IATA (ICAO) kód letiště
PYJ (UERP)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
22:55 (+7)
Vzdálenost od Prahy
5346 km

O letišti Polyarnyj

Uprostřed pustiny necelých 10 km jižně od Severního polárního kruhu se daleko na Sibiři nachází malé letiště Polyarnyj. Jediný jeho smysl je obsluha 12 km vzdáleného městečka Udačnyj, které vzniklo okolo dolů na těžbu diamantů. Nejbližším dalším obydleným místem je pak větší město Mirnyj zhruba 450 km jižně...

Letiště Polyarnyj nese svůj název podle malé vesničky o pár dřevěných chalupách poblíž terminálu a je známé i mezi leteckými nadšenci. Je totiž posledním na světě, kam pravidelně létá spottersky oblíbené letadlo Tupolev Tu-154. Aerolinka Alrosa provozuje 2x týdně linku Moskva – Polyarnyj – Novosibirsk. Tu-154 létá jen přes léto, kdy je podloží místní dráhy nestabilní (toto letadlo zvládne i přistání na travnatém povrchu, na rozdíl od ostatních velikostně podobných). Během zimy je dráha zpevněná mrazy, a proto sem mohou létat klasické Boeingy 737.

Letištní terminál je typicky rusky zastaralý a připomíná spíš malé autobusové nádraží. Stačí dorazit hodinu a čtvrt před odletem.

Letenky

Na letiště Polyarnyj létá Alrosa z Moskvy, Novosibirsku a města Mirnyj. Letenky do prvních dvou jmenovaných měst jsou drahé (mezi 8 a 10.000 Kč jednosměrně), do Mirnyje pak stojí jednosměrná letenka maximálně 1.500 Kč.

Své spoje sem provozuje i regionální aerolinka Nordstar z Krasnojarsku a Angara Airlines z Novosibirsku.

Celková částka na zpáteční letenky z Prahy obvykle přesáhne 17.000 Kč.

Inspirujte se akcemi na letenky do Udačnyjho, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Do města Udačnyj se dostanete pouze taxíkem. Ty nejsou žádným způsobem označené, nicméně po příletu letadla čekají u východu ze zavazadlové místnosti taxikáři, kteří si vás už odchytí. Začínají s cenou 550 rublů za odvoz do města a je jen na vás, na kolik se podaří usmlouvat. Něco jako taxametry zde pochopitelně neexistuje. Počítejte s tím, že cena bude vždy výrazně dražší než na jakémkoliv jiném ruském letišti. V izolovaném městě je totiž vše od benzinu po služby mnohem dražší než jinde v Rusku.

Cesta z letiště do Udačného je vyasfaltovaná a zabere asi 20 minut.

Služby na letišti

V zastaralém terminálu najdete jedno malé občerstvení i obchůdek. Za bezpečnostní kontrolou je pak pouze čekárna bez toalet a jakýchkoliv dalších služeb.

Wifi připojení zde neexistuje.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele