky vouchery, máme dvě rezervace jedna spadla normálně do refundace kterou jsme žádali a peníze za ni by měly přijít na začátku května, druhá ta větší, na ni přišel voucher. Jak mi oznámili sice udělali snad vše možné aby mi to znesnadnili, abych je kontaktovat pokud nechci voucher ale cash refund. 

Cash refund prý není teď možný, až po krizi COVID-19, což je hodně obecný termín, COVID-19 tady může být i za rok či dva a každá strana může považovat za konec něco jiného. Nicméně nabídli že mám kontaktovat Ryanair refund tým přes nějaký formulář, pokud mě to dostalo do nějakých finančních potíží, že tam to vyřídí prý hned. 

Jako asi chci po ryanairu moc, ale tohle mi nezní jako proklientský přístup, kdyby na rovinu řekli že jim pomůže když si necháme voucher a dali zakázníkovi na výběr. Ano, prvně nám dali na výběr - refund nebo změnu letu. Vybrali jsme cash refund a po třech týdnech přijde voucher a dělají vše možné obstrukce. 



0 Citovat

Pomalu ale jistě manažeři se svýma  statisícovýma platama prožírají naše peníze.

Jednoho dne poslední zhasne a všem napíše abychom přidali své pohledávky do konkurzního řízení.

Není to tak dávno co Thomas Cook v době nejvyšší konjunktůry položil jednu z největších cestovních kanceláři na světě.

0 Citovat

jj ,ale Ryanair se  nepolozi -)  nekde tu je na nejakem foru clanek v polstine  jak pry se budou prodavat letenky   za 0.99  euro , zatim jsem zadnou takovou nabidku nevidel  napak  .letenky  za nekolik stovek euro neni problem najit 

0 Citovat

tak opet kladna zkusenost s BA, zadost o dalsi refund vytelefonovana pred par dny, dnes penize na karte.

0 Citovat

Na začátku týdne jsem napsal e-mail Norským drahám, jestli je možnost, že by se dala zrušit jízdenka v low-cost tarifu na červen, v pátek jsem dostal e-mail, že ano a hned po něm druhý, že ji stornovali. Dneska mi přišel e-mail od mBank, že mám příchozí vratku od ny.no ve výši jízdenky...

0 Citovat

Není to tak. Refund cestujícímu náleží i v případě, že let je zrušen kvůli koronaviru. Počátkem dubna to EK výslovně potvrdila https://ec.europa.eu/commission/.../IP_20_485



goro napsal(a):

tak se to bere jako jedna cesta a platí vše podle EC261, tedy právo na výběr mezi přesměrováním/změnou data odletu, a zrušením celé letenky, kdy je nárok na vrácení celé částky v penězích, asi Ti bude nabízen voucher, ale máš právo požadovat peníze.
Pokud je to kvůli covid, tak samozřejmě bez kompenzace.

V praxi ještě záleží, u koho je to koupeno, některé OTA se cukají, přímo TAP taky, ale nárok je jasný.
Někde je nutno více zatlačit (pohrozit chargebackem, soudem, stížností na dozorové orgány).


0 Citovat

jw-cz napsal(a):

Tak jsem se nakonec spojil s Ryanair em přes chat. 

Nově teď náhodně vybírají zrušené rezervace a těm dávají automaticky vouchery, máme dvě rezervace jedna spadla normálně do refundace kterou jsme žádali a peníze za ni by měly přijít na začátku května, druhá ta větší, na ni přišel voucher. Jak mi oznámili sice udělali snad vše možné aby mi to znesnadnili, abych je kontaktovat pokud nechci voucher ale cash refund. 

Cash refund prý není teď možný, až po krizi COVID-19, což je hodně obecný termín, COVID-19 tady může být i za rok či dva a každá strana může považovat za konec něco jiného. Nicméně nabídli že mám kontaktovat Ryanair refund tým přes nějaký formulář, pokud mě to dostalo do nějakých finančních potíží, že tam to vyřídí prý hned. 

Jako asi chci po ryanairu moc, ale tohle mi nezní jako proklientský přístup, kdyby na rovinu řekli že jim pomůže když si necháme voucher a dali zakázníkovi na výběr. Ano, prvně nám dali na výběr - refund nebo změnu letu. Vybrali jsme cash refund a po třech týdnech přijde voucher a dělají vše možné obstrukce. 



Mám stejnou zkušenost, ale dnes mi slíbili, že peníze pošlou, tak uvidím.

0 Citovat

Michal napsal(a):

Není to tak. Refund cestujícímu náleží i v případě, že let je zrušen kvůli koronaviru. Počátkem dubna to EK výslovně potvrdila https://ec.europa.eu/commission/.../IP_20_485



však ano, to nejsme v rozporu, refund ano, viz to potvrzení evropské komise, tedy aerolinka musí vrátit plnou částku za letenku, tak jsem to i psal.

nemusí ale dávat kompenzace 250/400/600€ podle vzdálenosti, pokud byl let zrušen méně než 14 dnů před odletem. Jinak musí dávat full refund + ještě tu kompenzaci, což EK potvrdila, že nemusí, že jde o důvod mimo kontrolu aerolinky. (stejné je to v případě stávky řízení letového provozu, nebo počasí, apod.)


Otázka zůstává, zda povinnost full refundu platí i v případě nákupu letenky přes OTA.
V tomto není výklad jednotný.

0 Citovat

Sub - Bohouš Kubart napsal(a):

ted nevim jestli jsou to stránky KLM nebo AF (ale to je v podstatě fuk), mají Whatsup. A tam celkem fungují

Můžeš prosím napsat telefonní číslo, na kterém fungují na WhatsApp.


Díky

0 Citovat

Michal napsal(a):

Mě by tedy spíš zajímalo, jakým způsobem jste stornovali zbývající letenky. To byste právě jako zákazníci neměli dělat. Oni neletí - oni to ruší - vaše proaktivnost je v tom případě spíš na závadu.


Přes klasický storno formulář. Udělali jsme to proto, že nám to tak poradil Pelikán, vlastně nám to tak přímo vypsal do mailu, že tak máme postupovat.

V životě se mi nestalo, že by mi zrušili let, takže jsem prostě postupovala podle jejich pokynů...navíc to bylo dva dny před naším plánovaným odletem, takže jsem k tomu navíc byla v časovém presu.

Jestli se teď dozvím, že to nebyl správný postup, tak se půjde zabít :D

0 Citovat

Po včerejším zjištění, že moje letenky do Kanady byly konečně zrušeny, jsem napsal do Student Agency, že chci zpět peníze a o voucher nemám zájem. Dnes přišla odpověď od SA, že American Airlines (jakožto vystavovatel letenky, jinak komplet operováno British) jako jednu z možností nabízí i full refund, takže pokud o to mám zájem mohou peníze vrátit, ovšem nechají si svůj poplatek 190 Kč. Ani nevím jestli na to mají právo, když to bylo zrušeno aerolinkou, ale lepší mít prachy v kapse bez 190 Kč než 18 tisíc ve voucheru. Co by za to jiní dali :)

0