IATA (ICAO) kód letiště
CTA (LICC)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
01:07
Vzdálenost od Prahy
1406 km

O letišti Catania Fontanarossa

Největší sicilské letiště se nachází asi 8 kilometrů od Catanie a necelých 50 kilometrů od vrcholu největší evropské sopky Etny. Do Katánie létá mnoho aerolinek z celé Evropy včetně low-costů z Prahy a blízkého okolí.

Letiště je malé, v zimní sezoně opuštěné, v letní naopak přeplněné. Terminál je otevřený 24 hodin, přehledně značený.

Terminál má 2 podlaží - v přízemí se nacházejí přílety, zatímco v 1. patře odlety.

Letenky

Nejlevnější letenky do Catanie seženete především u aerolinky Wizz Air, která sem provozuje lety z Prahy, Vídně, Katowic či Krakowa. Alternativou je také Ryanair, který konkuruje Wizz Airu na trasách z Vídně, Katowic a Krakowa a létá také z Berlína.

Běžné letenky u low cost aerolinek se v sezoně pohybují okolo 3 500 Kč, akční ceny zejména na mimosezonní lety můžou klesnout i k hranici 1 000 Kč za zpáteční letenku.

Doba přímého letu z Prahy nebo Katovic do Catanie činí asi 2,5 hodiny

Inspirujte se akcemi na letenky do Catanie, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Půjčení auta

Chcete-li důkladně procestovat Sicílii, půjčení auta je nevhodnějším druhem dopravování. Přímo v příletové části terminálu najdete několik poboček autopůjčoven, které však vždy rezervujte online s předstihem.

Využít můžete srovnávač všech dostupných autopůjčoven od Rentalcars.com, který ukáže veškeré nabídky a následně si přes něj můžete auto i rezervovat.

Ceny týdenního půjčení se pohybují mezi 4 500 a 9 000 Kč v závislosti na velikosti auta a sezoně.

Autobusy

Catania: do centra a k hlavnímu nádraží jezdí z letiště červeno-modrý Alibus. Autobusy odjíždí každých 25 minut od 5:00 do 0:30 (jízdní řád a mapa trasy), cesta zabere necelou půlhodinu a 90minutová jízdenka platná i na další linky stojí 4 EUR. Zakoupíte je i ve stánku uvnitř příletové haly, v centru i v automatu (na letišti není) nebo online v aplikaci AMT (Google Play / App Store).

Zastávka autobusu Alibus se nachází asi 70 metrů vpravo od východu z terminálu.

Levnější alternativu nabízí linka číslo 524, která však nejezdí přímo na letiště. Je nutné popojít pěšky cca 300 metrů na ulici "Via Santa Maria Goretti", kde najdete zastávku Goretti-Campo Nord. Cesta do centra zabere půl hodiny. Linka jezdí cca od 5:15 do 20:10 každých 40 minut a lístek stojí 1 EUR. Zakoupíte jej v trafice na letišti, chtějte vysloveně jízdenku na autobus za 1 euro, případně pohodlně v aplikaci AMT. Na tento autobus platí i celodenní jízdenka za 2,50 EUR, kterou nelze využít na linku Alibus. Na stejnou zastávku jezdí i autobus číslo 538, který však do centra jede asi 2x delší cestou. 

Jízdní řády všech autobusových linek v Catanii najdete na tomto odkazu, informace o všech typech jízdenek na MHD v Katánii pak zde.

Ostatní města: přímo na letišti zastavuje několik autobusových společností, které provozují linky především do východní i jižní části Sicílie.

  • Palermo: autobusy Sais Autolinee odjíždí každou hodinu od 4:30 do 20:00, jízdenka stojí 14 EUR (prodává se ve stánku na zastávce nebo online, nikoliv u řidiče),
  • Siracusa: společnost Interbus provozuje každých 30 minut od 8:40 do 20:10 přímou linku na jih Sicílie. Za jízdenku do Siracusy zaplatíte 6,40 EUR,
  • Taormina a Letojanni: přímé spoje Interbus, cena 6,50 EUR
  • Enna: autobusy Sais Autolinee, cena 8 EUR
  • Agrigento: autobusy Sais Trasporti, cena 13,40 EUR
  • Ragusa: přímé spoje Interbus, cena 8,60 EUR

Vlak

Nově je asi 400 metrů od letiště vybudovaná vlaková zastávka Catania Aeroporto Fontanarossa, odkud lze dojít k terminálu pěšky po chodníku.

Okolo letiště projíždí přímé vlaky ze Syrakus přes centrum Catanie, Taorminu až do Messiny. Spojení vyhledávejte na webu Trenitalia.com, jízdenky stačí koupit v automatu na nádraží, ale lze za stejnou cenu pořídit i online.

Taxi

Taxík bude bohužel nutný pro brzké ranní odlety před 7 hodinou, na které se nelze bezpečně dostat veřejnou dopravou. Cena taxíku do centra Catanie se pohybuje mezi 25 EUR a 30 EUR dle konkrétní destinace. Bolt ani Uber ve městě nepůsobí.

Služby na letišti

Wifi je dostupná v celém terminálu zdarma.

Na letišti se nachází mnoho restaurací a občerstvení, trafika i několik duty free shopů.

Hotely u letiště

Nechcete-li řešit brzkou ranní dopravu na letiště taxíkem kvůli absenci MHD, můžete na letiště dojet večer a ubytovat v některém z blízkých ubytování. Většinou se jedná o soukromé apartmány či penziony, mnoho z nich se ale nachází do 400 metrů od terminálu, přičemž dojít se k terminálu dá vždy po chodníku.

Nejbližší ubytování k letišti:

Podívejte se na všechna ubytování v okolí letiště Catania.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den, nevíte, jak je to s prvním autobusem na letiště? Chápu, že jede okružní jízdu a první vyjíždí ve 4.40 z letiště a přes centrum zpět na letiště. Letadlo nám letí v 7.00, je reálné se tímto autobusem včas dostat z centra na letiště? Bydlíme v ulici Via Etnea. Doufám, že nebude autobus plný, aby nás vzal... předpokládám, že jiná a jediná varianta je taxi.

Děkuji za odpověď.

Petra

před 2 měs
Avatar uživatele Alena Svobodová
Alena Svobodová

Cesta na letiště trvá asi 15, 20 minut. Aerobus je docela spolehlivý a jede přes Piazza Borsellino, kam to asi budete mít nejblíž. Na Borsellino by měli i v tu dobu být taxikáři, kdyby bus včas nejel. Takže na letišti nebudete dvě hodiny předem, ale dostanete se tam.

Přidat odpověď
před 2 měs

Dobrý den,

je prosím na letišti úschovna zavazadel?

Děkuji za odpověď.

Jana

Odpovědět
před 3 měs
Avatar uživatele Daniel Nárovec
Daniel Nárovec

Dobrý den,

nejlevnější letenky nabízí Ryanair z letiště Berlín Schönefeld, zpáteční již od 40 €.

Nejlevnější dopravu do centra k hlavnímu autobusovému nádraží nabízí autobus městské dopravy číslo 524 ze zastávky Via S. M. Goretti Campo sportivo, která se nachází cca 400 metrů od odletové haly. Jízdenku v ceně 1 € s platností 90 minut je možno koupit na letišti v prodejně tisku nebo pak v autobusu pouze v hotovosti u řidiče za cenu 1,60 €. Jízdní řád a mapa na http://www.amt.ct.it/?page_id=48.

V Alibusu se dá bez problému platit i kreditní kartou. Pokud jej nestihnete díky pozdějšímu nočnímu příletu, jedinou možností dostat se do centra je taxi, cena v pozdních nočních hodinách do centra k vlakovému nádraží je cca 35 €.

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 9 měs
Navrhni úpravu