IATA (ICAO) kód letiště
PMO (LICJ)
Aktuální počasí
23.0 °C
Aktuální čas
23:08
Vzdálenost od Prahy
1329 km

O letišti Palermo Falcone-Borsellino

Druhé největší sicilské letiště bylo pojmenováno po dvou významných soudcích bojujících v 80. letech proti mafii, Giovanni Falconem a Paolo Borsellinim, najdete ho v obci Punta Raisi asi 35 km západně od centra Palerma.

Jediný dosluhující terminál je poměrně nepřehledný, ale nevelký, takže s orientací takový problém nebude. Slouží především vnitrostátním letům po Itálii a mnoha dalším linkám do celé západní Evropy. V létě sem míří také početné charterové lety.

Letiště je otevřeno 24 hodin denně.

Letenky

Z Prahy vede od roku 2022 přímá linka do Palerma, kterou provozuje aerolinie Wizz Air. Zpáteční letenky se běžně prodávají mezi 2 000 a 4 000 Kč, akční ceny ale můžou klesnout i pod 1 000 Kč. Alternativní spojení nabídne společnost Ryanair na 113 km vzdálené letiště Trapani z Prahy (kolem 2 500 Kč).

Přímo do Palerma se můžete levně dostat také na přímé lince z Norimberka, Krakowa, Wroclawi či Berlína s Ryanairem s cenami okolo 1 500 Kč.

Doba letu do Palerma závisí na délce přestupu, nejčastěji mezi 5 a 7 hodinami.

Inspirujte se akcemi na letenky do Palerma, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Půjčení auta

Pokud bude letiště v Palermu vaším výchozím bodem pro cestování po Sicílii, bude nejlepší možností půjčení auta. V terminálu sídlí mnoho velkých mezinárodních i menších místních autopůjčoven.

Využijte srovnávač všech dostupných autopůjčoven od Rentalcars.com, který ukáže veškeré nabídky a následně si přes něj můžete auto i rezervovat.

Ceny týdenního půjčení se pohybují mezi 4 000 a 14 000 Kč v závislosti na velikosti auta a sezoně.

Autobus do Palerma

Autobusová společnost Prestia e Comande ve spolupráci s Terravision jezdí ze zastávky před terminálem letiště Aeroporto Falcone Borsellino skrze město až na konečnou stanici u hlavního nádraží Palermo Stazione F.S. - vystoupit můžete po cestě. Mapu všech zastávek najdete níže. Oproti vlaku mají výhodu v častějších frekvencích, autobusy jsou pohodlné a klimatizované a z větší části jedou po dálnici.

Spoje vyjíždí každých 30 minut vždy v půl a celou od 5:00 do 00:30 ve směru z letiště a v časech 4:00 až 21:30 z centra. Doba jízdy v závislosti na zastávce bude trvat od 25 do 50 minut.

Jízdenky koupíte za 6 EUR jednosměrně koupíte online přes web terravision.eu nebo prestiaecomande.it, kde je však nutné se registrovat a proces koupě je trochu složitější. Zpáteční lístek se prodává se slevou za 10 EUR pouze přes web Prestia e Comande, zatímco Terravision zpáteční slevu neumí. Jízdenky lze koupit i na místě u řidiče.

  • cena jízdenky: 6 EUR (zpáteční za 10 EUR)
  • doba jízdy: 50 minut (hlavní nádr.), 40 minut (Piazzale R. Settimo - sever centra)
  • interval: 30 minut
  • první spoj z centra: 4:00 (od hlavního nádr.)
  • poslední spoj z letiště: 0:30

Vlak do Palerma

Železniční spojení ze stanice Punta Raisi přímo před letištním terminálem jezdí taktéž jednou za půl hodiny a taktéž na hlavní vlakovou stanici Palermo Centrale.

Vlak vyjíždí z letiště od 5:15 do 00:25 v nepravidelném intervalu 2x za hodinu. Až na konečnou do stanice Palermo Centrale jede 1 hodinu a 5 minut. Cestou staví na dalších 10 zastávkách v Palermu. Zpět z centra jezdí v časech 4:00 až 22:11.

Jízdenka stojí 5,90 EUR a lze je zakoupit on-line na webu trenitalia.com nebo v automatu na zastávce za stejnou cenu.

  • cena jízdenky: 5,90 EUR (zpáteční bez slevy)
  • doba jízdy: 51 - 75 minut na hlavní nádr. (každý druhý spoj je rychlíkový)
  • interval: 14-48 minut
  • první spoj z centra: 4:00 (od hlavního nádr.)
  • poslední spoj z letiště: 0:25

Noční spojení po příletu z Prahy

Vzhledem k pravidelné lince z Prahy s Wizz Air, která přistává v Palermu v 1:00 se dá očekávat, že budou buďto autobusové nebo vlakové spoje prodlouženy tak, aby na pravidelné lety navazovaly.

Situaci budeme sledovat. V současné době je nutné počítat s využitím taxi, které bude mít omezenou kapacitu. Jízda s taxi až do centra Palerma stojí 45 EUR.

Bohužel v době příletu z Prahy není na letišti aktuálně otevřená žádná autopůjčovna, proto bude taxi jedinou možností.

Hotely u letiště

V případě pozdního příletu nebo brzkého odletu se bohužel nelze ubytovat přímo na letišti a ani v pěší docházkové vzdálenosti od terminálu není žádný hotel. Nejlépe hodnocené apartmány v blízkosti letiště jsou B&B Torre Pozzillo (cca 2 km) nebo Villa MiraMar Exclusive Home (5 km). K oběma je však nutné využít taxi, které přijde cca na 15 EUR.

Lepší možností tak bude využít poslední nebo první autobusový spoj do města a najít si ubytování v centru Palerma.

Služby na letišti

Wifi je na letišti zdarma.

Terminál je standardně vybaven restauracemi i obchody.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

13 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Ježka

ahoj, letíme 20.5. s wizz z prahy. někdo na sharing taxi do města po příletu v noci?

před 15 dny

Ahoj, jsme dve a letime spojem 20.5. S Wizzair :) muzeme se pridat at nas cesta nevyjde draho? :)

Přidat odpověď
před 14 dny
Avatar uživatele zivaheczko
zivaheczko

Ahoj, letíme 22. 7. 2022 z Prahy do Palerma. Není tu někdo, kdo letí také v tento termín? Že bychom spolu využili taxi z letiště do centra? :)

Živa

Odpovědět
před 28 dny

Zdravím, nevíte někdo jak je to aktuálně s těmi nočními spoji? Dle jízdních řádů to vypadá, že poslední jezdí stále v těch 00:30, tudíž asi jediná možnost zůstává taxi?

před 2 měs

Ahoj Jardo, řeším stejný problém, s přítelem letíme z Prahy 8.4., tak bychom mohli případně využít sdíleného taxi, pokud jedeš ve stejném termínu :)

před měs

Ahoj, my plánujeme letět v druhé půlce dubna, můžete prosím dát vědět jak je to s těmi nočními spoji? :) Díky!

před měs
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Zatím stále nejpozdější v 0:30, viz odkazy výše.

před měs

Ahoj, letíme s přítelem tento pátek 15.4. Připojuji se s otázkou, zda-li neletíte v tento termín a nevyužijeme společně sdílené taxi? :)

Ohledně "V současnosti do Palerma nelétá z blízkosti ČR vhodná a levná přímá linka." - z Norimberku létá Ryanair.

Odpovědět
před 2 lety

Tak vlak už jezdí a stojí 6€... Za necelou hodinu vás doveze na hlavní nádraží v Palermu.

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Díky za info, upraveno.

Přidat odpověď
před 4 lety

Ahoj, láká mě Palermo, někdo tvrdí, že je tam mírně nebezpečno, špatná nefungující městská doprava a ani jsem se nikde moc nedočetla, co vše lze navštívit za památky, druhá varianta je Malaga. Poradíte kam se vydat na přelomu září/ říjen, aby se dalo koupat, nenudit se a nikam se složitě přesouvat, když tak půjčit ne za draho auto pro 4, nebo skútry, abychom něco viděli? Plánujeme cestu na 7 -8 dní. Děkuji

před 4 lety
Avatar uživatele
mirjur

Já si myslím, že obě varianty jsou v tomto období dobrou volbou. Palermo je možná lepší, pokud to chcete pojmout víc jako poznávačku, v okolí je hodně možností, kam se podívat. Nebezpečno tam není, rozhodně ne víc než kdekoliv jinde. Ale ubytoval bych se spíš někde mimo u pláže a do Palerma bych jel jen na výlet. I když... taky tam toho není málo, pokud budete chtít vidět vše a na prohlídky dovnitř, tak pár dní to vezme, nebo se dá projít to hlavní za den...

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu