Palermo

Letiště Palermo Falcone-Borsellino

O letišti

Druhé největší sicilské letiště bylo pojmenováno po dvou významných soudcích bojujících v 80. letech proti mafii, Giovanni Falconem a Paolo Borsellinim, najdete ho v obci Punta Raisi asi 35 km západně od centra Palerma.

Jediný dosluhující terminál je poměrně nepřehledný, ale nevelký, takže s orientací takový problém nebude. Slouží především vnitrostátním letům po Itálii a mnoha dalším linkám do celé západní Evropy. V létě sem míří také početné charterové lety.

Letiště je otevřeno 24 hodin denně.

Oficiální stránky letiště jsou www.gesap.it

IATA Kód
PMO
Aktuální počasí
11.8 °C
Místní čas
09:26
Vzdálenost z ČR
1329 km

Letenky

Přímo do Palerma se můžete levně dostat na přímé lince z Norimberka, Krakowa, Wroclawi či Berlína s Ryanairem s cenami okolo 1 500 až 2 000 Kč. Spojení Wizz Airu z Prahy bylo v roce 2023 zrušeno a z Prahy se aktuálně na Sicílii dostanete pouze přímými lety Wizz Air na letiště Catania.

Dále do Palerma létají i klasické aerolinky, například Lufthansa.

Velké množství letů do Palerma míří z Milána, kde můžete snadno přestoupit na další spoje po Evropě. Lety Palermo – Milán provozují aerolinky easyJetRyanair.

Doba letu do Palerma závisí na délce přestupu, nejčastěji mezi 5 a 7 hodinami.

Inspirujte se akcemi na letenky do Palerma, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Půjčení auta

Pokud bude letiště v Palermu vaším výchozím bodem pro cestování po Sicílii, bude nejlepší možností půjčení auta. V terminálu sídlí mnoho velkých mezinárodních i menších místních autopůjčoven.

Využijte srovnávač všech dostupných autopůjčoven od Rentalcars.com, který ukáže veškeré nabídky a následně si přes něj můžete auto i rezervovat.

Ceny týdenního půjčení se pohybují mezi 4 000 a 14 000 Kč v závislosti na velikosti auta a sezoně.

Autobus do Palerma

Autobusová společnost Prestia e Comande ve spolupráci s Terravision jezdí ze zastávky před terminálem letiště Aeroporto Falcone Borsellino skrze město až na konečnou stanici u hlavního nádraží Palermo Stazione F.S. - vystoupit můžete po cestě. Mapu všech zastávek najdete níže. Oproti vlaku mají výhodu v častějších frekvencích, autobusy jsou pohodlné a klimatizované a z větší části jedou po dálnici.

Spoje vyjíždí každých 30 minut vždy v půl a celou od 5:00 do 00:30 ve směru z letiště a v časech 4:00 až 21:30 z centra. Doba jízdy v závislosti na zastávce bude trvat od 25 do 50 minut.

Jízdenky koupíte za 6 EUR jednosměrně koupíte online přes web terravision.eu nebo prestiaecomande.it, kde je však nutné se registrovat a proces koupě je trochu složitější. Zpáteční lístek se prodává se slevou za 10 EUR pouze přes web Prestia e Comande, zatímco Terravision zpáteční slevu neumí. Jízdenky lze koupit i na místě u řidiče.

  • cena jízdenky: 6 EUR (zpáteční za 10 EUR)
  • doba jízdy: 50 minut (hlavní nádr.), 40 minut (Piazzale R. Settimo - sever centra)
  • interval: 30 minut
  • první spoj z centra: 4:00 (od hlavního nádr.)
  • poslední spoj z letiště: 0:30

Vlak do Palerma

Železniční spojení ze stanice Punta Raisi přímo před letištním terminálem jezdí taktéž jednou za půl hodiny a taktéž na hlavní vlakovou stanici Palermo Centrale.

Vlak vyjíždí z letiště od 5:15 do 00:25 v nepravidelném intervalu 2x za hodinu. Až na konečnou do stanice Palermo Centrale jede 1 hodinu a 5 minut. Cestou staví na dalších 10 zastávkách v Palermu. Zpět z centra jezdí v časech 4:00 až 22:11.

Jízdenka stojí 5,90 EUR a lze je zakoupit on-line na webu trenitalia.com nebo v automatu na zastávce za stejnou cenu.

  • cena jízdenky: 5,90 EUR (zpáteční bez slevy)
  • doba jízdy: 51 - 75 minut na hlavní nádr. (každý druhý spoj je rychlíkový)
  • interval: 14-48 minut
  • první spoj z centra: 4:00 (od hlavního nádr.)
  • poslední spoj z letiště: 0:25

Noční spojení po posledních příletech

Do Palerma přistávají pravidelné linky i pozdě po půlnoci tak, že nenavazují na poslední autobusová ani vlakové spoje. Zatím nedošlo k úpravě časů autobusů ani vlaků.

Situaci budeme sledovat. V současné době je nutné počítat s využitím taxi, které bude mít omezenou kapacitu. Jízda s taxi až do centra Palerma stojí 45 EUR.

Bohužel v době příletu z Prahy není na letišti aktuálně otevřená žádná autopůjčovna, proto bude taxi jedinou možností.

Hotely u letiště

V případě pozdního příletu nebo brzkého odletu se bohužel nelze ubytovat přímo na letišti a ani v pěší docházkové vzdálenosti od terminálu není žádný hotel. Nejlépe hodnocené apartmány v blízkosti letiště jsou B&B Torre Pozzillo (cca 2 km) nebo Villa MiraMar Exclusive Home (5 km). K oběma je však nutné využít taxi, které přijde cca na 15 EUR.

Lepší možností tak bude využít poslední nebo první autobusový spoj do města a najít si ubytování v centru Palerma.

Služby na letišti

Wifi je na letišti zdarma.

Terminál je standardně vybaven restauracemi i obchody.

naposledy aktualizováno 23. 01. 2023
Navrhni úpravu

21 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 3 měs

Aktuální informace z letiště Palermo.

Poslední bus z letiště jede v 1:05, což by v případě, že let nemá zpoždění, šlo bez problému stihnout. Letiště je malé, ven se dostanete i za cca 5 minut od otevření dveří letadla, nikde žádné kontroly.

Před letištěm jsou ukazatele na taxi a i sdílené taxi. taxikáři tam na poslední let čekají. Taxi vozem se 4 místy vyjde na 55 Eur, s 6 a více místy na 65 Eur. Přestože by taxi mělo být sdílené, tak taxikáři nechtějí zastavovat na více místech, což komplikuje (a zdražuje) cestu pro ty, kdo nejedou do centra Palerma. Taxikáři zapínají na cestu taxametr. Ten náš napočítal cestu z letiště k Teatro Massimo na necelých 59 Eur, taxikář však dodržel předem dohodnutých 55 Eur.

Před letištěm se jde domluvit s dalšími lidmi a náklady na cestu sdílet (ale zastávek nemůže být víc, jak jsem psal výše, všichni musí jet na jedno místo).

Nazpět jsme jeli vlakem, cena za jízdenku 5,90 Eur, jelo se přesně na čas.

Palermo je samozřejmě gastronomická pecka. Pokud chcete ochutnat skvělé místní těstoviny, ryby nebo maso, tak doporučuji tuto restauraci:
https://www.jidlonacestach.cz/re...o-palermo/
(navíc je to úplně za hubičku, rezervace ale nutná).

Na sladké pak zajděte do trochu skryté cukrárny v klášteře sv. Kateřiny:
https://www.jidlonacestach.cz/cu...o-palermo/
(nejlepší cannoli, co jsem kdy jedl).

rstiller
před 4 měs

Super budu vděčný za každou 

Avatar uživatele Dan _S
Dan _S
před 4 měs

Já do Palerma letím už teď v pátek, přílet také v 1 v noci v sobotu, tak pak sem hodím info, jak je to s taxi ... Po nepříjemné zkušenosti v Cagliari se mi to nechce objednávat předem a nevěřím, že by tam sdílené taxi nebylo přímo na místě ... Uvidím :-D

rstiller
před 4 měs

Letíme 17.10. s příletem 18.10. v 1:00. Najde se někdo na sdílení taxi? Jsme 2 :-)

Avatar uživatele Jajič177
Jajič177
před 4 měs

Ahoj! my taky! řešíme stejný problém - i s ubytováním, můžem si dát info? díky Jana

Avatar uživatele hubero.kororo
hubero.kororo
před 5 měs

Ahoj, díky za článek.

Letíme 3.10. s příletem 4.10. v 1:00. Najde se někdo na sdílení taxi? Jsme 3, takže uvažujeme o minivanu (gettransfer.com nabízí malé dodávky od 70$).

Ježka
před 9 měs

ahoj, letíme 20.5. s wizz z prahy. někdo na sharing taxi do města po příletu v noci?

Avatar uživatele
Sandra
před 9 měs

Ahoj, jsme dve a letime spojem 20.5. S Wizzair :) muzeme se pridat at nas cesta nevyjde draho? :)

Avatar uživatele zivaheczko
zivaheczko
před 9 měs

Ahoj, letíme 22. 7. 2022 z Prahy do Palerma. Není tu někdo, kdo letí také v tento termín? Že bychom spolu využili taxi z letiště do centra? :)

Živa

Avatar uživatele
Lenka Řezáčová
před 8 měs

Ahoj, také máme let 22. 7. z Prahy. Zjistili jste už nějaké možnosti ubytování? Pojedete se ubytovat do Palerma nebo někam jinam? My zatím hledáme možnosti a přemýšlíme i o ubytování v okolí Mondello beach. Případně taxi můžeme sdílet. My jsme dvě osoby.

Lenka

Avatar uživatele zivaheczko
zivaheczko
před 7 měs

Také jsme dvě osoby, my se v Palermu nezdržíme a rovnou vlakem pojedeme do Cefalu. :) za sdílení taxi budeme rádi, klidně se můžem spojit přes fb, jsem tam Živa Heczko

Avatar uživatele
Jarda
před 11 měs

Zdravím, nevíte někdo jak je to aktuálně s těmi nočními spoji? Dle jízdních řádů to vypadá, že poslední jezdí stále v těch 00:30, tudíž asi jediná možnost zůstává taxi?

Avatar uživatele
Deni
před 10 měs

Ahoj Jardo, řeším stejný problém, s přítelem letíme z Prahy 8.4., tak bychom mohli případně využít sdíleného taxi, pokud jedeš ve stejném termínu :)

Avatar uživatele
Eva
před 10 měs

Ahoj, my plánujeme letět v druhé půlce dubna, můžete prosím dát vědět jak je to s těmi nočními spoji? :) Díky!

Kryštof Hájek
před 10 měs

Zatím stále nejpozdější v 0:30, viz odkazy výše.

Avatar uživatele
Mirka
před 10 měs

Ahoj, letíme s přítelem tento pátek 15.4. Připojuji se s otázkou, zda-li neletíte v tento termín a nevyužijeme společně sdílené taxi? :)

Avatar uživatele
<0174
před 3 lety

Ohledně "V současnosti do Palerma nelétá z blízkosti ČR vhodná a levná přímá linka." - z Norimberku létá Ryanair.

Avatar uživatele
Jindra
před 4 lety

Tak vlak už jezdí a stojí 6€... Za necelou hodinu vás doveze na hlavní nádraží v Palermu.

Kryštof Hájek
před 4 lety

Díky za info, upraveno.

Avatar uživatele
Lucka
před 5 lety

Ahoj, láká mě Palermo, někdo tvrdí, že je tam mírně nebezpečno, špatná nefungující městská doprava a ani jsem se nikde moc nedočetla, co vše lze navštívit za památky, druhá varianta je Malaga. Poradíte kam se vydat na přelomu září/ říjen, aby se dalo koupat, nenudit se a nikam se složitě přesouvat, když tak půjčit ne za draho auto pro 4, nebo skútry, abychom něco viděli? Plánujeme cestu na 7 -8 dní. Děkuji

Avatar uživatele
mirjur
před 5 lety

Já si myslím, že obě varianty jsou v tomto období dobrou volbou. Palermo je možná lepší, pokud to chcete pojmout víc jako poznávačku, v okolí je hodně možností, kam se podívat. Nebezpečno tam není, rozhodně ne víc než kdekoliv jinde. Ale ubytoval bych se spíš někde mimo u pláže a do Palerma bych jel jen na výlet. I když... taky tam toho není málo, pokud budete chtít vidět vše a na prohlídky dovnitř, tak pár dní to vezme, nebo se dá projít to hlavní za den...

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí